Національний Смоливуд. Територія виробництва партизан

446
0

Ми добре знаємо Голлівуд, знамениту Фабрику мрій — конвеєр з генерування блокбастерів різного ступеня паршивості. Ми чули про Боллівуд, індійську кузню фільмів з нескінченно танцюючими людьми. Ми в курсі і про Нолливуд — кінематограф сильної та незалежної держави Нігерія. Але ми розповідаємо один одному про Смоливуд? Відкриту натурні майданчик «Білорусьфільму» під Смолевичами? Якщо так, то тільки пошепки. І хрестячись.

Smolywood. (In the Shadow of the Valley of Death)

В 40 кілометрах від Мінська вже майже півстоліття розташовується натурна майданчик Національної кіностудії «Білорусьфільм». З’явилася вона там за вказівкою Петра Машерова. Перший секретар ЦК Компартії Білорусі, як Петро Перший, особисто вибирав майданчик, щоб в кінцевому підсумку своїм комуністичним пальцем вказати на мальовничу територію за селом Кам’янка Смолевичского району.

90 гектар дійсно дуже красивою землі — зі змішаним і густим лісом і на березі нехай і трохи заболоченого, але зразково-білоруського, озера. Добиратися туди просто: рухаємося по магістралі Мінськ-Москва, далі поворот наліво, до села Кам’янка. Після неї ще раз наліво, в ліс, під «цеглину»:

Ніяких табличок «Тут справляв малу нужду народний артист Російської Федерації Володимир Хотиненко» або «До місця, де знімалася Анастасія Заворотнюк, залишилося 100 метрів» ви не побачите. Так-так, Смоливуд не дуже доброзичливий до «неліцензійним» гостям, через сусідство з аборигенами сільськими, для яких дорогі натурні декорації тільки привід розкрити себе як вандала. Тому кожен свій візит туди треба обґрунтовувати.

У нашому випадку ми зняли на добу літній будиночок недалеко від натурних декорацій. Про що повідомили диковатого виду людині на КПП. Пожувавши нечесаную бороду, зберігач шлагбаума пустив нас, і ми опинилися на території, де кілька десятків років «Білорусьфільм» (в народі відомий як «Партизанфильм») знімає фільми про, власне, партизанів, селян, аграріїв та інших людей з народу.Мистецтво з інвентарними номерами. Смоливуд — це, насамперед, музей Радянського союзу. Безглуздий, зате нещадний

Що тут сказати. Звичайно, якщо знімальні майданчики Голлівуду такі ж, то нам дуже шкода американців. Тому що територія кінематографічного селища нагадує сумнозвісну Прип’ять, де шакали побували в 2016 році. Облізлі службові будівлі, недоглянуті, хоча і відремонтовані дороги, страшненька готель і гостьові будиночки, ніби перенесені смерчем з Радянського союзу — в Смоливуде не просто немає сервісу, його, як здається, і не передбачалося ніколи. І здається, що в будь-який момент на тебе може напасти Псі-собака або Радскорпион, а то і Чорний Партизан. Але ми були там на вихідних, тому всі мутанти десь відлежувалися після щільних обідів, або їх Смоливуде і взагалі немає. Парочка котів та собак-брехунов — таке побачиш де завгодно, особливо якщо мова йде про білоруської провінції. Ну і місцевий персонал, ввічливий, але з особами тих персонажів фільмів жахів, які на початку картини радять одиноким мандрівникам «повернути не туди».Бутафорська білоруська село.
Універсальні декорації для 146% фільмів кіностудії «Білорусьфільм»

Зате з комарами (комарками, комарессами?) був повний порядок. Погодні умови в день нашого візиту склалися так, що споконвічний білоруський літаючий звір був у відмінному настрої і досить голодний для того, ЩОБ НАХЕР ВИРИВАТИ СВОЇМИ ДОЛБАННЫМИ ХОБОТКАМИ ШМАТКИ М’ЯСА БЛЕАТЬ!!! Тож фотографувати було дуже некомфортно, і фоток мало, за що просимо вибачення (немає).

Діди знімали

А ось декорації були куди цікавіше. На відміну від еклектики службових будівель і радянських літніх будиночків епохи розвиненого соціалізму, старобілоруська хатини і навіть якийсь індіанський селище виглядали не просто кіношними, але навіть трохи справжніми. Може бути тому, що деякі будівлі були напівзруйновані (спеціально? Або знову-таки аборигени постаралися?), і в купе з похмурої погодою і комарами-вбивцями давало картинці правильний тривожний нерв і навіть відчуття колапсу. Ніби залишається буквально кілька хвилин до того, як в покинуту селянами село увійдуть гітлерівці… А там, за пагорком, вже натужно гарчать «Тигри», немов гігантські бойові триніжки з «Війни світів» капіталістичного режисера З. Спілберга. Але ні, іграшкова село порожня, і в ній можна знайти артефакти 21 століття: пляшки з-під пива, пластмасові стаканчики і тару від «Глоду».Отсель ми будемо загрожувати блідолицим солдатам НАТО!

А трохи далі, за озером, розбита паркінг індіанців. Вігвами (?), тотеми та інші атрибути нецільового використання площ червоношкірими. Там відчуваєш себе персонажем відмінного дитячого фільму «У пошуках капітана Гранта», в тієї серії, коли головні герої опиняються в полоні у канібалів. Як зараз би сказали — супротивників вегетаріанства. Але бродити там треба, трохи прикривши очі. В цьому випадку відчуття того, що ти на місці проживання якогось племені, посилюється стократ. Ось вона, магія кіно і декорацій!

А на пагорбі з піщаним обривом розкинувся більш традиційний і бюджетний для нашого народу варіант мешкання — землянки. Там вже пахне не свіжоприготовлені блідолицими, але тушонкою, спиртом і, звичайно ж, онучами. Але поблизу житло наших прадідів не виглядає так, як ми його пам’ятаємо з відмінним фільмів Бондарчука (тата, не сина). Для цього у землянок занадто рівні стінки і занадто товсті партизани колоди. Але ви ж пам’ятаєте — магія кіно, всі справи. На екрані все буде по-іншому, достовірно і правдиво. Вже що-що, а партизан і землянки «Білорусьфільм» знімати вміє. Тому що нічого іншого начебто давно і не знімає.Землянки, соціально-орієнтовані будинку.
Перспективні рішення і для сучасної Білорусі теж

Ми — партызаны, лясныя брати. З вайной ми на «ти»

Підсумовуючи. Як туристичний об’єкт натурна майданчик «Білорусьфільму» поки виглядає місцем, куди можна туристів… засилати за погану поведінку. Так, будиночок можна зняти на добу всього за 35 білоруських рублів (близько 15 євро). І в цей пакет увійде: лопухи (для справляння потреби), а також лук і стріли (для видобутку їжі). Іншими словами, поки таким сервісом можна тільки лякати позасистемну білоруську опозицію. Але сам Смоливуд, його декорації, і, повторимося, дуже красивий ліс і озеро дійсно володіють туристичним потенціалом. Так що відвідати це місце найкраще без ночівлі, зробивши собі екскурсію вихідного дня. Але не забувши повідомити про свої плани адміністрації — все-таки там, як і раніше, знімають фільми.

Для когось і чогось.