Походити по великому: шакали понюхали кокс індустріальної Чехії

397
0

Музеї бувають різні. Дуже нудні, помірно нудні і нецікаві, але хоча б маленькі. І дуже рідко бувають цікаві музеї, і при цьому величезні. Як ось закритий гігантський індустріальний комплекс в чеському містечку Острава — саме там знаходиться район під назвою Нижня область Вітковіце, неймовірний пам’ятник індустріальної епохи двох минулих століть.

Острава — місто з дуже промовистою назвою. Так-так, майже «отрута». Справа в тому, що, незважаючи на свій статус, це місто виглядає чеським Мухосранском. Хоча він і є адміністративним центром Моравскосилезского краю і третім за величиною містом Чехії, після Праги і Брно. Сімсот років він стоїть на землі, і зміг прославитися тільки своїми металургійними комбінатами, заводами і доменними плечима. В принципі, не так уже й мало, якщо тільки там не жити — в Остраві офіційно найгірший повітря в Чехії та Європі взагалі. Fear factory, ага.

Несса сама як доменна піч

Загалом, все говорить про те, що в Остраві особливо робити нема чого, по туристичним мірками. Тому що місто якийсь сонний, і знаменитий тільки як «сталеве серце Європи» (про це нижче). А також як батьківщина порно-актриси Нессы Дэвил, яку Вікіпедія красномовно записала в «знаменитих остравчан».

Зате якщо ви урбаніст або навіть гірше того — блогер, в Остраві дійсно завжди є що подивитися. Наприклад, закритий металургійний комбінат у Вітковіце, гігантський комплекс, який у свої кращі роки гнав залізо для потреб усієї Європи, а в певний період і для фашистської Німеччини і Германа Герінга зокрема. У зв’язку з останніми ви цілком можете приїхати до Острави тільки для того, щоб з презирством плюнути на сталеві стіни заводу — але це, як мовиться, за бажанням.Перша піч комбінату була запущена аж у 1828 році, і з тих пір завод збільшився в кілька десятків разів, виходячи з потреб. Комбінат неодноразово змінював своїх господарів, в числі яких були присутні і Ротшильди (так, ті самі). Після Другої світової війни завод був націоналізований, і з цього моменту виробництво стало деградувати. Але не націоналізація була тому виною, просто в Чехії почалася криза промисловості і країна стала на нові економічні рейки. Індустріальні комплекси таких розмірів і можливостей втрачали у своїй економічній вигоді і закривалися. Знову-таки, виникало багато питань з переозброєнням таких гігантів, підсипали сіль на рану і численні вегани екологічні організації. Загалом, В кінці 90-х підприємства в Нижній області Вітковіце стали закриватися. Не уникнув такої долі і найбільший тамтешній металургійний комбінат, але розбирати його не стали, а перетворили в музей під відкритим небом і навіть якийсь арт-об’єкт. Тепер там є оглядові майданчики, ліфти, кафе і всі інші атрибути туристичного місця. Також на території металургійного комбінату проводяться метал-концерти (що, загалом-то, дуже логічно!).В цілому комбінат вражає і сьогодні. Розкинувся на сотні метрів в довжину і десятки у висоту, він виглядає як символ тих часів, коли інженери вирішували індустріальні питання розмірами, а не технологічними прийомами. Незважаючи на те, що першої лінії комбінату вже майже 200 років, він виглядає цілком працездатно і сьогодні — за верхнім шаром іржі видно цілком придатні до експлуатації сталеві конструкції. Але цей комплекс вже не запрацює ніколи — те, що робили багатотонні машини в минулому столітті, сьогодні вирішується набагато простіше і дешевше, з використанням комп’ютерних систем і хімії. Тому такі заводи виглядають зараз беззубими динозаврами, які хоч і вражають своїми розмірами, але вже нікого ніколи не вкусять.

Návštěvnické centrum Dolní Vítkovice
Адреса: Ruska 2887/101 | Místecká, Острава
Сайт: http://www.dolnivitkovice.cz/

БІЛЬШЕ ШАКАЛІВ ТІЛЬКИ В СОЦМЕРЕЖАХ!

Facebook.com/shakal.today

VK.com/shakal.today

Twitter.com/shakal_today