Широко відома у вузьких колах. Лидский вузькоколійка

444
0

Залізниця! Вона непорушна і незмінна, як білоруська економічна модель, і чисто зовні, як здається, не змінюється взагалі. Та що там: «електричка», «товарняк», «залізниця» — ці слова з радянського минулого актуальні і сьогодні, і як тобі таке, Ілон Маск? Здавалося б — що тут можна знайти нового? Можна. Просто треба знати, де шукати.

Так-так, є у перевізника дачних тушок свої секрети. Серед них — нестандартна вузькоколійна залізниця, яку нам пощастило побачити. Побачити завдяки проекту 750mm.by і його автору Артему, фанату залізниці і людині, який зумів свій залізничний кайф перевести в підприємницьке русло. Нехай навіть якщо це і не приносить йому відчутних доходів, з-за чого наш «залізний» стартапник продовжує гризти землю працювати в метро.

Вузькоколійна залізниця (вузькоколійка) — залізна дорога з шириною колії менше стандартної; рухомий склад таких доріг несумісний по ряду параметрів з дорогами нормальної колії. Стандарт таких доріг для Білорусі — 750 мм.

Маршрут ми вибрали такий — «Ліда вузькоколійна і пивоварна» (детальніше тут). В екскурсію входить: відвідування ВАТ «ТБЗ Дитва» (один з найбільших вітчизняних торфодобытчиков, розташований в 15 хвилинах від Ліди), далі поїздка на тепловозі з причіпним вагоном на вузькоколійці та ознайомлення на місці з торфоуборочной технікою. Додатково в маршрут входить екскурсія по ВАТ «Лідське пиво» з обов’язковою дегустацією. У цьому випадку квиток збільшується з 35 білоруських рублів до 55 (ціна на липень 2018 року). Природно, ми вибрали повний пакет — магічне слово «дегустація» манило нас навіть більше, ніж сама екскурсія по пивзаводу. Але про наш похід по «Лидскому пива» ми розповімо окремо, в цьому огляді тільки максимально душевна і лампова білоруська вузькоколійка!Треба розуміти, що вузькоколійка — це вже ексклюзив. Сьогодні нестандартна колія використовується виключно за спеціальним вимогу, як логістична частина інфраструктури якогось підприємства, чиї робочі площі розкинуті на кілометри одне від одного. 150 років тому, коли вузькоколійка тільки з’явилася в світі, її потенційні завдання були куди ширше — аж до перевезення зеків пасажирів. Але з часом такі дороги набули винятково вузьку спеціалізацію, як відносно дешевий і простий засіб пересування вантажів. В наші дні вузькоколійка не сказати що вимерла, але стала рідкістю — частіше всього вона закріплена за якимось підприємством і для звичайних людей непомітна (в тому числі й тому, що вузькоколійка не інтегрована в республіканську залізничну систему).

Сама поездатая робота. Электричкинг очима машиніста

«Електричка», дача, лопата! Все це священні слова для тих людей, для яких літо це не відпустка, але довгий і виснажливий працю на особистому городі. І та сама «електричка» в цьому добровільному людському рабстві є чи не головною ланкою.


Читати…

Щоб зрозуміти, що це таке, ці 750 міліметрів, і як виглядають вагони на такій колії, досить відвідати мінську дитячу залізну дорогу — там все точно таке ж, тільки завдання принципово інші. Тому пасажирський вагон, який штовхає тепловоз ВАТ «ТБЗ Дитва», і який перевозить робітників зі станції на торфовидобуток, виглядає абсолютно також, як «дитячий» вагон. Хіба що в нашому випадку вагон підприємства був нещодавно відремонтований і виглядав цілком пристойно. І м’яко погойдувався на нерівностях дороги — адже вузькоколійка кладеться тяп-ляп, і рейки створюють дуже викривлений маршрут, на якому «стрибає» і хитається з боку в сторони рухомий склад.

«ТБЗ Дитва» — це величезні чорні поля торфу, який мільйони років тому був мулом, в ті страшні часи, коли на Землі не було Білорусі. Кожен день, без вихідних, робочі зрізають верхні шари цього «чорного золота» і перетворюють їх в торф’яні брикети, які вже потім відправляються на потреби виробництв нашої великої країни. Зарплати на підприємстві хороші, хоча кілька років тому було скорочено близько ста осіб — все для задоволення президентських «даць усим па пиццот». Пиццот не пиццот, але машиністи, приміром, мають в середньому 700 рублів на ніс. Сума астрономічна для лідського району, в якому зарплата 300 рублів вважається приводом для нестримних веселощів і щоденного гульні.

Також на підприємстві є склад з торфоуборочной технікою. Крім стандартних білоруських тракторів, є і багато всякої дивовижною спеціальної техніки. До речі, гусеничні радянські релікти там досі в строю, нарівні з сучасними машинами від МТЗ («наші нові потужні, але ламаються» — так висловився про вітчизняні трактори місцевий начальник транспортного цеху).
Буде цікаво на такій екскурсії людям, для яких залізниця це всього лише спосіб переміщення власного заду з дачі і назад? Які не відчувають романтику цього процесу, не люблять туалети у вагонах, не курять в тамбурах, не висовують голову у вікно на повному ходу поїзда, щоб кричати «ой, бля!»? Що ми можемо сказати цим байдужим до тварин людям? У вас ще є час виправитися — і почніть своє виправлення саме з вузькоколійної дороги. Адже де ще ви зможете під час руху поїзда сидіти на підніжці вагона?! До того ж в рамках екскурсії туристам надається повна свобода — можна ходити по торф’яних полях, мацати спецтехніку, фотографувати та записувати відео з допомогою дронов. Пейзажі на торфорозробках виглядають досить апокаліптично, в дусі солигорских териконів і іноді навіть нагадуючи Прип’ять, з усією цією технікою, немов врослий в землю. Однак у випадку з «ТБЗ Дитва» життя там є, просто вона дуже розмірене — проїхав поїзд, привіз торф, поїхав назад. І так роками. Одне слово — Білорусь!

Ще маршрути від 750mm.by:

  • «Лісова вузькоколійка по Ивацевичскому району (від ТПУ «Березівське» польової бази з екскурсією по Музею залізничної техніки в Барановичах);
  • Маршрут в Смолевичском районі — від торфобрикетного заводу «Усяж» польової бази з відвідуванням натурної майданчики кіностудії «Білорусьфільм» у селі Кам’янка.

Артем також поділився новиною про те, що у нього з’явилися дві справжні дрезини — і він хоче на них возити туристів. Нас чекає максимально лампова екскурсія!

У другому нашому репорте з Ліди ми розповімо про тамтешнє пивоваріння. «Лідське пиво», місцевий пивний гігант розкрив нам секрети свого виробництва, ну а шакали, у відповідь, взяли і порівняли їх досягнення (уявні і справжні) з успіхами мінського конкурента — «Аливарией»!

Подорож на лідський пивзавод