«Темна вежа». Липка і смердюча

348
0

Довгобуд — а до екранізації монументальної саги Стівена Кінга Голлівуд йшов довгі десять років вилилася в банальне блокбастер, з клишированными героями, поганий комп’ютерною графікою і всіма атрибутами дурного річного «кинчика» під пивко.

«Темна вежа (The Dark Tower)
Режисер: Микола Арселя
У ролях: Ідріс Ельба, Меттью Макконахі, Тому Тейлор
Дата прем’єри: 2017 рік
Сюжет: два паралельні світи співіснують разом, і кожен з них впливає один на одного. У нашому з вами світі живуть звичайні люди, в іншому — зовсім інші представники роду людського, наділені надприродними здібностями. Але всіма світами управляє Темна вежа, яка захищає всесвіт від сил зла. Які з кожною хвилиною стає все сильніше…

Зрозуміло, що перенести на мову кіно сім (на момент написання цього огляду їх було саме стільки, плюс бонуси) книг про Стрілка і Людини в чорному було спочатку досить дурною витівкою. Тільки якщо ви (вони) не були впевнені в тому, що вони (не ви) добряче на цьому зароблять. Останнє випливало з величезної армії шанувальників Стівена Кінга і циклу зокрема, тому що якщо хоча б один з них заплатить, умовно кажучи, долар за квиток, то… ну ви самі розумієте. Долари в кінотеатри понесли, але якось без вогника, хоч картина режисера Ніколая Арселя і очолила-таки американський прокат. Але рекордами тут не пахне, так що майбутнє епопеї туманно… і це хороші новини для всіх нас. Тому що з таким початком краще і не починати.

Фільм відстій, але Кінг все одно молодець!

Що поганого в цій «Темній вежі»? Чому автори зайшли в неї з заднього входу, а не скористалися парадним? Спробуємо швидко розібратися.

Ну, що перед творцями екранізації стояла важка задача, це зрозуміло, але й жалувати ми їх за це не будемо — вони самі вибирали собі роботу. Так, вміст величезний, і як його порізати так, щоб і зберегти дух серії, і спробувати зробити ігрове кіно — завдання не для слабких. Питання в пропорціях. Скільки у фільмі самого Стівена Кінга, його сприйняття світу, ставлення до персонажів, його прочувствованию важливості будь-яких сцен? Небагато. Автори залишили головних героїв, перемістили їх в пост-апокаліптичний світ (який на екрані чомусь відразу перетворився на культову гру Fallout) і почали засовувати в сюжет окремі і, з їхньої точки зору, найбільш виразні і легкозасвоювані, сцени з літературного оригіналу. Вийшла не те щоб белиберда, але… ще один пригодницький фільм про Чорного Дядька і Проблемного Дитини. За якими полює Ще Більш Чорний Дядько. Дух романів випарувався начисто, рівно як і дивовижний, але іноді занадто багатослівний, мова письменника, який півстоліття «у справі» і вміє створювати всесвіти куди краще Арсель.

«Темна вежа». З таким прибалдевшим особою Макконахі ходить весь фільм

Добре, а як тоді треба було? А ніяк не треба було. Не треба було братися за величезний матеріал, і намагатися впихнути в один фільм, навіть з прицілом на наступні сиквели. «Темна вежа» це (не говоримо ідеальний) хороший матеріал для хорошого серіалу, і він начебто навіть вже знімається. Але на біса людям в Голлівуді знадобилося експериментувати з повним метром і намагатися осягнути неосяжне, ми не знаємо. Може бути, просто ризикнули. Або вирішили раз і назавжди покінчити з багаторічною епопеєю під назвою «А давайте вже экранизируем «Вежу» і подивитися, що буде.

Наш підсумок. У такій «Темної вежі» від Стівена Кінга не залишилося майже нічого. Він не відчувається за кадром, ні його слова, ні його дивнуватого гумору і вміння плавно підводити читача до ключових сцен. Є блокбастер, звичайний, з непоганими акторами і дивно стандартним сюжетом. Батальні сцени дурні і відверто погано зняті; діалоги виглядають, як якщо б авторам треба було якось заповнити хронометраж, а фінал фільму і зовсім скочується в якогось Уве Болла.

Не таку ми «Вежу» чекали.

І не такого Роланда.

І вже точно не такого Уолтера, при всій нашій повазі до талантам Макконахі.