Журавлина на дні. Новий сезон «небезпечних Іванов» в зарубіжному кіно

402
0

Вируюча сучасна Росія, вмешивающая у всі можливі конфлікти, до яких може дотягнутися, не може не знаходити своє відображення в світовому кіно. І тому закордонні режисери, як в 80-х, повертаються до образів руських часів холодної війни і гарячих бойовиків про «червону загрозу». І хоч зараз це виглядає нудно і смішно, проте багатьох росіян такі персонажі цілком влаштовують.

Приблизно в один час, з різницею в місяць, на екрани виходять дві зарубіжні картини, так чи інакше пов’язані з Росією та її керівництвом. В одній стрічці російський президент це людина, який потонув свою атомну човен, а в іншій картині він… жертва перевороту. Розповімо про них — це «Курськ» і «Хантер Кілер».

«Курськ»

«Курськ» (Kursk). Режисер: Томас Вінтерберг. У ролях: Леа Сейду, Колін Ферт, Маттіас Шонартс, Макс фон Сюдов. Світова прем’єра: 6 вересня 2018 року.

У картині з назвою «Курськ» продюсера Люка Бессона (насправді фільм зняв Томас Вінтерберг, але хто його пам’ятає?!) очікувано розповідається трагедія затонулої російської АПЛ — але, дивним чином, практично без згадки імені Володимира Путіна. Якого в останній момент вирізали, щоб не посилювати.

За першими відгуками ясно, що картина не стане насолодою для червоноокий любителів змов. У «Курську» Вінтерберга немає версій про те, що загибель 118 підводників сталася через зіткнення з американської АПЛ/американської торпедою/американської диявольською машиною по знищенню російських підводних човнів. Проте режисер дає зрозуміти, що не будь російська бюрократія такий неповороткою, частина моряків можна було врятувати. І, напевно, не просто так актор з «Курська», бельгієць Маттіас Шонартс так схожий на Путіна — напевно, в цьому теж є якийсь посил. Якого може бути цілком достатньо для заборони «Курська» до російського прокату — мало, раптом вождь розгнівається.

А поки «Курськ» добре приймають на кінофестивалях і в цілому картина набирає непогані рейтинги. Але це біля західного глядача, тому що вітчизняний кінолюб зазначає жахливий англійська головних героїв, неприродні декорації і фальшиві образи деяких акторів, які виглядають пародією на росіян.

«Хантер Кілер»

«Хантер Кілер» (Hunter Killer). Режисер: Донован Марш. У ролях: Джейкоб Скипио, Гарі Олдман, Джерард Батлер. Світова прем’єра: 19 жовтня 2018 року.

З картиною «Хантер Кілер» все простіше і складніше одночасно. Тому що з одного боку це черговий дурний голлівудський бойовик про бравих американських підводників, а з іншого — позамежний треш, але з невиправдано непоганим кастом.

У «Хантер Кілер» американці не просто захищають світ, але і навіть беруть участь в порятунку російського президента, який стає жертвою перевороту. У трейлері постійно вибухають, миготять якісь неголені страшні типу-росіяни, і в центрі всього цього — американська АПЛ, як ангел світу, але з сверхширокополосными торпедами з оптоволоконним шланговим телеуправлением.

Як в цю маячню потрапив Джерард Батлер приблизно зрозуміло — кар’єра 48-річного актора стрімко котиться вниз, туди, де його чекає досить посмеивающийся Стівен Сігал у компанії сумного Брюса Вілліса. Але як в таке лайно вляпався Гері Олдман? Напевно актор просто ще не протверезів після відзначення свого першого «Оскара» — це пояснює його трохи здивований вигляд в трейлері «Хантер Кілер».

На жаль, обидва цих дуже різних фільму об’єднує одне — небажання західного филмейкера зруйнувати стандартний образ російської людини (білоруса, українця, в даному випадку неважливо). Ще трохи і на екрани повернуться балалайки, танцюючі ведмеді, п’яні військові з ядерними червоними кнопками… втім, сучасна Росія робить багато для того, щоб це все справді повернулося.

Поки тільки на екрани.