Кладовище Фонтанеллі. Це просто чума!

461
0

В рамках нашої #итальянской_недели ми вже згадали про дивної любові неаполітанців до смерті — і цей культ мертвих найкраще розцвів на кладовищі з ніжною назвою Фонтанеллі («Джерело»). Тисячі скелетів у величезній печері — і кожен зі своєю страшною історією. Ідеальне місце для того, щоб трішки Memento mori!Залиш бугагашки, всяк сюди вхідний!

У величезних печерах Фонтанеллі площею близько 3000 кв. м знаходяться останки більш ніж 40 000 людей. В основному — кістки померлих в роки Великої чуми 1656 року, коли було створено це кладовище, а також в результаті епідемії холери 1836 року.

Якщо по-науковому, то кладовищі Фонтанеллі — це оссуарій (не плутати з не менш страшною білоруської метал-групою з аналогічною назвою). Величезні зали в природних печерах біля пагорба Матердей, що на північно-заході Неаполя. Незважаючи на свою історію — а там лежать переважно жертви чуми і холери — доступ у це зловісне місце відкритий і навіть безкоштовний. Останнім сам по собі дивовижний факт для Італії, ну да ладно. Щодня, з 10:00 до 17:00 туристи і просто всі ті, хто чомусь нерівно дихають до мерцям піднімаються до неаполітанським пагорбах, щоб доторкнутися до прекрасного — чумним кісток своїх менш щасливих побратимів. Доторкнутися в даному випадку не є красивий оборот — на відміну від, приміром, паризьких катакомб, тут лежать кістки мало не під ногами (є один такий зал), і взагалі в крокової доступності. Факт сам по собі приголомшливий і навіть образливий для всякого православного людини, але просто тримаєте в розумі те, що неаполітанці до смерті ставляться зовсім не так, як це прийнято у нас. Для них культ шанування мощів виражається в тісному спілкуванні з їхніми близькими і навіть після смерті останніх, тому вид людських останків неаполітанці не знаходять страшним або огидним. І більше того — до кісток у них є практичний інтерес: їм здається, наприклад, що в хороший день мерці можуть їм підказати виграшну комбінацію у лотереї!Єдине місце в Італії, де не роблять селфики

Неаполь, місто контрастів. Сміття, негри, каморра. І це прекрасно!

Не буде вважатися помилкою, якщо ви вирішили почати вивчення Італії саме з Неаполя. Але перш ніж ви вирішите приїхати в це місто, вам буде корисно дізнатися дещо про нього — поза того, що зазвичай пишуть про Неаполі у рекламних проспектах. Щось, що дізналися шакали на власній шкурі!


Читати…

Взагалі, звичайно, все це дуже вражає. Величезні печери, склепіння яких йдуть кудись у темряву, поділяють це імпровізоване (все-таки порожнечі робила природа, а не люди) кладовище на три умовних залу («нави») з декількома приміщеннями поменше. Нефа зліва заповнена останками священиків з міських парафій. Зал посередині відданий жертвам знаменитої епідемії чуми 1655 року; в залі праворуч лежать скелети жебраків. Але в цілому до останнього часу кладовищем користувалися досить безсистемно і навіть по-варварськи — доходило до того, що свіжі трупи могильниками викопувалися, щоб на їх місце можна було ховати нових жмуриков (і додатково заробляти). Ошивалась тут і каморра, злочинні елементи проводили в цих залах посвячення в мафіозо і навіть влаштовували показові суди над тими, хто провинився колегами по небезпечному бізнесу.

А в кінці 17 століття сталася ще більша неприємність — чергове повінь вимило трупи з печер і в один прекрасний ранок вулиці Неаполя виявилися заповнені чиїмись родичами різного ступеня розкладання. «Вагітні жінки були дуже незадоволені» — сказав би на таке Остап Бендер і був би правий. Загалом, до такого не були готові навіть міцні нервами неаполітанці і тому було прийнято рішення захистити оссуарій від повеней. Але тільки в 1872 році священик Гаетано Барбати розклав всі кісточки за правилами, у порядку поховання. І навіть побудував тимчасову церкву. А в липні 1969 року кардинал і архієпископ Неаполя Коррадо Урсі вирішив, що язичницький, загалом-то, культ мертвих пора припинити і закопав стюардесу закрив костніци до кращих часів. Але в 2010 році кладовище Фонтанеллі було знову відкрито, і вже абсолютно для всіх — на численні прохання ветеранів жителів Неаполя.«Смерть — це тільки початок» — немов говорить нам ця безголова статуя в савані

В цілому це місце виглядає… повчальним, чи що. З одного боку викликає велику повагу те, що у свій час люди витратили багато сил і часу, щоб навести тут порядок, зібрати всі ці кістки і хоч якось їх упорядкувати. З іншого боку — все це дуже дивно… і страшно. Культ смерті, глибоко язичницький і чужий нам, живий в Неаполі і сьогодні, і продовжує лякати всіх приїжджих. Але хто скаже, що це не може бути таким привабливим? Тільки той, хто планує жити вічно. А таких, як ми вже знаємо, в одній тільки Фонтанеллі 40 000 душ.