«Калининсберг». Російський заповідник на території можливого ворога

414
0

Калінінград — дивовижне місто. Дуже хоче знову стати Кенігсбергом, п(р)одает себе як європейську столицю і культивує прусську кухню, але при цьому любить свою «радянськість» і вважає себе першим рубежем в ідеологічній боротьбі з Заходом. Тут все в російських триколорах та білбордах «Єдиної Росії», але будь у калининградцев можливість стати частиною Євросоюзу — вони б тут же европеизировались. Але продовжили б костерить Захід. Самий дивний і суперечливий російський місто в нарисі Shakal.Today.

Загальне враження

Щоб полюбити Калінінград, потрібно дуже постаратися

«Калінінград — не Росія. Ми самі по собі» — так люблять говорити про себе городяни.

Це незрозумілий місто. Як ми вже сказали, Калінінград тягне свої замурзані руки до Європи, щоб вона його, хворого, приголубила і прихистила, але сам для цього робить дуже небагато. Химерний пасинок Російської імперії, він називає себе росіянином, але піднімає волосся на загривку кожен раз, коли Москва намагається встановити там свої порядки. «Калінінград — не Росія. Ми самі по собі» — так люблять говорити про себе городяни. Вони дуже ображені на Москву з-за того, що москвичі в 90-х почали будувати у них свої пентхауси і тим самим сильно підняли ціни на нерухомість, що Центр постійно доїть їх податками, а натомість шле їм своїх ставлеників, один іншого вороватее. Місто фарбують і ремонтують у більшості випадків тільки до приїзду Верховного Головнокомандуючого, в інший час його покривають латками. Влади Калінінграда постійно говорять про розвиток туризму, але при цьому вони вже 25 років ремонтують свій аеропорт, а він досі виглядає як сарай, і вже давно не справляється з пасажиропотоком. Калінінград заповнений викликає і позбавленою смаку рекламою і явно незаконного врізкою проводів на стовпах. Але городяни цього не помічають, вони все глибше занурюються в бездонне дно кредитів і нічого розумнішого, ніж заробляти на життя банальної перекупкою товарів з Європи, придумати не можуть. Таксисти скаржаться на погане життя, але при цьому працюють без лічильників. Місто суперечностей, контрастів, як все російське…

А тепер докладніше про ті моменти, які нас вразили найбільше.

Транспорт

Калінінградці дихають вихлопами, але продовжують брати кредити і купувати машини

Боже, який же Калінінград смердючий. Не будучи мегаполісом, цей досить зелене місто задихається від машин, і це визнають самі жителі. По вулицях колишнього Кенигсбера смердять давні і страшні «Сетры» (зате з незмінними триколорами!), замурзані вантажівки і позашляховики, тисячі їх! З останнім взагалі біда. Місцеві напевно думають, що купивши «жып», вони автоматично стають краще за інших. Може бути. Але величезні позашляховики займають місця, що залишилися на стоянках або тупо стоять на тротуарах, а також додають сотні літрів автомобільних випорожнень в загальний котел під назвою «Рак легенів для кожного калининградца!». При цьому для водіїв будують нові відмінні дороги, автобани і естакади, розширюють вже існуючі траси, але геть забувають про пішоходів. Яким доводиться нюхати автомобільні попки, лавірувати між припаркованими на тротуарах «тачками» і пританцьовувати на роздовбаних в смерть доріжках.

Пішоходам доводиться нюхати автомобільні попки, лавірувати між припаркованими на тротуарах «тачками» і пританцьовувати на роздовбаних в смерть доріжках.

Коли-небудь Калінінград тупо встане, і тоді місцевій владі доведеться воювати з водіями, як вони зараз воюють з пішоходами. В цей морський місто пачками завозять Мази з вдячною Білорусі, але як скоро вони витіснять страшні «Сетры»? Та й автобусний парк скорочують, на догоду маршрутникам. Зате калінінградські «мазики», на відміну від білоруських, обладнані кондиціонерами, і проїзд коштує в п’ять разів дешевше нашенського талона. Кек.

Поїсти і попити

Російська їжа як одна з місцевих визначних пам’яток

Годують росіяни дуже смачно і ситно. Порції великі і подаються з тієї самої Загадкової Російської Душі. Коли ти щось не доедаешь з тієї простої причини, що твій шлунок повністю укомплектований баварськими ковбасками і літром пінного, вони, офіціанти, щиро ображаються 🙂 Вони взагалі дуже ввічливі і співчутливі, і жодним чином не настирливі. У нас защеміло в серці, коли гарсон акуратно повідомив, коли буде готове блюдо. Звичайно, в шаурмичных або вуличних шашличних тебе зустріне щербатий і неохайний кавказець, а в класичних гастрономах досі мешкають кондові радянські продавщиці з особами Івана Драго з «Роккі 4», але… Так було і буде. Цивілізований громадське харчування в Калінінграді на найвищому рівні, а кухня просто відмінна. І пиво відмінне — сотні видів від місцевих виробників, які варять його мало не при тобі. Тут навіть крафт пестить мову, вже пробачте нам легкий гомосексуальний наліт.

Пропаганда і патріотизм

Хто цей Ст. Ст. Путін? Розумні речі говорить мужик

На щастя для калининградцев, высеры сумно знаменитої кремлівської пропаганди долітають до Калінінграда не в повному обсязі. Ні, машина ненависті на ТБ працює 7/24, і дивитися це людині, який звик отримувати різні думки на події в світі, строго протипоказано. На вулицях, заповнених жахливим трафіком і розбитими пішохідними доріжками, безліч величезних, освітлюються лампами, білбордів з цитатами Путіна і Медведєва. По красивій річці Преголе плаває катер з агітплакатами «Єдиної Росії» і ублажає вуха городян піснями групи Любе з текстом про те, що «головне, що є ти у мене». Городяни явно не помічають цього безумства й звикли до нього, як можна звикнути до протікає унітазу, але непідготовленої людини це все шокує. У відповідь на пропаганду калінінградці, щиро думаючи, що надходять правильно, вішають на свої іржаві «пасати» георгіївські стрічки, прикрашають дихають на ладан міські автобуси триколорами і взагалі пишаються своєю великою Батьківщиною. Але щасливими все одно не виглядають. Та й як тут бути на позитиві, коли кругом Вороги, і тільки Путін, як ангел, спускається з небес і захищає країну могутнім крилом. Не хочеться цього казати, але Кремль готує дорогих росіян до нової війни, і в цей раз, здається, відразу з усім світом.

За Преголе плаває катер з агітплакатами «Єдиної Росії» і ублажає вуха городян піснями групи Любе з текстом про те, що «головне, що є ти у мене»

На щастя, далеко не всі калінінградці слухняно вбирають телевізійну єресь. Таксист Валера, що возив нас на чудову Куршськую Косу (про цьому чарівному місці ти почитаєш нижче) і показував тамтешні краси, говорив як людина, яка любить свою країну, але вважає її окупованій кремлівською клікою. «Калінінград — не Росія», — з якоюсь навіть гордістю говорив він нам. Так, тут теж кримінал міцно вріс у владу, вибори умовні і міліція давно перетворилася на злодіїв у законі. Але при цьому калінінградці не забули про те, що вони можуть виходити на вулиці і говорити з владою іншим тоном. Може бути й тому, що Калинирад найбільш європейське місто Росії — на ділі, по духу. Все-таки перелітає калининградцев через новий залізна завіса повітря демократії.

Пам’ятки

Кафедральний собор. За ним відпочиває Кант

Фактично все, що пишуть про Калінінграді — правда. Дивитися там можна тільки на старі, дуже милі німецькі житлові будинки (зверніть увагу на Каштанову алею!), форти, фортеці і, звичайно ж, Кафедральний собор з могилою Канта, який Іммануїл. Дуже мила Рибна село з усіма своїми кав’ярнями, заслуговує уваги дійсно чудовий Музей світового океану (дітям напевно дуже сподобаються нутрощі цієї підводного човна Б-413), можна зробити серію красивих фотографій Королівських і Фридландских воріт міста. Все інше, здебільшого, є викидень суворого радянської спадщини. Класичні страшні «хрущовки», сучасні безликі панельки і в центрі цієї бетонної каші — сумно відомий своїм статусом «довічного недобудови» Будинок рад, забруднений і відверто потворні. Поряд з ним знаходяться руїни Королівського замку, але там з перемінним успіхом ведуться розкопки, і розгледіти що-то за парканами не надається можливим. Загалом, щоб насолодитися красою Калінінграда, потрібно просто знайти Кенігсберг. Поки він ще є, але місто активно перебудовують і перекроюють і іноді — на шкоду історичній забудові. У всякому разі, Shakal.Today бачив чимало старих німецький будівель в жалюгідному стані. Але калининградцев пощастило в іншому: у них є Балтійське море і чудова Куршская коса, про яку ми розповімо нижче.

Куршская коса

Куршская коса. Тут дознімали «Біле сонце пустелі»

Вузька і довга піщана коса з «ходячими» дюнами. З’єднує калінінградську землю з литовської — від міста Зеленоградськ до міста Клайпеда. Унікальні види піщаних дюн укупі з прекрасним сосновим бором і гучним Балтійським морем — там захоплює дух і дуже хочеться випити, прямо як у фінальних кадрах «Достукатися до небес», але без трагізму. А ще там дуже дивний і навіть моторошний Танцюючий ліс — невелику ділянку лісу, на якому стовбури сосен згинаються і навіть закручуються в спіралі. Чому так відбувається — ніхто толком не знає. Але режисери фільмів жахів тут би непогано заощадили на декораціях. Куршская коса — це ще і дюни. Рухливі величезні маси дрібного піску, який створює неповторний місячний ландшафт. Саме в таких місцях коси остаточно закінчується місце в инстаграмах.

На жаль, росіяни дуже слабо використовують туристичний потенціал коси. Пам’ятки в ній рознесені на десятки кілометрів, і між ними є тільки одна дорога. Придорожній сервіс практично відсутня, гіди якщо і є, то тільки з Калінінграда, а внутрішніх перевізників у цій місцевості немає. Зате, як би у відповідь на нечисленність людських мас, у лісах Куршської коси неймовірно расплодился всякий звір — не рідкість, коли до туристів виходять величезні сікачі і тикають п’ятаками в руки: «чувааак, дай сахарок!». А на балтійський берег буває випливають тюлені, відпочити після виснажливої метушні зі своїми дитинчатами.

Унікальне місце, як щодо природи, так і з геополітичної точки зору. Начебто і розвивається тут щось, але немов знехотя, з-під палиці, як це часто буває у росіян. А як слід було б зробити туристичну і цивілізовану Куршськую косу, можна подивитися в її литовської частини — там і сервіс, і зручності, і вся логістика.

Епілог

Дивний, заплутався місто. Пасинок радянської імперії і онук Bundesrepublik Deutschland

Калінінград і його жителі, безумовно, заслуговують того, щоб провести в місті дня два-три. Більше — тільки за потребою. Не завжди комфортна погода, загазованість і здебільшого похмурі панорами побудованого аби як міста не дадуть тобі захоплюватися Калінінградом. У ньому непогано побути добу, поїсти, попити, пройтися тихим німецьким кварталах і подумати про те, яким би це місто міг стати. Але він такий, який є. Вигляд Калінінграда склався, і не зовсім правильно вважати його спадкоємцем Кенігсберга — для цього в місті «всесоюзного старости» занадто мало німецького спадщини. Адже Калінінград тільки по початку ввічливо і обережно сусідив з Кенігсбергом, потім він швидко розпрямив плечі і поглинув його. Так і живуть калінінградці тепер, німецькою спадщині та в російсько-радянської дійсності. «Калінінград — не Росія»…

Калінінград в картинках


data description=”У Калінінграді все на контрасті: німецькі будівлі сусідять з радянським индастриелом”>

data description=”«Хрущовки» виглядають як має: монстроподібно, брудно, комунально”>

data description=”Недобудований Будинок рад. Вже й рад немає, та й порадники розбіглися”>

data description=”Місто любить автомобілістів, а пішоходи і так пройдуть”>

data description=”Ставити машини на газон можуть собі дозволити лише представники титульної нації”>

data description=”Але порятунок є”>

data description=”Повага до ветеранів — найперше завдання”>

data description=”«Єдина Росія» як оплот стабільності і процвітання”>

data description=”Навіть бомжі в Калінінграді налаштовані дуже патріотично”>

data description=”Бурштиновий Путін — ну що може бути прекрасніше?”>