«Ліки від здоровя». Саме пройде

434
0

Автор нескінченних «Піратів Карибського моря» раптом розсердився і видав довжелезну криваву притчу: про істинний сенс життя, про ціну вибору, про… Ой, та буде нам. Вербінськи просто кинув у казан все, що вважав вдалим. Вийшло дивовижно, незграбно, зате про кров і муки.

«Ліки від здоров’я» (A Cure for Wellness)
Режисер: Гор Вербінськи
У ролях: Дейн ДеХаан, Джейсон Айзекс, Міа Гот
Дата прем’єри: 2017 рік
Сюжет: Один з босів великої фінансової компанії їде в елітний швейцарський оздоровчий центр і перестає виходити на зв’язок. А потім надсилає звідти більш ніж дивний лист. Але компанія в кризі, і їй терміново потрібен цей чоловік. Щоб його повернути, в госпіталь відряджається молодий і беручкий співробітник, який потрапляє в ланцюжок дуже дивних подій…

Історія про юнака з «Дракули» і одночасно переінакшений кар’єрний шлях Віктора Франкенштейна — Гор Вербінськи замахнувся на класику під виглядом свого сюжету. Але шви і ниточки було видно відразу. На самому початку, коли головний герой в’їжджав у ворота старого замку. Зустрічає його зловісного вигляду місцевий житель давав нам зрозуміти одне — автор «Піратів Карибського моря» не настільки талановитий, щоб придумувати дійсно нові способи налякати глядача. Але спочатку все було начебто непогано. Вражаючі види Альп, нехай і зафильтрованные, нарочито безтурботне життя пацієнтів оздоровчого центру — ми розуміємо, що нас готують до чогось жахливого, і нескінченно раді це жахливе побачити. Але власне події починають розвиватися набагато пізніше, і весь прекрасний альпійський нуар швидко розсипається про нескінченні стіни лікарні, а потім і про труднощі зі сценарієм.

Вербінськи явно хотів перенести на екран абсолютно все, що у нього було в голові. Ображений провалом «Самотнього рейнджера», режисер вирішив, що його давні хоррор-досліди допоможуть йому повернути аудиторію, тільки треба сильніше закрутити гайки, де-що поцупити у колег і потім дати потужний фінал. Начебто ідеальна формула для того, щоб вийшов крутий фільм, але є багато «але».

«Ліки від здоров’я». Але я ж тільки запитати

Наприкінці виникає відчуття, що Вербінськи втомився знімати фільм і вирішив, що «Ліків» не завадить трохи блокбастера

«Ліки від здоров’я» добре окремо, в епізодах. Наприклад, великі плани. Дуже великі плани. Оператор нарочито довго показує дійсно відмінний реквізит, акцентує на ньому увагу і, напевно, вкладає в цей процес додаткові смисли. Або ось уже згадувані Альпи. Або сцени насильства, поставлені Гором зухвало брутально, наче покликані довести, що комедія «Мишача полювання» в кар’єрі режисера це виняток, насправді він давно хотів катувати і мучити людей. Або ось фінал… хоча ні. Фінал, на жаль, хоч і знятий ефектно, але вкладає в цю величезну картину зовсім не ті смисли, на які ми розраховували. Звалити все до містики, псевдо-теорії про можливість продовжити своє існування за рахунок інших і все це під соусом філософії про те, наскільки обмежений у своїй мнимій свободу сучасна людина — все-таки ми розраховували на зовсім інше. Таке відчуття, що Вербінськи втомився знімати фільм і вирішив, що «Ліків» не завадить трохи блокбастера. Трохи голих дівчат, вогню і монстрів. Гір непогано дурив нам голову два з половиною години, відсилаючи до «Острову проклятих»/«Обителі проклятих»/«Лобстеру», розставляв пастки тут і там, катував глядача трупами, вирваними зубами, щоб потім повністю зруйнувати всю атмосферу. Досить дурний хід для 53-річного режисера з непоганим послужним списком.

«Ліки від здоров’я». Запишіться до неї на прийом

«Ліки від здоров’я» не стало проривом для Вербінскі. І не стане порятунком у фінансовому плані, судячи з усього. Викинути з картини добрих півгодини, поставити на головну роль Леонардо Дікапріо, переробити безглуздий фінал і вуаля — у нас був би відмінний конкурент відомого фільму Мартіна Скорсезе. Сенсу в такій картині абсолютно ніякого, але, принаймні, в цьому фільмі не було б очевидних промахів. Прикрих промахів. Так, можна сказати, що Вербінськи навчився знімати, що у нього є цікаві ідеї та концепції. Але в якийсь момент все починає розвалюватися, немов Гір не витримує напруги або його починає нести в «легкі жанри».

Ставимо фільму 5 з 10 шакалів. За окремі сцени, непогану, нехай і знищену до фіналу, атмосферу. І велич Альп, природно.