«Той, що біжить по лезу 2049». Смерть реплікантам від ножа

407
0

Розумниця Вільнев знову продав нам кращу частину себе, тактовно змовчавши про тих своїх здібностях, в яких він відверто слабкий. Він — кращий жанровий візіонер, він примудрився намалювати світ, який по всіх сенсах перевершив те, що придумав Рідлі Скотт багато років тому. Але він не дав нам Історію, втопивши все в Кольорі, Геометрії і Звуці. Компроміс, за яким ми платимо знову і знову.

«Той, що біжить по лезу 2049» (Blade Runner 2049)
Режисер: Дені Вільньов
У ролях: Райан Гослінг, Дейв Батіста, Робін Райт
Дата прем’єри: 2017 рік

Сюжет: протистояння між людьми і реплікантом триває, нехай і раніше в рамках закону. Однак грань між людьми справжніми і штучними стає все тоншою. До того ж в гру вступають і нові гравці, які готові змішати всі карти. Допомогти тут можуть тільки старі знайомі…

Після огидного «Прибуття» звістка про те, що канадець доторкнеться своїми лапами до Святого Граалю під назвою «той, що Біжить по лезу», шакалів дуже напружила. Але перші кадри і трейлери показали, що Вільнев принаймні покаже нам картинку, від якої буде захоплювати дух і в кінозалі всі дружно будуть вимагати валідол. Так воно, в принципі, і сталося. Довбаних два з половиною години хочеться просто насолоджуватися тим, як офігенно знятий цей фільм. Які в нього перспективи, плани, лінії і, звичайно ж, світ, який, здається, проникає в самий мозок і випалює в ньому всі центри задоволення. І звук, і музика, і все це зіткнення галактик, яким нас доверху пригощає Вільнев, прекрасно розуміючи, який естетичний оргазм ми отримуємо від усієї цієї краси. Вже пишуть гайди по фільму, знаходять у ньому другі і треті смисли, відсилання до першої картині і всілякі обов’язкові «пасхалки». Фільм напевно буде максимально разжеван, додатково приводячи у захват і може бути навіть сп’яніння. Але тоді що з ним не так, чому в нашому огляді ми відразу дали зрозуміти, що фільмом не дуже-то задоволені?

«Де Рутгер Хауер, урод?!»

Ні, «той, що Біжить по лезу 2049» звичайно ж шедевр, він увійде в історію кінематографа, але як… підручник. Як наочний посібник до того, як можна зробити сіквел, що перевершує оригінал хоча б в технічній частині. Тому що при всьому цьому аудіовізуальному бенкеті сама історія в «Біжить» на подив проста і навіть наївна; вона раскусывается приблизно на середині і навіть фінальний твіст і не твіст зовсім, але так, добавка до чаю. Порівняно з таємницями першого фільму (а його головний секрет не розгаданий до цих пір), всі детективні лінії сиквела тягнуть максимум на пізню Агату Крісті, яка вже давно виписалася, «але наш паровоз вперед летить, в Камеруні зупинка». Якщо стрічка 1982 року була липким, чіпким нуаром про виродків і людей (і навпаки), то другий фільм намагається бути детективом з багатьма невідомими, і який бере глядача насамперед кадром. Простіше кажучи, те, що Вільнев вкручував нам два з половиною години, можна було б розповісти на годину менше екранного часу. Так вчинив би, напевно, Стівен Спілберг. Але він ніколи не вмів ставити кадр так, як це робить Вільнев. Тому він тримає глядачів сюжетом, акторами, історією. Там, де Вільньова нічого в смисловому плані не відбувається, включається його дар оператора, звукорежисера і так далі. Напевно це погано, але це так, що навіть добре.

«А чи не заспівати мені пісню?»

При цьому у нас немає претензій, наприклад, до акторів. Навіть тупорылый максимально незворушний Гослінг трошки грає; напрочуд прекрасний Дейв Батіста, чарівні Ана де Армас і Сільвіа Хукс. Горить очей і у Харрісона Форда, який навіть у свої похилі роки виглядає брутально і соковито. Очікувано хороший Джаред Літо, хоча його образ нас трохи налякав — в якийсь момент було відчуття, що Вільньова понесе туди, де зараз знаходиться Рідлі Скотт зі своїми роздумами про старість і релігії, якими він замінив Чужих.

І, загалом-то, незрозуміло, чому з таким ефектним акторським складом фільм фактично провалився в прокаті… хоча стоп. І перша картина пролетіла повз каси, так що, напевно, це навіть правильно. Нехай «той, що Біжить по лезу 2049» стане новим культом, який масовий глядач не оцінив, але на який будуть дрочити дорівнювати ще довгі роки.

На створення цієї сцени надихнули режисера Барановичі

Так що, вийшло-таки у Вільньова? Безумовно, так. З усіма своїми огріхами, про яких ми говорили, це, безумовно, видатне кіно. Режисер створив абсолютно нову історію з чужого сюжету, і нехай з канадця оповідач так собі, будемо вдячні йому за якість картинки. Все-таки ми давно вже зустрічаємо по одягу, і в нашому випадку костюм виявився просто блиск.