На смерть Absolute Games. Не(залежна) ігрова журналістика

400
0

В принципі, сайт ag.ru помер задовго до того, як на ньому перестали публікувати нові матеріали, і пішли перші трупні плями. Після того, як в 2012 році з ресурсу звалили його батьки-засновники, коли-то найбільший і найкращий ігровий сайт РуНета з’їхав на рейках в пекло досить швидко, щоб остаточно піти в ніщо приблизно в грудні минулого року.

Не переZZимует. Nival закрив свою ігрову мережу ZZima.com

1 грудня легендарна російська компанія-розробник ігор Nival вустами свого форуму повідомила страшне: ігрова мережа ZZima.com припиняє своє існування. Пішла епоха!


Читати…

Нагадаємо пріквел до цієї страшної історії. У листопаді 2012 року команда російського порталу про іграх ag.ru у повному складі покинула проект — це було викликано, м-м-м, незгодою з політикою нового керівництва. Нового? Справа в тому, що в середині грудня 2011 року проект був викуплений у Golden Telecom компанією «Рамблер», щоб потім тихо спихнути його своєму подпроекту «Канобу», також ігровому сайті і прямому конкуренту AG. Многоходовочка, так. Нове керівництво поставило своїм головним завданням смоктати бабло монетизувати ресурс — замість того, щоб зайнятися її розвитком і поліпшенням. Саме тому на сайті, як поганки, стали з’являтися вырвиглазные банери з рекламою від «Рамблера», а все решта, як-то: новий движок і новий дизайн залишалося під грифом «як-небудь потім». Далі — більше. Глава Kanobu Network, Гаджі Махтиев раптом вирішив отмонетизировать AG ще сильніше і наказав вдвічі урізати зарплату редакції. Важко було очікувати щось інше від людини з ім’ям Гаджі, однак Зомбик і Редгард, засновники порталу, спробували-таки знайти компроміс. Але компроміс був занадто глибоко захований у Гаджі, і дістати його звідти не було ніякої можливості. Так що Зомбик і Редгард поклали партквитки на стіл були звільнені з сайту, який робили з 1998 року. Інші співробітники під різними приводами також залишили проект — хто сам, кому допомогли. На цьому історія канонічного AG закінчилася, і почалася нова, нікчемна і ганебна.

Після виходу першої команди Махтиев продовжив доїти AG в сенсі трафіку. Банери, поп-апи, свистілки і перделки може бути і приносили якийсь дохід, але користувачі з сайтами йшли пачками. Це було видно хоча б по кількості коментарів до новин та активності на колись вируючому гівном форумі. Игрожуры від Канобу і в підметки не годилися колишнім рецензентам, і це явно розумів і Махтиев, і новий головний редактор, якийсь Олександр Милованов, переконаний «канобувец». У підсумку на контент і розвиток остаточно плюнули (саме тому і сьогодні сайт виглядає так, наче на дворі малинові піджаки, танцюючий Єльцин і 90-е), і продовжили його доїти усіма можливими засобами, виступаючи в ролі п’явок на хоботі слона.

Робоче місце справжнього игрожура (так)

А що ж батьки-засновники? Ті самі Зомбик і Редгард (в миру Андрій Шевченко і Михайло Калинченков)? Вони випустили реінкарнацію ag.ru — просунутий ігровий сайт Riot Pixels, який був покликаний реалізувати все те, що з різних причин не вийшло зробити на AG. Сайт з’явився в Мережі в 2012 році, і спочатку виглядав багатообіцяючим і навіть революційно. Однак з роками проект почав показувати і свої слабкі сторони. По-перше, сайт ще дуже недружелюбний до користувача. Зрозуміти, де що лежить і навіщо, дуже складно. Як влучно зауважив у своєму твіттері Дмитро Зомбак, «погано те, що Riot Pixels проектував програміст/сисадмін з пристрастю до кнопок. Тому що таких людей не можна змушувати проектувати сайти НІКОЛИ, вони скрізь додадуть лічильники, кнопки, що випадають менюшки, лампочки блядь проводу». По-друге, принципова незалежність від татусів (читай, інвесторів) рано чи пізно почала призводити до деградації — у RP в останні роки банально немає грошей не те що для розвитку, але й для нормального існування взагалі. Так що майбутня доля проекту туманна. Цілком можливо, що ті самі батьки-засновники, яким вже за 30, остаточно награються у игрожуров і підуть валити ліс працювати туди, де все-таки є гроші. На цю (і не тільки) тему Shakal.Today планували зробити інтерв’ю з командою сайту, але на наші заклики ніхто з «пікселів» не відповів. Напевно, чимось дуже зайняті. Наприклад, пошуком грошей.

І що в сухому залишку? По суті, славна історія AG закінчилася в 2011 році, коли проект змінив свого інвестора. А в 2017 проект де-факто і зовсім припинив своє існування. Riot Pixels, незважаючи на всі зусилля, поки не вийшли на той рівень, який самі ж собі поставили і зараз відчувають серйозні проблеми. Що буде далі? Ніхто не знає. Але досвід цих сайтів показує, що під крилом у дядька або у вільному польоті ігрові сайти можуть виживати, але не рости. Тільки якщо вони не є присоском до якого-небудь медійному попсовому проекту, інтереси якого їм доводиться доносити в маси. Але чи є сенс читати таку ложноножку? Питання, як кажуть, риторичне. А якщо не риторичне, то почитайте цей епічний тред на Дваче.

Справжній игрожур (немає)