Юрмала. «Совок» в ризький пісок

416
0

Це в радянські роки Юрмала кишіла туристами з характерними згорілими від сонця носами — сьогодні прибалтійська здравниця оживає тільки в максимально теплі місяці року, і то за рахунок пенсіонерів з ніжними черевцями та недобитих комуністів. Молодь територію старих «професорських дач» не любить, а де немає молодих — немає і життя.

Юрмала — місто в Латвії і найбільший курорт на березі Ризької затоки. Відстань від центру Юрмали до центру Риги — 25 км. Сучасний місто склався з низки курортних селищ, які згодом злилися воєдино. Займає територію Ризького узмор’я, яка тягнеться на 32 км в довжину і 3 км в ширину між Ризьким затокою та річкою Лієлупе.

У відомому сенсі сучасна Юрмала залишилася «парк радянського періоду» — курортним містом, чисто зовні і внутрішньо змінюється дуже повільно. Як і 30, 40 років тому в ньому стоять пріснопам’ятні радянські дачі з смугастими фіранками на вікнах, а навколо холодного Балтійського моря шумить чудовий сосновий бір. І якщо до сосен у нас претензій ніяких не може бути, то до застиглого в часі напівпорожньому місту залишаються питання. З іншого боку, якщо Прип’ять не змогли врятувати від мародерів і з потенційного музею часів розвиненого соціалізму вона перетворилася на місто-привид, то Юрмалі в цьому плані пощастило куди більше. Курортне місто на 50 тисяч душ залишився без масового туриста, але зберіг в собі дух минулої епохи, коли навіть погані ризькі шпроти були краще сексу — якого, втім, у радянської людини і так не було.Центр туристичного тяжіння Юрмали це проспект Йомас, довга алея, по обидві сторони якої розкидані готелі, кафе і ресторани. І навіть дачі, але здебільшого занедбані (однак і за них власники вимагають іноді мільйони євро!). Дивна річ — загальний стиль цих будівель дивним чином нагадує американські салуна часів Дикого Заходу, хоча ця фішка характерна не тільки для Юрмали, але і для Риги теж. В чому прикол видавати старі радянські будови під американські, при цьому використовуючи звичайну вагонку — незрозуміло. Виглядає дивно, але до цього швидко звикаєш, ніби ти не в латвійському курортному місті, але в Діснейленді, де абсолютно все несправжнє, навмисно.
І при цьому скрізь російська мова. Так-так, це в тій самій Латвії, де ФАШИЗМ МАРШІ ГІТЛЕРІВЦІВ УЩЕМЛЕННЯ ПРАВ РОСІЙСЬКОМОВНИХ СТАЛІН ПОВЕРНИСЯ БАЛТУСЫ ХРЕНЕЕЮТ великий і могутній язик ніби вже поступається в правах латвійському. Але ні, майже всі постійно говорять російською, скрізь російські вивіски, книжки та преса. Причому, преса часто така, що дух захоплює — на обкладинках Путін упереміш з забальзамованим Кобзоном і размалеванными співаючими трусами російської естради. І при цьому конкретно російську попсу звідси погнали ще кілька років тому — разом з звеселяючим кивином та іншими петросянами. Але російських (радянських?) в Юрмалі, як і раніше, майже половина населення, і їм же треба щось таке читати, відчувати Зв’язок З Великою Землею.

В Юрмалі росіян, як і раніше, майже половина населення, і їм важливо відчувати Зв’язок З Великою Землею

Що взагалі робити в Юрмалі? Нічого. Якщо дозволяє погода (а вона це дозволяє дуже рідко) позасмагати і може бути навіть покупатися. Потім можна купити собі дуже смачних місцевих шашликів і кукурудзи, зацінити радянські дачі (і маєток Генерального секретаря, звичайно ж) і нові готелі, відпочити в справді класний дитячому парку і ввечері… поїхати в Ригу, де життя вирує, а не тече навколо її візитерів, як це є в Юрмалі. Тому що цей курорт здасться вам куди цікавіше тільки через багато років, коли вас буде більше хвилювати власне тиск, ніж плани на вечір. В Юрмалі при гарній погоді можна непогано провести один день, і якщо ви плануєте в цьому місті залишитися на довше, то ви напевно клієнт місцевого пансіонату. Наприклад, санаторію з жахливим для всякого нормального білоруса назвою «Білорусь».
…В не сезон Юрмала схожа на кадри з нестерпно похмурого радянського фільму «З життя відпочиваючих», в якому ті самі нечисленні відпочиваючі маються неробством і з тугою дивляться на кримську осінь. Напевно це був би перший готичний радянський фільм, якщо б він не розповідав про самотність окремого взятого радянського громадянина. Так і Юрмала — сьогодні вона не те щоб про відпочинок, але про Нагадування Про Великому Радянському Спадщині. Саме тому не дивуйтеся, якщо відійшовши ввечері під кущик вам в темряві раптом почудятся брови Генерального секретаря, а в холодному морі припливуть ті самі шпроти. Просто сміливіше опрокидывайте ще одну стопку пекучого ризького бальзаму і не забудьте сказати найважливіше — «даааа, яку країну просрали!».