Страшний дух «Свята». Нюанси новорічного столу в блокадному Ленінграді

592
0

1942 рік, Ленінград. Підлий ворог взяв в кільце місто Великої Революції. Голод охопив Ленінград, комуніст їсть комуніста! Але в одній з квартир товариші зовсім не думають про виживання і долю Батьківщини — вони бенкетують і готується весело зустріти Новий рік!

«ЗМІ повідомляють про підготовлюваний комедійному фільмі про блокаду Ленінграда. Вважаю, що сама ідея зняти комедію на цю тему — вже блюзнірство і ганьба. Сподіваюся, що втілити її в життя не вдасться. Як петербуржець, зроблю все від мене залежне», — Сергій Боярський (син Михайла Боярського).

Далі безстрашні співробітники НКВС блискуче викривають внутрішніх ворогів і роздають їх їжу трудящим, після чого зрадників Батьківщини демонстративно з’їдають на Невському проспекті. «Зараз подадуть компот!» — кричить кухар, і блокада Ленінграда відразу ж припиняється, тому що такий народ не перемогти. Завіса.

На жаль, але новий фільм автора «Колектора» Олексія Красовського зовсім не про це. Точніше — трохи про інше. Так, у нього є і блокада, і святковий стіл, і жменька «привілейованих», які в умовах жахливого голоду стурбовані тим, як їм краще приготувати курку до Нового року. Загалом, це чорний гумор чи сатира — штука, яку російське суспільство перестало розуміти і приймати. Ще з часів «Смерть Сталіна», хоча, як здається, задовго до цього фільму.

Блокадний Ленінград. У заміському будинку Воскресенських, що живуть «на особливому положенні», збираються шестеро людей і курка, яку нікому приготувати. Ситуація нелегка: молодший син привів голодну дівчину, старша дочка — незнайомого чоловіка, за якого збирається заміж. До Нового Року залишилися лічені хвилини, а кількість проблем зростає сніговим комом.

Режисер не приховує, що його комедія це виклик, навіть провокація, тому що він не сприймає ніяких форм цензури і взагалі любить ходити на опозиційні мітинги. Після таких слів від «Свята» відвернулися чи не всі меценати, і навіть краудфандинговая кампанія провалилася (зібрали всього 127 тисяч рублів замість півтора мільйонів, які просив режисер). Проте ж Красовський як-то фільм зняв, і зараз зайнятий його монтажем.

«Я розумію, що вони будуть верещати про «свободу авторського погляду», але чомусь все більше хочеться навести порядок і чітко позначити межу історичної та культурної пам’яті народу, перетинати яку недоумки і провокатори права більше не мають!» — ведучий Сергій Стіллавін.

Зрозуміло, що ключовий момент в картині це фраза про «привілейованих», які в страшні роки для міста могли собі дозволити не просто є, але і їсти смачно. Тут ми бачимо натяки на історію з блокадними піонерами, які-де носили члена Політбюро ЦК ВКП(б) Жданова всякі смачні подарунки на Новий рік. Як було насправді ми вже навряд чи дізнаємося, однак і цих брудних натяків було достатньо для того, щоб у Росії пролунав вереск сталіністів, комуністів і інших прекрасних представників прекрасної епохи.

А адже фільм, за словами режисера, зовсім не про те, як можна смачно жерти під час війни. Він «про любов», був знятий без будь-якої допомоги з боку російської держави, але за згодою і при підтримці корінних петербуржців:

«Я вважаю, що всім можна сміятися над усім. Тим більше художникам і творцям. Ми граємо в нашій пісочниці, ліпимо пасочки, і коли інших людей обурює, що ми ліпимо пасочки не тих форм, мене це завжди дивує»

…У всі роки сатиру не любили. І мало хто вмів нею користуватися. Набагато простіше знімати правильні фільми, нехай однакові, з перекошеними від ненависті до класових ворогів пиками — але зате показують героїзм героїчного народу. Кожен крок у бік від такого концепту карається… ладно, не розстрілом. Поки тільки заборонами і погрозами. Поки що.

«Свято».
Режисер: Олексій Красовський
У ролях: Ян Цапнік, Олена Бабенко, Павло Табаков.
Дата прем’єри: поки не призначена. Роботу над фільмом планується завершити до кінця року.