«Розум». Импортозамещая Нолана

394
0

В кінці листопада байнет накрила потужна хвиля піару нового білоруського фільму «Розум». Жанром заявлявся «фантастичний детектив», заснований на теорії квантової фізики.

«Розум»
Режисер: Євген Куренчанин
У ролях: Павло Лотарєв, Єлизавета Фалей, Олександр Гладкий, Олександр Романов
Дата прем’єри: 2016 рік
Сюжет: Особлива команда витягує інформацію з минулого за допомогою унікального обладнання. Майкл, її колишній керівник, змушений повернутися до роботи, отримавши звістку про загибель одного. Виною всьому став небезпечний замовлення одного впливового фанатика, який поставив під загрозу життя і самого Майкла.

Симпатичні такі титри

Глядачам обіцяли подорожі в минуле і майбутнє, сцени погонь і бійок, ну і інший контент, дуже нетиповий для вітчизняного кіно. Режисером, сценаристом і продюсером виступив Євген Куренчанин, це його кінематографічний дебют. Акторський кістяк фільму складають студенти Академії Мистецтв, також режисер запросив знятися в епізодичних ролях іноземних гостей з Марокко та України. Загалом проект, можна сказати, вийшов інтернаціональний. В одному з прес-релізів Євген Куренчанин стверджував, що «мислячий глядач оцінить це кіно». Шакалам, а (між іншим, дуже високоорганізованим і хитрим створінням) дуже хотілося уславитися кінокритиками, тому команда проекту висадилася в кінотеатрі «Білорусь» акурат у день прем’єри 8 грудня.

Деяка настороженість з’явилася, коли жінка-контролер запитала, не знімалися ми в цьому кіно, і здивувалася електронними квитками: «З першого сеансу люди йшли, а у вас прямо електронні». Тим не менш, ми не втрачали ентузіазму і були готові жадібно вбирати кожну хвилину вітчизняного блокбастера.

…Секретний загін модняво одягнених людей надає всяких підозрілих і небезпечних особистостям послуги по переміщенню свідомості в минуле, а якщо клієнт дуже сміливий і забезпечений ще й у майбутнє. Сміливість важлива, тому що обладнання (або програма, не зовсім зрозуміло, в будь-якому випадку треба було замовляти софт у EPAM) для переміщення у майбутнє — сире і не протестоване. У цих переміщеннях обов’язково повинна бути команда супроводжуючих, щоб мандрівник не заблукав у власних спогадах. Ймовірно, основна ЦА команди професіоналів — запійні алкоголіки, які не можуть пригадати, чому вони в суботу прокинулися без штанів у вольєрі для птахів і дуже хочуть відновити події минулої ночі.

Як і в «Матриці», занурення в іншу реальність здійснюється за допомогою втыкания певного пристрою в технологічний отвір мандрівника. В «Розумі» це навушники.

Сюжет настільки хвацько закручений у вир переміщень по місту, німих драматичних пауз, куцих діалогів і підозрілих прищуров, що починаєш думати, ніби в кінотеатрі йде компіляція портфоліо акторів-початківців. На жаль, режисер не залишає аудиторії жодних шансів встежити за тим, що відбувається на екрані. Авторський це хід, чи ні — залишається тільки гадати.

Орієнтири визначити складно. Кіно дуже самобутньо. В інтерв’ю режисер стверджував, що надихався «Початком» Крістофера Нолана. Втім, є в картині і позитивні риси. Дуже незвично знятий місто Мінськ. Взагалі картинка приємна, під стати жанру фільму. Дуже хотілося б похвалити щось ще, але… Звуковий супровід, абсолютно провальний на предпоказі, виправили до прокату. Виправили не всі і мова часто не співпадала з губами акторів.

В загальному! Похвали, безумовно, гідна сміливість прокатників, зарядивших «Розум» аж на 2 тижні у п’яти столичних кінотеатрах. А в планах творців — общебелорусский прокат. Знайде він масового глядача? Складно сказати…

Вадим Шапоров для Shakal.Today

Післямова голів(в)реда

Голів(в)ред

Говорячи про недоліки «Розуму» (вибачте, але починати доводиться саме з них, можна дуже довго перераховувати чисто технічні огріхи першого (?) білоруського фантастичного детектива. Простіше сказати, що PR-кампанія «Розуму» вийшла куди краще самої картини, творців якої дуже просто звинуватити в непрофесіоналізмі. Але сидячи в майже порожньому залі кінотеатру «Берестя» я несподівано для себе… зацікавився тим, що відбувається на екрані. До того ж мені ніхто не заважав: поруч не жерли, не говорили телефони і взагалі я був виключно в компанії героїв фільму Євгена Куренчанина. Так, це учнівське кіно, і найкраще в ньому це сюжет (нехай і підозріло схожий на казки Нолана) і актори, деякі з яких дивно добре грають. Навіть якщо в окремих сценах няша Олег Гарбуз як-ніби тролить знімальну групу: «Хлопці, ви що, серйозно? Я мушу це говорити?».
Підсумовуючи. «Розум», очевидно, стане краще в своєму сіквелі, який нам обіцяє режисер. Поки це тільки спроба фанатів кіно зняти кіно самим — вийшло щось дивне, але цілком цікава. Красивий і незвичайний Мінськ, дурний сюжет і непогана операторська робота — «Розум» цілком зійде за білоруський фантастичний дебют, тільки творцям потрібно трохи уважніше переглянути схожі фільми.
Даєш «Розум 2»?..