Палац залежності. Про сталінської висотки в центрі Варшави

371
0

Щоб позлити поляка, іноді буває недостатньо потролить його фразою «Білосток наш» або поцікавитися коефіцієнтом опору тулуба польського президента смоленським деревах. Тому, для посилення ефекту, ще можна запитати, як пройти до головного прикрасі Варшави — величному Палаці культури і науки, який був побудований в центрі польської столиці Вождем Народів. У цьому випадку великий шанс отримати по морді міцним польським кулаком… з запахом засоби для відмивання англійських унітазів.

Звичайно, вся величезна Варшава це не тільки радянський Палац культури і науки. Це ще десятки захоплюючих пивних місць, кожне з яких стане прикрасою вашого Инстаграма. Чого вартий один Королівський палац! Однак же проклята сталінська висотка в самому серці столиці досі залишається домінантною архітектурною формою, яку не змогли поглинути навіть побудовані навколо неї хмарочоси — адже зведені вони були саме для того, щоб відтінити Палац культури і науки. Але — не вийшло. Похмурий сталінський ампір досі найвище, найбільш масивна будівля Польщі, і сяючі скляні хмарочоси навколо нього виглядають тусовкою тонконогих смузихлебов, серед яких затесався старий, але все ще міцний і злий, сталініст.Трохи історії. Величезну будівлю почали будувати в 1952 році, як «подарунок» радянського народу жителям Варшави. Слово «подарунок» взято в лапки тому, що презент не виглядав бажаним — пшеков просто поставили перед фактом. Ситуація нагадувала народження Санкт-Петербурга: «Тут буде град!» — вискнув раптом Петро Великий на березі Неви, ніж до смерті налякав місцевих бобрів. Так і з Палацом культури і науки, за тим лише винятком, що бобри поляки могли виявляти тільки загальне схвалення і навіть радість.

Ступінь «необхідності» Палацу на тлі спиляної під напівбокс Варшави. Фото: FoKa/ Forum

Цікаво, що до будівництва висотки самих поляків практично не запрошували. Від них вимагалося одне — власне територія 3 га і ресурси. Всі інші принципові рішення — за Москвою:

  • Будівля має бути побудовано в «сталінському» стилі (або ми всіх розстріляємо);
  • Головним архітектором призначений Лев Руднєв (або ми всіх розстріляємо, і Руднєва теж);
  • Будівництво фінансує і здійснює СРСР (або ми всіх розстріляємо);
  • В процесі будівництва будуть використані радянські матеріали, а для виконання робіт запрошені радянські будівельники (або ми всіх розстріляємо);
  • Будівельні роботи почнуться в середині 1952 року і триватимуть 2,5-3 року (а потім ми всіх розстріляємо).

Batushka, Bölzer і Behemoth в Кракові. З глибокою неповагою до віруючих

Поява в геть каталицизированной Польщі команди Behemoth, що наводить жах на віруючих по всьому світу, само по собі дивно. Але, що примітно, приклад виявився заразливим (показовим).


Читати…

Від польського уряду було потрібно тільки визначити остаточне місце будівництва, а також подальшу сферу застосування. Тобто ми вам побудуємо 235 метрів у зруйнованій війною Варшаві, а ви потім думайте, що з цієї обтяжливої (Палац жер стільки ж електроенергії, скільки потрібно для міста в 30 000 душ) красою потім взагалі робити.

Незважаючи на те, що будівництво велося ударними темпами (а в ті славні для роботодавців часи «кофепаузы» означали «вийти розстріляти кого-небудь з працівників»), завершити Палац за життя Сталіна не вдалося. Напевно, дізнавшись про це, сам Вождь народів теж звелів би когось розстріляти, але до року здачі грандіозної «народної» будови він вже два роки як був в мавзолеї, при своєму тім-ліді. До речі, до цієї будівлі ідіотська у своєму сенсі легендарна фраза про «дотягнувся проклятий Сталін» теж застосовна — за час будівництва Палацу загинуло 16 робітників. Але оскільки всі вони були комуністами, вони продовжили і після смерті працювати в три зміни і в підсумку були урочисто вмонтовані в стіни, під звуки оркестру. Брехня, звичайно, але Палац дійсно побудований на кістках.

22 липня 1955 Палац культури і науки представили громадськості, і, мабуть, під потужні та тривалі оплески. Поляки слабо уявляли собі, навіщо їм ось це ось все, але сотні тонн бетону і сталі не потребували ні в яких питаннях — вони просто були, і з цим вже нічого не можна було зробити.

Перші боязкі спроби озвучити те саме «навіщо» з’явилися наприкінці 50-х. Поляки РАПТОВО зрозуміли, що замість ось цього от всього можна було побудувати багато чого ще. У пресі з’явилися критичні зауваження архітекторів, і навіть окремі незадоволені відгуки трудящих. Далі — більше. Чим глибше заривався труп Сталіна в грунт, тим сміливішими ставали поляки. Дійшло до того, що Pekin (від польського «Пекін», абревіатури PKiN — Pałac kultury i nauki) раптом почали називати «велетенським виродком», а в 90-х і зовсім «пам’ятником комунізму». І в наші дні сильні позиції тих, хто хоче цей Палац знести. Голосніше за всіх на цю тему бомбить у шизофренічної правлячої польської партії «Право і Справедливість»:

«(…) Зараз обговорюється ідея проведення референдуму у Варшаві в період виборів в органи місцевого самоврядування (восени 2018 року). Варшав’яни повинні отримати право винести свою оцінку сталінської висотки, раз партія «Громадянська платформа» збирається дізнатися їх думку про монументах, присвячених смоленській катастрофі».
inosmi.ru
Але, насправді, навряд чи щось серйозно загрожує цій будівлі. Все-таки Палац вже півстоліття як частина історії Польщі, її візитна картка навіть в епоху трохи істеричною декомунізації, що йде у Варшаві в останні роки. Так, Палац серйозно «обважнює» її історичний центр, надає їй певний сенс і неминуче нагадує про її комуністичне минуле. Однак, зайшовши всередину, розумієш, що поляки давним-давно звиклися з цією будівлею та перетворили його на величезний музей комунізму і вже давно на ньому заробляють. Тераса на 30 поверсі завжди переповнена туристами, в холі йде жвава торгівля сувенірами, а також проходять виставки — загалом, комуністичному ведмедю давно обірвали всі ікла і показують за злоті на потіху публіці. Хіба це не краще і не смішніше знесення величезної будівлі?..

Палац культури і науки відкрито 7 днів у тиждень. Час роботи: 10:00-20:00. Якщо відвідування припадає на літній період — з 1 травня до 1 жовтня, то в п’ятничний або суботній день час роботи продовжується до 23:30.
Квиток (дорослий): 20 польських злотих і 15 злотих дитячий.
Совкодрочеры і сталіністи обслуговуються безкоштовно (з розстрілом).

Годнота, неполиткоррект та образи почуттів кого завгодно — в новому шакальем Телеграм-каналі! Підписуйся!