«Наш Грюнвальд» 2017: як рубають капусту «Дудутках»

361
0

Ті, хто не потрапили на перший день фестивалю «Наш Грюнвальд» (як ваш покірний слуга) і пропустили вечірній виступ музикантів із РФ та Білорусі, нічого не втратили, а, швидше, навпаки. Тому що 23 липня відвідувачі відривалися під класику світового металу та фолку від команд світового рівня: Wardruna, Rhapsody of Fire і так далі (щоправда, у запису), під них відбувалися всі найяскравіші моменти другого дня фестивалю.

Дістатися до «Грюнвальда» було просто — на слуцької трасі встраиваемся в потік машин і просто їдемо слідом; через 30 хвилин весь караван прибуває в музейний комплекс «Дудуткі», де місцеві регулювальники розводять машини за парковочному полю. З погодою пощастило, фестиваль потрапив на ті єдині 2 літніх дні в нинішньому році, так що машини потім не довелося витягати тракторами, як на «Нашесті». Відразу зазначимо рівень організації: фестиваль спокійно може виходити на міжнародний рівень, бо територія комплексу велика, робота налагоджена, логістика зручна, бренд «Грюнвальда» розкручений з 1410 року.

Мінімальний огляд на вході і ось ми всередині, серед торговців кільцями, браслетами, шапками, будь-якими видами холодної зброї, середньовічними магнітами на холодильник і майками. Торгових точок багато, на будь-який смак, але, за словами одного з аніматорів, це ще не все вирішили продовжувати торгівлю на другий день.

За гроші можна було навіть наваляти один одному — просто підходите до людини, говорите «нам би побитися», і як в тому анекдоті — можете спокійно за кущами вжарити один одному. Якщо у вас немає кому б хотілося видати поролонових люлей, бородатого хлопчика для биття вам нададуть, чим і користувалися всі діти.Музейний комплекс працював у звичайному режимі, можна було подивитися на страусів за ґратами, овець і кіз, але в цей день можна було поспостерігати і за двома симпатичними відьмами в дерев’яному загоні, яких, на відміну від тварин, годувати в принципі заохочувалося. Одна навіть готова була продати душу вдруге за картоплю фрі. Бажаючі могли приміряти пояс вірності або відрубати собі голову для прикольною фоточки в инстаграмм. За окрему гроші можна було відчути себе принцесою на троні (шакали не зважилися).

На головному ристалищі ставки були вище, так і серйозніше зброю. У цьому році вирішили провести традиційні білоруські забави «двір на двір». В цей раз люцернские забили стрілку цюріхським, практично всі воїни були сині (як і належить), так що зрозуміти, хто є хто, складно навіть при переперегляді фото (люцернские повинні бути у вертикальну смужку з мастями з цицястої геральдичної гарпией).

Тамада Магістр (Командор?) Ордена лицарів Північного Храму підбадьорював глядачів, ангажував хвилю по трибунах і намагаючись пустити речівку тамплієрів «Non Nobis Domine». Билися в різних форматах: авторитетні рицарі, один проти одного, малолітки-зброєносці проти зброєносців, всі з усіма і всі з усіма на біс. І не виходьте на бій без Сабатона! Один з бійців знехтував цією мудрою порадою і шкандибав на одній нозі, наочно демонструючи нехитрі правила середньовічної техніки безпеки.

Окрасою другого дня став кінний турнір, в якому брали участь не менш авторитетні лицарі: Яуген з «Грамыкау», Павло Гиркин (ну дуже вже схожий) Заславський, Айвен (просто Айвен). Спершу лицарі демонстрували індивідуальну доблесть у вправах на колоді (зі щитом і мішком), на кільцях та брусах (одночасно). Перемагав той, хто потрапить брусьем в кільце. На наступному етапі лицарі нарубали капусти (качанами капусти довелося замінити голови сарацинів на увазі неявки) і забивали дротиками (справжніми) кабана (несправжнього).А потім прийшов час для спарингів (кажуть, що це рідкісне явище на фестивалях, від цього ще більш очікуване). Правила прості: потрібно вразити супротивника своїм вбранням з пір’ям «списом» у щит. Чим сильніше і дзвінкіше, тим краще. Всі лицарі боролися гідно, кілька разів удар списом по дотичній прийшовся в голову, так що одного лицаря навіть довелося терміново зняти з коня і передати в руки санітарів. На наш дилетантський погляд злого умислу не було, потерпілому слід було або взяти наступний раз ключку щит з великим загином вгорі, або не тримати наявний настільки горизонтально до тіла. Лицар залишився живий і незабаром вийшов до хвилястим глядачам; варто відзначити що він був гарний у вправі з кільцем. Replay тут.

Павло Заславський поставив жирну крапку в фіналі, розбивши спис про щит суперника (це як триочковий кидок у баскетболі). Чиста перемога. Після були масові поєдинки у форматі усі з усіма, але тепер з кіньми; в завдання входило надавати один одному по шапці і збити геральдичного звірка з фанери з шолома.

За підсумками цього кінного пентатлона переможцем був оголошений Павло Заславський (клуб «Золота шпора»), гідна людина і досвідчений майстер кінного справи. Його кінь танцював і кланявся глядачам, а при нагородженні і зовсім впав (тут ми почали хвилюватися). З’ясувалося, що це сер Павло майстерно поклав його, а після отримання нагороди повернувся в сідло і ефектно піднявся разом зі своїм засобом пересування.

Весь цей час на сцені біля корчми проходили побічні виступу: ми застали групу «Арацея», що грає веселий фолк, середньовічне дефіле з показом суконь і шоу від шотландців з показом спідниць і злісних гримас. Шотландська група показала і індивідуальні бої і тактичні побудови, гідні головної сцени.В кінці дня пройшли фінальні змагання лучників. У виду відсутності спарингів видовище не настільки ефектний, але майстерність хлопців вражало і серця, і мішені. Хочеться окремо підтримати лучників, так як в перший день їх взагалі вигнали за паркан з відбірковими змаганнями.

Фестиваль показав високий рівень, але, можливо, втратив цю наївну принадність раннього середньовіччя кінця 90-х, коли лицарське рух тільки зароджувалося. Може про це ввечері сумував командор Ордена Північного Храму в самоті біля корчми? Очевидно, що і шляхетним лицарям і шотландським найманцям теж потрібно їсти і оновлювати латки, ось і кочують вони від фестивалю до фестивалю, супроводжувані обозом ремісників, аніматорів і екотуалетів. Може державі та спонсорам варто подумати і підтримати фестивальне і реконструкторское рух більш широко, а наші клуби відповіли б ще більш грандіозним шоу, не все ж тільки в «танчики» вкладатися. Побудували б свою цілорічну Лінію Вітовта або музей Лівонської війни в центрі міста. А то пішла недобра тенденція — лицарі за викликом, виїзд, апартаменти.

Ну і досить про сумне. Задоволені, думаємо, залишилися всі: і глядачі, організатори, гостинні господарі, китайські туристи, доблесні лицарі з їх дамами, перегодовані травою звірі і торговці з аніматорами. Діти точно були в захваті.

Що найбільше вразило? Як какають страуси.

Текст, фото: Андрій Корнєв

Більше фотографій з фестивалю в нашій ГРУПІ ВКонтакте