У вас бомбить вулкан! Помпеї вчора і сьогодні

432
0

Наш третій, фінальний репортаж в серії звітів про шакальей #итальянской_неделе. На черзі сумні Помпеї, які майже дві тисячі років тому були зметені пекельним полум’ям Везувію, а тепер є величезним європейським музеєм під відкритим небом, в якому однаково копошаться і туристи, і археологи.

Помпеї — давньоримський місто недалеко від Неаполя, в регіоні Кампанія, похований під шаром вулканічного попелу в результаті виверження Везувію 24 серпня 79 року. Зараз — музей під відкритим небом. Внесений в Список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Нагадаємо, нещодавно ми прошвырнулись по південній Італії у пошуках знаменитого неополитанского культу смерті, дуже специфічного ставлення місцевих до замогильної життя, яка, на їх думку, теж може бути веселою і кумедною — як у живих.

Що ми знаємо про Помпеях? Ну, Брюллов там щось таке писав, про останній день цих самих. Ну ось ще був абсолютно дебільний фільм від винахідника Мілли Йовович, режисера Пола У. С. Андерсона. Ну і що зараз це більш-менш розкопаний мертве місто, в якому збереглися (десь краще, десь гірше) будинки і навіть побут жителів Помпей. Але є і трохи більше інфи, і похмурий прикол в тому, що вона стала доступна виключно завдяки мерцям — так-так, культ смерті Південної Італії проявляє себе в самих несподіваних місцях.Отже, багато років тому величезний Везувій бомбанул, причому, з характерним для себе попередженням — некволий землетрусом. Але той сигнал тоді правильно зрозуміли всі. Може бути тому, що до самого виверження було ще майже 10 років, і жителі, зализавши рани після землетрусу, вирішили, що все буде ОК і це так, витівки богів. Але ті самі боги, що відповідали за підземну механіку, від своїх планів не відмовилися, і навіть навпаки — готувалися що твій Гітлер біля кордонів Польщі. Ну і Везувій в 79 році бахнув від душі — та так, що засипав розпеченим попелом не тільки Помпеї, але і міста Геркуланум і Стабія. І прийшла ніч, і день пішов, і вода стала кров’ю, і Брюллов побіг за фарбами.

За деякими підрахунками, в той день угомонилось ніяк не менше 4-5 тисяч чоловік, причому, загинули не тільки ті, хто залишилися в своїх містах, але і ті, хто намагалися втекти і врятуватися за міською межею. Тому що Везувій великий, йому видніше. Отгреб навіть стародавній вчений Пліній Старший, який в силу природного цікавості вирішив подивитися ближче на те, як Везувій заливає пекельним вогнем Італію. Задовольнившись побаченим, Пліній тут же помер, як і сотні його менш цікавих одноплемінників. Звідси висновок — необов’язково чекати вибуху вулкана, щоб померти. Можна померти набагато простіше, і без вулкана!Загалом, засипав Везувій три міста попелом і підстриг їх під напівбокс — разом з мешканцями, їх собачками і може бути навіть котиками. Три міста були знищені з лиця Землі, і після десятиліть не залишилося людей, які б про них пам’ятали. До 1592 року! Коли якийсь архітектор Доменіко Фонтана прогулювався і раптом спіткнувся об чийсь ніс в землі. Звичайно, все було не так (насправді він рив новий канал і виявив древню кладку), але сенс такий же — Помпеї були знайдені випадково, і з тих пір місто почали розкопувати. Так почалося нове життя Помпей, якщо слово «життя» підходить цьому величезному некрополису, в якому лежать десятки людських зліпків — порожнеч від згорілої плоті, залитих гіпсом і перетворених в страшні посмертні скульптури.

Так що Помпеї сьогодні? Як ми і свиснули з Викпедии писали вгорі, зараз це місто звернений у музей під відкритим небом, чистенький, акуратний і такий собі дуже європейський. Принадність (якщо можна так сказати) попелу Везувію в тому, що він акуратно зацементировал будинку, з плином часу ущільнився і заповнив собою все порожнечі міста. Археологам залишалося лише акуратно прибрати його (втім, не всі ставилися до Помпеям з таким пієтетом) і повернути на вулиці древнього міста сонце. Іноді доводилося прибирати і три, і чотири метра породи, зате сьогоднішній людина може побачити те, якими були древні міста тисячі років тому. Зрозуміло, що мармурові плити, фрески і розпис збереглися погано, але деякі міські райони виглядають дуже добре.Як краще дістатися: з Неаполя поїздом Circumvesuviana до залізничної станції Scavi di Pompei («Помпеї Скави Вілла Містерії»). Краще сідає на першій станції в Неаполі, яка Porta Nolana — в цьому випадку будуть вільні сидячі місця. Але можна їхати і від міського вокзалу, Garibaldi.

Сьогодні можна вільно пройтися вулицями цього мертвого міста, заглянути в будинку, подивится іноді дуже фривольним розписів на стінах (господарі чомусь любили малювати чоловіків з великими писюнами), і, звичайно ж, заглянути в знаменитий амфітеатр Помпей. Де в 1971 році виступали Pink Floyd, і куди в 2017 повернувся один з «Флойдів», Девід Гілмор. Але вже з сольним виступом (все це докладно розказано і показано в музеї амфітеатру). В цілому нинішні Помпеї сприймаються на противагу своєї історії з якимось дивним позитивом, немов і не було тієї катастрофи — є відчуття, що ти просто ходиш по сторінкам старого учня історії, і все, що тебе оточує, це така супер-реальна екскурсія в минуле.

І тільки величезний Везувій, видимий з будь-якого куточка Помпей, немов говорить всім візитерам некрополісу — «Я тут, чуваки. Я нікуди не подівся і коли-небудь знову бомбану».

Не пропустіть ще два наших тріпу в рамках #итальянской_недели: подорож в «страшно красивий» Неаполь і шакалий візит у величезний оссуарій Фонтанеллі.