Зазирнути у замкову щілину: замки львівщини

392
0

Де на львівщині ще не стоїть корчма, в якій кожен стражденний знайде оселедець з маринованою цибулею та під горілку, так там стоїть якийсь древній український замок. Подивитися на який всякому білорусу справа архіважлива, бо свої замки ми якщо і відновлюємо, то чомусь тільки в класичному европанельном, вигляді.

Чому Мінськ — не Львів. Записки початківця бендерівця

Якщо білорус на Новий рік не їде у Вільнюс, то він їде до Варшави. Якщо він не їде до Варшави, значить, він їде до Праги. Якщо він і Прагу не їде, то напевно хоче у Львів. Але якщо у Львів не хоче, то тоді білорус їде нахер. Бо не їхати у Львів фізично неможливо. І ми зараз пояснимо, чому.


Читати…

Стародавніх замків в Україні десятки, та кожен в різного ступеня збереження. Увійшли у «Золоту підкову Львівщини», приміром, в досить хорошому стані, з ним не пройшов вогненний вихор непродуманих реконструкцій. Однак бурхливе минуле цих багатовікових строенией, рівно як і параноїдальне бажання комуністів свого часу робити з них хліви для худоби або туберкульозні диспансери не могло не позначитися на їх зовнішності — замки все одно виглядають гірше, ніж могли б. На щастя, в української влади у вільний від майданів час іноді знаходяться можливості для відновлення історичних пам’яток. І справа тут, напевно, не у вихованні цих людей — просто вони бачать у цьому туристичний потенціал і, відповідно, варіанти для корупції оподаткування.

У нашому огляді ми розповімо про трьох замках — Луцькому, Олеському та Підгорецькому. Всі вони територіально знаходяться відносно недалеко один від одного, а два останніх входять у вже згадану «Золоту підкову Львівщини».

Фортеці ми оцінюємо з точки зору можливості їх безкоштовного відвідування і на основі трьох критеріїв: Епічності, Инстаграмоемкости і потреби поруч з ними накотити!

Луцький замок (замок Любарта)
Власне не замок, але більше фортецю. Варто в місті Луцьку, якому хоч і майже тисяча років, але його як і раніше краще проїжджати, що в ньому зупинятися. Навіть незважаючи на довгий список його пам’яток. Серед яких лідирує знаменитий Луцький замок, величезний, дуже добре зберігся. Особливий статус замку підтверджує той факт, що на купюрі номіналом двісті гривень намальований як раз-таки Луцький замок.

Всередині багато музеїв та експозицій, а біля входу вас відразу ж зустрінуть гармати і балісти. І взагалі внутрішній двір, рівно як і підземні приміщення, величезні — тут цілком можна провести кілька годин, і при цьому завжди знайдеться місце для відпочинку. Тому що Луцький замок місце виключно доброзичливе для туристів.

На жаль, шакалом всередину потрапити не вдалося, т. к. готівки у нас не було, а терміналів для кредитних карток у Луцьку поки ще не винайшли. Але володіючи певною спритністю, можна дуже просто минути воротаря в касі і піти швиденько подивитися внутрішній двір замку.

Важливо: поруч з замком, на площі, стоїть величезне дерево, а віддалік елітний ресторан Korona Vitovta, в якому закушував коли президент Ющенко (про що є відповідний запис).

Епічність замку:

Инстаграмоемкость замку:

Потреба поруч з ним накотити:

Олеський замок
Олеський замок (ніякого відношення до якої-небудь білоруської Олесі не має куди менше Луцского, однак всією своєю акуратністю він і зачаровує. Замок добре видно зі сторони львівської траси, і відразу притягує до себе увагу. Компактно розташований на пагорбі, він має класичний середньовічний двір і прекрасний вид на безкрайні ліси галичини. Незважаючи на свою історію, зараз це дуже мирний і затишний замок в стилі італійського ренесансу, всередині якого є великий музей з великою експозицією львівської картинної галереї. Але останнє вже, як кажуть, на любителя (або професіонала, якщо завгодно).

Всім іншим напевно більше сподобається великий сад навколо замку з природним озером-болотом («Є в графському замку чорний ставок…» — так-так, ці слова з пісні і про Олеський замок теж, адже тут знімали епізоди «Трьох мушкетерів»). Незважаючи на те, що 13 гектарів парку закриті від любителів халяви огорожею, потрапити в парк не складе особливих труднощів — в паркані повним-повно дір. Втім, навіщо взагалі цей паркан потрібен не дуже зрозуміло, адже за вхід потрібно платити, тільки якщо ви хочете відвідати власне музей у замку. Можливо, паркан охороняє стародавній туалет — діючий, незрозуміло як пережив пожежі і сутички, які відбувалися біля стін замку. Мабуть, війна-війною, але ходити до вбиральні феодали воліли з комфортом.

Ще поруч є дуже старий храм, він розташований біля входу в паркову зону, поруч з лоточниками. Поруч же пропонують борщі і сирники. А під самим замком є кафе, в якому подають відмінні десерти і навіть наливають фірмові наливки. Останнє особливо важливо всім тим, кому замок по фігу, але доводиться водити сімейство по культурних місцях.

Епічність замку:

Инстаграмоемкость замку:

Потреба поруч з ним накотити:

Підгорецький замокПорівняно з попередніми двома замками, Підгорецький на їх тлі різко контрастує своїм поганим станом і особливої, так зрозумілою кожному білорусу, атмосферою запустіння і деградації. Саме такі настрої присутні в потужному білоруському фільмі «Дике полювання короля Стаха» — екранізації однойменного роману Володимира Короткевича. Одного з небагатьох, до речі, творів зі шкільної програми, яке не зашквар перечитати і в більш свідомого життя. Ряд епізодів фільму знімався саме тут. Похмурий, з масивними стінами, глибоким ровом та земляними валами цей замок відразу говорить своїм візитерам про те, що він насамперед фортеця, за стінами якої якийсь гетьман може відсидітися в період чергових народних хвилювань і назбирати сил на новий грабіж корованів з обов’язковим набиганием.

Традиційно замок оточує великий парк і, звичайно ж, старий іржавий паркан. Але з відкритими хвіртками, так що навіть в понеділок (коли традиційно всі замки-музеї закриті) в парк можна спокійно потрапити. І в цей час туристів буде в рази менше, т. к. на території будуть лише ті мандрівники, яким вистачить мізків і сміливості якусь хвіртку все-таки відкрити. Звичайно, вас будуть ганяти охоронці, але робити вони це будуть відповідно до своєї зарплати — повільно і сумно.

…Ми зустріли замок в гарячий ясний квітневий день, тому всі похмуру красу цієї грандіозної споруди оцінити не могли. Але ми можемо собі уявити, як виглядає Підгорецький замок, скажімо, ввечері, в грозу. І який епічний вид відкривається з його північної сторони на рівнини львівщини. В такі хвилини навіть відчайдушні матеріалісти можуть згадати всі похмурі історії замку, аж до легенд про Білу пані (чи Чорне, в залежності від контексту). Так чи інакше, але якщо заглянути у вікна підвалів замку, з яких навіть у жаркий день віє затхлим могильним холодом, стає якось не по собі. І хочеться накотити.

Епічність замку:

Инстаграмоемкость замку:

Потреба поруч з ним накотити: