«Прибуття». Катання інопланетної вати

389
0

Shakal.Today представився унікальний для Всесвіту шанс — написати Єдину Негативну Рецензію на фільм «Прибуття». І ми ним скористаємося. Але не тому, що хочемо прославитися і заробити трафік. Просто «Прибуття» — лайно.

«Прибуття» (Arrival)
Режисер: Дені Вільньов
У ролях: Емі Адамс, Джеремі Реннер, Майкл Стулбарг
Дата прем’єри: 2016 рік
Сюжет: На Землю спускається одразу 12 кораблів прибульців. Нарешті Контакт! Але ситуація швидко ускладнюється. Мовний бар’єр і очевидну перевагу прибульців в технологіях швидко розв’язують руки військовим. Як на це дадуть відповідь інопланетяни? Чи вони тільки цього і чекають?..

Кредит довіри до цього фільму був величезний. По-перше, Дені Вільньов. Наш розумниця, «Новий Нолан, режисер, до «Прибуття» майже ні разу не оступившийся («Вбивця» нам не сподобався, та й бог з ним) і взагалі людина у всіх сенсах приємний. І ось! Коли Голлівуд знову повернувся обличчям до добротної науковій фантастиці, коли стали з’являтися такі фільми, як «Гравітація» і «Интерстеллар», Вільнев вирішив залишити на час своє заняття трилерами і переключитися на сайнс-фікшн. Тему скільки хорошу, стільки і важку. І перший — відмінний! — трейлер «Прибуття» показав, що нас чекає нове виклад Контакту — з величезними кораблями прибульців, підступами військових і душкою Емі Адамс. Начебто все добре. Але нам було приємно тільки до самої прем’єри.

…В захоплених рецензіях на картину Вільньова постійно згадується Андрій Тарковський зі своїм «Солярисом». Мовляв, не чекайте від «Прибуття» «Дня незалежності», тут куди більше класичної кінофантастики і Філософії і Сенсу. Ну, загалом, порівняння цілком здорова. За тим лише моментом, що якщо Тарковський за якимось геніальним хером з суворого роману Станіслава Лема зробив мудровану мелодраму про особистісні відносини у розрізі «Злочину і покарання» Достоєвського, то Вільнев з теми Контакту видавив порожню і жалюгідну пародію на «Интерстеллар» Крістофера Нолана. Який, до речі, теж не подарунок, але по украй мірі був цільним, виразним і Осмисленим, нехай і складним для сприйняття. Все, видихаємо і объясняемся.

«Прибуття» — не про прибуття. Воно про Землю і землян

Ми всі жертви трейлерів. І тизерів. Та маркетингу взагалі. Ми йшли на «Прибуття» як на класичний сайнс-фікшн, і ми його бачили в трейлері. Насправді нова робота Вільньова до фантастики має досить далеко ставлення. Так, є прибульці, є Контакт, але все це лише декорація до глибинних переживань головної героїні, яка мучиться своїми бідами буквально з перших хвилин картини. Так-так, «Прибуття» це… мелодрама з героїнею-мученицею як центрального персонажа. Яке, так? Не очікували такого від фільму про інопланетян? І ми не очікували. І якщо не розкривати сюжет і фінальний твіст «Прибуття» (якого там рівно на хвилину — і до цього нас ведуть добрих дві години, крізь соплі і сльози героїні Емі Адамс), то по факту ми маємо гарний, фактурний, з класними великими планами фільм про…ммм…. ну скажімо про Кохання. Або навіть Довірі. «Яке блять довіру, про що ви?!» — запитаєте ви нас. А ось так. «Прибуття» це довгий, виснажливий розповідь про людей, і трохи про науку, космосі і всякому такому.

Ну да ладно, ми помилилися в наших очікуваннях, так може бути «Прибуття» геніально хоча б як слізлива мелодрама? На жаль, талант Вільнева і в цьому випадку відпочивав. Не зважаючи на відверту дурість деяких сцен (забутий телефон, за яким можна взяти і подзвонити чолі КНДР — Вільнев, що ти жер, коли писав сценарій?!), «Прибуття» захопить тебе не більше «Титаніка» Джеймса Кемерона. Ні на секунду не покидає відчуття того, що ти це все бачив, що всі ці злісні військові, страшні прибульці і шкідливі журналісти є складові давним-давно складеного пазла, але який розсипали і пропонують тобі знову зібрати його. І ще раз. І ще.

Єдина світла пляма в «Прибуття» — цицьки Емі Адамс

В загальному, що у нас виходить. Так, «Прибуття» було затиснуте в рамки повісті-першоджерела, і фільм досить гідно переніс історію на великий екран, але дозвольте, це зовсім різні мови мистецтва, і навіть самий геніальний текст повинен бути правильно перекладений, перероблений, трансформований для того, щоб стати зображенням. Вільнев ж, явно зачарований книгою, про це забув. Йому просто сподобалася зворушлива історія жінки, яка… втім, далі підуть спойлери. Просто запам’ятайте головне: «Прибуття» — не про прибуття.

Воно про Землю і землян.