No mans Sky. Порожнє небо над заваленим горизонтом

428
0

Через три місяці після релізу No man’s Sky можна сказати, що проект Hello Games не просто провалився, але став синонімом брехні і маркетингової війни проти гаманців гравців. Хлопці виявилися не промах.

No man’s Sky («Нічийне небо»).
Сторінка гри на сайті розробників.
Системні вимоги (мінімальні):
Операційна система: Windows 7
Процесор: Intel Core i3
Оперативна пам’ять: 8 GB ОЗУ
Відеокарта: nVidia GTX 480
Місце на диску: 10 GB

Вже багато написано на тему того, який No man’s Sky опинилася за фактом, коли потрапила в руки гравців. В двох словах — є No man’s Sky з трейлерів і обіцянок Шона Мюррея (глави Hello Games), і є No man’s Sky, яку ти купив/скачав. Перша виглядала революційним космічним симулятором, який пропонував гравцям процедурно-генеровану всесвіт з нескінченним геймплеєм. Друга No man’s Sky виявилася нудною, безцільної і неоптимізованого недоробкою з кислотними кольорами всього і вся. Але як так вийшло? По думці Shakal.Today, відповідь на це питання — при всьому різноманітті варіантів — може бути тільки один. Hello Games просто пішли ва-банк. Одного разу публічно збрехавши і наобіцявши з три короби, Мюррей і компанія вирішили і далі гнути свою лінію, подаючи No man’s Sky як запаморочливий проект нікому невідомої індії-студії. Хоча вже тоді знаючи, що за фактом майже нічого з обіцяного вони не зроблять. Чи не зроблять до озвученого терміну, який і так переносився. Але — страшна машина маркетингу та PR вже працювала на повну потужність, і хлопці просто вирішили зрубати бабла, а потім залягти на дно. Що вони і роблять зараз — вже кілька місяців співробітники Hello Games перебувають в режимі радіомовчання. А так гарно все починалося!

Двієчники, списавшие у бога

В грудні 2013 року, коли відбувся перший анонс No man’s Sky, ніхто безвісним бородачам з Hello Games особливо і не повірив. Ще б — якісь реднеки пообіцяли створити віртуальну усесвіт з міліардами планет і зірок! Невідомо, чи справді тоді хлопці представляли собі масштаб задуманого чи навіть на тому етапі планували глобальну — будемо називати речі своїми іменами — махінацію. Але саме тоді їх «Титанік» пішов у свій нехай і ефектний, але останній рейс, який три роки потому закінчиться розірваними пердаками і мільйонами променів смерті на адресу розробників.

А адже все можна було зробити набагато краще і… реальніше. Що заважали Hello Games не намагатися корчити з себе бога, а обмежитися, скажімо, старої-доброї Сонячною системою? Десяток планет, пару сотень супутників і лише одна зірка — на таке не було б чотири роки розробки, як у випадку з фінальним релізом No man’s Sky. Та не вийшло б мільйони однакових планет зі стандартизованими зірками, «копипастными» інтер’єрами і прочая, прочая. Але… Hello Games були впевнені в тому, що прокотить впораються з усіма своїми завданнями, адже вони навіть самі написали власний ігровий движок. І назнімали купу відео. І зробили тонни скріншотів. І ублажили десятки журналістів і лейтсплейеров. І взагалі проробили величезну роботу, як маркетологи. Так, все було просто чудово рівно до моменту релізу, але потім…

Що далі?

Поки студія мовчить, жалісливі гравці пиляють моди, які покликані доробити те, що не зробили (хоча обіцяли) Hello Games. І чекають, коли розробники перервуть своє мовчання і почнуть, нарешті, відповідати на запитання. Яких дуже, дуже багато. Втім, кому потрібні ці відповіді? Проект провалився, з тріском, страшно, з величезним репутаційним шкодою для всіх майбутніх незалежних розробників. No man’s Sky показала, що величезні амбіції девелоперів можуть бути не підкріплені нічим, і довіряти незалежним студіям свої гроші потрібно дуже обережно. І вже точно сто разів подумати, перш ніж робити попередні замовлення.

***

…В далекій-далекій галактиці, за мільярди світлових років від всесвіту No man’s Sky, хтось Девід Брэбен дивився на криваве зарево над Hello Games і добродушно посміхався. Багато років тому Девід був одним з творців древньої гри Elite, яка стала прабатьком всіх космічних симуляторів взагалі. І пару років тому він випустив її нову частину — Elite: Dangerous. В ній теж були зірки, планети, космічні бої і економіка. Але на відміну від No man’s Sky, Elite: Dangerous все було по-справжньому… і все працювало як треба.

Мало мати амбіції. Потрібно ще їм відповідати.