Що не вмерла Чорнобильщина. Радіаційна зона очима білорусів

402
0

Чорнобиль, Прип’ять, четвертий реактор ЧАЕС. Страшні, навіть сакральні слова для білорусів. Але яка Чорнобильська зона насправді? Як там з популяцією мутантів? Чи працює ще Випалювач Мізків? Є небезпека зустріти бендерофашистов? Група відчайдушно сміливих білорусів побувала на Радіаційної Пустки і готова викривати наклепників, розвінчати міфи, сіяти правду і навіть надавати пруфы!

Екскурсії в Чорнобиль, Прип’ять і на ЧАЕС
Сайт: pripyat-tour.by
Вартість: ціна одноденного туру групового становить 200 білоруських рублів. Також в день поїздки знадобитися 10 доларів на оплату страховки та інших витрат, пов’язаних з організацією екскурсії.
Останні новини і подробиці туру: офіційна група Вконтакті.

В якості преамбули — представник Shakal.Today побував у 30-кілометровій зоні радіаційної абсолютно легально, не порушуючи жодних законів. Самому відчути себе сталкером і пройтися по курних дорогах кинутої Прип’яті можна, скориставшись послугами агентства «Прип’ять тур». Звичайно, є варіант спробувати проникнути в Зону самостійно і безкоштовно, але цим ви піддайте себе непотрібним неприємностей, а можливо і серйозних травм. Чому — дізнаєтеся, прочитавши наш репортаж.

Наш шлях в Зону лежав з Гомеля. У цьому білоруському місті була зібрана туристична група, маршрут якої був приблизно такий: Чорнобиль, оглядовий майданчик перед Саркофагом, Прип’ять. Між цими точками було ще багато цікавих місць, але всіх карт не будемо розкривати, щоб не псувати враження перед вашою поїздкою. В принципі, в цей список можна включити і кордон з Україною, адже ніколи не знаєш, що ще придумають нещасні прикордонники, щоб витягнути з ваших кишень кілька сотень гривень на «хліб». Як говориться, президенти-президентами, майдани-майданами, але хохли — хохлами. Однак не будемо про сумне, адже нас чекає легендарна Зона! І перша точка нашої подорожі — той самий Чорнобиль, звідки все і почалося 30 років тому.

Чорнобиль. Вісь зла і сонний український містечко

Чорнобиль. Так і не скажеш, що це мала батьківщина всіх радіоактивних зомбі

Дивно, але Чорнобиль, у всьому світі міцно асоціюється з місцем, де сов; єт піпл мейд сам бед стафф, зараз виглядає як пересічний український містечко, але з кількома відмінами. По-перше, в сьогоднішньому Чорнобилі живуть і працюють люди, які займаються обслуговуванням і вивченням 30-кілометрової зони навколо пріснопам’ятного реактора. По-друге, дороги в цьому місті помітно краще, ніж в середньому по Україні — це пояснюється тим, що зрада пан Порошенко періодично приїжджає в Чорнобиль, так що потрібно відповідати. По-четверте, Чорнобиль це єдине місто в світі, в якому заборонено жити людям молодше 18 років. Тому ні шкіл, ні дитячих садків, ні пологових будинків. Чому, і так зрозуміло — радіація тут присутня, і вона вище звичайних показників.

Цікавого в цьому місті мало. Музей під відкритим небом з техніки, яка використовувалася в перші дні і місяці Атомного бабаха (у числі експонатів навіть реальний луноход), кілька пам’яток, та закритий порт, в якому іржавіє кілька барж. Ну і місцевий страшненький магазин, в якому можна купити бухла і чорнобильських сувенірів. Разом з тим поряд з Чорнобилем знаходиться «Дуга». Об’єкт стратегічного призначення, але замаскований під піонертабір. Ось це дійсно неймовірне місце.

«Російський дятел», своє отстучавший

Саме титанічні військова споруда СРСР зараз навіть для инстаграмов не годиться — настільки воно велике

ЗГРЛС, він же «Дуга» або «Чорнобиль 2». «Радянська загоризонтная радіолокаційна станція для системи раннього виявлення пусків міжконтинентальних балістичних ракет». За цими малозрозумілими словами ховається величезна сталева хрень, висотою 160 метрів, довжиною близько півкілометра. Гігантський локатор, який був покликаний виявляти повітряні цілі капіталістичного ворога — аж до стартів американських човників на іншому кінці нашої чудової планети. 10 років будівництва, мільйони кріплених російський рублів, 75 000 тонн загальної ваги… Диявольська машина запрацювала в середині 80-х і про своє онлайні сповістила дуже ефектно — мільйони радіоаматорів раптом почули в своїх теплих і лампових приймачах характерний звук, що нагадує стукіт дятла. Завдяки цьому звуці «Дуга» отримала неофіційну назву Russian Woodpecker, тобто «Російський дятел».

Мільйони радіоаматорів раптом почули в своїх теплих і лампових приймачах характерний звук, що нагадує стукіт дятла

Але дятел довбе зовсім небагато. У 1986 році Мирний Чорнобильський Атом, який мав всю цю конструкцію, а також численні комунікації та адміністративні будівлі, раптом вирішив піти назустріч радіоаматорам, і всі ці неподобства в одну секунду припинив. ЗГРЛС відключилася, як виявилося, назавжди. До того ж міжнародна обстановка змінилася, Радянський Союз зогнив, те-се, п’яте-десяте… Сьогодні ця величезна конструкція просто іржавіє, і вже ніяк не може диктувати сталеву волю радянського народу всьому світу. Її охороняють, і навіть намагаються витягти з її існування хоч яку-т користь, але думки Shakal.Today, єдиний сьогоднішній сенс існування «Дуги» — плодити конспірологічні теорії. Як ось недавно вийшов фільм «Російський дятел», в якому американський режисер Чад Грація і його головний «консультант» художник Федір Олександрович збудували, м-м-м, теорію, що ЧАЕС була спеціально підірвана для того, щоб зам’яти непотрібність і марність споруди «Дуги». Та бог їм здоров’я, і Чаду, і Федору.

Так чи інакше, але відвідати це місце варто точно. «Дуга» видно практично з будь-якої точки 30-кілометрової зони, і вже це говорить про масштаби конструкції. Трохи більш романтичний або сентиментальний чоловік сказав би, що ця даремна сьогодні херня є символом Радянського Союзу — «колосом на глиняних ногах», який чорт знає скільки років будували, просрали купу грошей, а потім з’ясувалося, що він особливо нікому не потрібен, і взагалі жодного разу не лякає. Але ми — серйозні шакали люди і просто поїдемо далі.

Реактор. Найкращий на Землі

Четвертий енергоблок і промені добра

Рамки дозволеного дозволили нам під’їхати практично впритул до четвертого енергоблоку Чорнобильської АЕС — до нього, на око, залишалося метрів 300. Сьогодні це масивна будівля не виглядає хоч скільки-небудь страхітливо. Просто старий, з іржавими патьоками, корпус, будівельних кранах і якихось додаткових спорудах. Та й те, що ми бачимо, є не власне енергоблок, але старий саркофаг, яким накрили взорвавшуюся атомну піч багато років тому (до речі, термін служби цього «покривала» закінчується якраз у 2016 році). Навіть легко упізнається вентиляційна труба неканонична — стару і сильно «фонившую» трубу демонтували кілька років тому, встановивши натомість нову, яку ми і бачимо зараз на фотографіях.

Немає ніякого відчуття того, що колись ця будівля накоїло чимало лиха, і продовжує отруювати все, до чого може дотягнутися

Взагалі немає ніякого відчуття того, що колись ця будівля накоїло чимало лиха, і продовжує отруювати все, до чого може дотягнутися. Поруч з нами неспішно ходили робітники атомної станції, куди їздили вантажівки, загалом, якби не тривожні трелі наших дозиметрів, можна було подумати, що ми на звичайному заводі. Але це зовсім не так. Під ногами не просто асфальт, але метровий асфальт. Кругом камери і колючий дріт. І рівень радіації тут високий, працюючи поруч з атомним котлом, здоров’я ніяк не додасться. Зате звичайний робітник може тут мати зарплату в кілька тисяч євро. Думати про те, що він її в підсумку буде витрачати на ліки, як-то не хочеться.

Поруч зі старим саркофагом височіє величезний блискучий корпус нової «защитки» — «Укриття 2», висотою в сто з гаком метрів. Цю конструкцію монтували з 2007 року і термін завершення її будівництва неодноразово переносився, зважаючи розпилу бабла недофінансування. У підсумку будувався новий саркофаг фактично на гроші Європи, поки Україна боролася за свою незалежність чи ще за що. Так чи інакше, але вже наприкінці листопада цього року «Укриття 2» повільно пересунуть з тефлоновим рейках так, щоб повністю накрити злощасний четвертий енергоблок, тим самим на сто років вирішивши проблему радіаційних витоків ЧАЕС. Так що наша група була однією з останніх, яка бачила старий саркофаг — звідси і більшу, ніж звичайно, кількість туристів і підвищену увагу до них з боку перевіряючих органів та СБУ.

Прип’ять. Побачити і не ох**ть

Прип’ять. Кадр зроблений за секунду до нападу Кровососів!

Звичайно, головна мета нашої поїздки по атомним місцях це покинуте місто Прип’ять, оспіваний українськими игроделами в проекті S. T. A. L. K. E. R. Сьогоднішня Прип’ять, в принципі, і виглядає так, як її малювали в культовій грі, хіба що дерева стали помітно вище і густіше, а кровожерливі мутанти ще небезпечніше дороги ще гірше.

…Ми ходили і їздили по цьому місту і з сумом розуміли, що колись це було сучасне і напевно навіть по-своєму красиве місце — до сумного 1986 року в Прип’яті жило майже 50 тисяч осіб. Місто активно розбудовувалось, в ньому був чудовий спортзал і басейн, свої лікарні, дитячі сади і школи, і навіть справжній супермаркет! Зараз все це стрімко руйнується, природа активно бере своє і за 30 років чимало дерев виросло навіть в бетонних стінах. Осипаються цегляні будови, руйнуються дороги і в цілому вулиці не виглядають вулицями — з-за високих 30-річних дерев прилеглі будинки майже не видно. Однак відмінно збереглися панельні житлові будинки — бетонним плитам все дарма, і в деяких «хрущовках» навіть залишилися заскленими вікна. Але зайшовши всередину таких будинків, розумієш, що найбільше Прип’яті дісталося від мародерів — в квартирах і адміністративних будівлях все розбите, знівечене, найцінніше вирвано з коренем.

До 1996 року Прип’ять активно чистили і дезактивували, не залишаючи шансів повернути до життя цей сучасний і потрібне місто. Тоді в місті постійно знаходились люди, вулиці були перегороджені колючим дротом і між нею їздили військові патрулі — так боролися з мародерами. Але потім все кинули. Україну стали хвилювати інші речі, і Прип’ять перетворилася просто на місце для вивчення наслідків радіаційної аварії. Відповідно, в місто кинулися мародери і вандали, які винесли все, що могли винести і понівечили все, що потрапляло на очі. Тому дух «тієї Прип’яті» сьогодні майже не відчувається, хоча іноді на очі трапляються більш-менш цілі артефакти далеких 80-х — агітплакати, настінна мозаїка, інформаційні тумби… Поки ще Прип’ять хоч трохи, але є «Парк Радянського періоду» і в ній можна знайти відгомони тієї епохи. Але, повторимося, це не надовго. У свій час, якщо б знайшлися люди, засоби та можливості перетворити навіть не все місто, але хоча б які-небудь будівлі в музей під відкритим небом, ми б отримали своєрідну машину часу — раз, і ти знову в 1986 році, з усіма атрибутами життя будівельника комунізму.

Що подивитися в Прип’яті? Та багато чого. Центральна площа (вона збереглася дуже добре), височенні 12-поверхівки, кінотеатр «Прометей», будівля Міськвиконкому, пристань… Комусь може бути цікаво місцеве міліцейське управління з відкритими камерами, величезний порожній басейн, школа мистецтв з відмінно зберігся роялем. Люди з більш міцною психікою можуть заглянути в будинок моргу, або навіть спуститися в підвали прип’ятської медсанчастини №126, у яких досі лежать речі пожежних, мало не голими руками які гасили Четвертий енергоблок. Але рівень радіації там досі досягає екстремальних значень (приблизно в сто-двісті тисяч разів вище норми), і лазити в такі місця без спеціального скафандра смертельно небезпечно. Втім, якщо так вже хочеться отримати дозу, то для цього не треба ні повзати по якихось підвалах — у Прип’яті чимало з вигляду цілком невинних місць, які дуже сильно заражені. Тому ходити по цьому місту поодинці і не знаючи його небезпечних місць — як мінімум нерозумно. А як максимум — смертельно.

Епілог

Знімок, який засвідчує сентиментальність автора

Побачити чорнобильську зону, пройти її стежками, заглянути в покинуті будинки, потоптатися по зарослих мохом вулицях Прип’яті, видихнути від грандіозності «Російського дятла» і помовчати біля стін Четвертого енергоблоку — це жодним чином не виклик, не показна сміливість або якісь понти. Це просто дивовижна екскурсія в історію людської дурості, нахабства і безтурботності. Останні три слова найкращим чином — при всьому різноманітті версій — характеризують те, що сталося 26 квітня 1986 року. І навіть не в цей день, але багато раніше, коли проектували за всіма дослідженнями невдалий реактор, коли будували місто в небезпечній близькості з АЕС, коли, коли… У зв’язку з цим більш неприємно читати про те, що першу білоруську АЕС зводять в режимі тотальної секретності, і це при об’єктивних проблеми з її будівництвом. По всьому видно, що ті люди, яких більше турбує нерозголошення процесу побудови Островецької АЕС, ніж безпеку цього об’єкта, ніколи не були в тій же Прип’яті і не бачили, до чого призводить загравання з «мирним атомом». Мирним на Землі.

У допомогу починаючому сталкеру

Що в плані їжі?
Приготуйтеся до того, що тур забере у вас час з раннього ранку і до глибокої ночі. Беріть з собою нескоропортящиеся продукти і мінеральну воду (негазовану чи ні, неважливо). Відмінно підійдуть бутерброди або домашні пиріжки в контейнерах. Тобто те, що ви готуєте самі або в чому впевнені — це повинна бути проста їжа і в теж час калорійна. Радимо взяти з собою ніж або мультитул — магазини по дорозі присутні, можна буде щось купити і нарізати. Повторимося — ви повинні бути впевнені в якості своїх припасів — у чорнобильській зоні непросто буде знайти відхоже місце 🙂 До речі, автором в одному з магазинів був необережно куплений плавлений сирок «Ненависть» «Дружба». Все говорило про те, що він з сюрпризом. Але біда минула!
А одяг та взуття? Що брати?
По сезону, але в цілому ви повинні бути готові ходити по пересіченій місцевості і з розбитим в мотлох дорогах. М’які кросівки, рівно як і відкриті босоніжки, не підійдуть. В плані одягу теж важлива практична складова — в Зоні чимало місць, де ваш одяг щось подряпає або порве, так що постарайтеся одягнути щось міцне і не дуже дороге. Зона це зарослий ліс і стирчить з будівель арматура — прочитайте цю пропозицію кілька разів і подумайте, у що краще одягнутися і яке взуття вибрати.
Чого побоюватися в Зоні?
Просто уважно слухайте інструкції провідників або гіда, і вам нічого не загрожує. Не торкайтеся руками будівель, не ставте фотоапарат на землю і не ставайте на коліна заради ефектного кадру — поводьтеся в Зоні так, як якщо б вся її поверхня була отруйною. В принципі, це так і є. Загалом, ходіть там, де дозволено і робіть те, що не заборонено.
Так а що з радіацією?!
У нашому випадку накопичена доза за все турне по чорнобильській зоні склала 2.6 мікрозіверта (260 мікрорентген), це приблизно як одна година перельоту на висоті 9 км Проте сильно «фонящие» ділянки в Зоні є, і в чималій кількості. Але вони всі позначені відповідними знаками, як і легендарний ківш, випромінюючий ~15 000 мкР/год і яким розгрібали завали реактора ЧАЕС. У тій же Прип’яті в середньому показник близько 28 мкрн/год, це в три рази більше, ніж у Гомелі. Загалом екскурсія по одержуваній дозі безпечніше перельоту з Москви до Мінська.
А як же мутанти, всі ці кровососи і зомбі-упирі?
Мутації в Зоні є, але вони видно тільки фахівцям. Взагалі від звичайного лісу чорнобильські угіддя відрізняє тільки велика кількість розплодилися диких тварин, і вони мало бояться людей. Останнє стає проблемою, нещодавно навіть довелося відстрелити 150 волков. Але в цілому шанс побачити дикого звіра невеликий, набагато частіше ви будете бачити класичних чорнобильських жебраків — великих і дуже ласкавих собак. Або легендарного прип’ятського лисиця Семен, а також знаменитих чорнобильських сомів!

Чорнобильська зона в картинках


data description=”Приватний сектор руйнується у Зоні швидше всього”>

data description=”Класичний Будинок Культури великої країни”>

data description=”Жахливі пси-мутанти атакували білорусів!”>

data description=”Порт Чорнобиля. Видно остови іржавих барж”>

data description=”Чорнобильська пуща”>

data description=”Музей техніки, яка працювала в перші місяці після аварії”>

data description=”«Російський дятел». Останній викидень вмираючого Союзу”>

data description=”Адміністративний корпус при радарі”>

data description=”Дитячий садок. Залишені іграшки”>

data description=”Дитячий садок, житлова кімната”>

data description=”Монумент про загиблих. Позаду нього — той самий четвертий енергоблок”>

data description=”Новий саркофаг. Скоро він закриє проблемний реактор”>

data description=”Прип’ять, вона вся така. Високі дерева і за ними будівлі”>

data description=”Прип’ять, наочна агітація”>

data description=”Знамените колесо огляду в Прип’яті. Сильно «фонить»”>

data description=”Дитячий автодром”>

data description=”Супермаркет в Прип’яті, один з небагатьох в той час”>

data description=”Мозаїка. Зроблено на совість, досі в непоганому стані”>

data description=”Школа мистецтв. Видно рояль”>

data description=”Хто пам’ятає, для чого це? :)”>

data description=”Школа. Швидко руйнується, т. к. була побудована з цегли”>

data description=”Золоті слова”>

data description=”Не будемо!”>

data description=”Кабінет фізики”>

Текст, фото: Shakal.Today. Арт з гри S. T. A. L. K. E. R.