«Голос монстра». Хлопчик і Смерть

431
0

Дивлячись цей фільм, можна спокійно спати, або ревіти і розмазувати сльози по обличчю. І дуже важко потрапити в якусь третю категорію — але у Shakal.Today це вийшло. Нам після «Хатіко» нічого не страшно. Та спати нам не хотілося.

«Голос монстра» (A Monster Calls)
Режисер: Хуан Антоніо Байона
У ролях: Льюїс МакДугалл, Сігурні Уівер, Фелісіті Джонс
Дата прем’єри: 2016 рік
Сюжет: 12-річний Коннор змушений дуже швидко дорослішати — улюблена мама повільно вмирає, у школі всі його ненавидять, а батько покинув сім’ю і приїжджає лише зрідка. Порятунок хлопчик шукає у своїх фантазіях, але несподівано одна з них знаходить плоть старого велетня з тисового дерева…

Режисер Хуана Антоніо Байона, щоб зняти прекрасне, хвилююче, щире кіно все прорахував. По-перше, у нього був Льюїс МакДугалл — 12-річний актор, який грав сина вмираючої матері так правдиво і зворушливо, як це може зробити тільки маленька людина, і в реальному житті втратив свою маму. Далі, у Хуана була готова ідея — як кажуть, чудовий однойменний графічний роман для дітей і дорослих. По-третє, за спиною у Байона власний чудовий фільм «Притулок» («Неможливе» не згадуємо), стилістично та емоційно схожий з «Покликом монстра». По-четверте, іспанець Хуан, а ці чорти якось примудряються знімати відмінні страшно-гарні фільми, хоча расової сегрегації в кіно немає і бути не може. По-п’яте… по-п’яте у Байона була красива Великобританія, серйозний бюджет, мудра Сігурні Уівер і щире бажання розповісти цю, загалом-то, страшну історію так, щоб не було соромно. І, звичайно ж, Ліам Нісон, який знайшов вільний від «Заручниць» час і подарував монстрові свій чудовий голос.

«Голос монстра»

Байона дуже швидко дає зрозуміти, що його фільм — не про ідіотів і не для ідіотів. Це важка, іноді навіть нестерпна, драма.

А в цілому-то історія дуже проста і сумна. Вмираюча мати у величезному порожньому будинку, і її син, для якого мама це весь світ, весь всесвіт, все життя. І з її повільним і болісним відходом Коннор починає задавати собі питання, відповіді на які не знає і дорослий. Він бунтує, злиться, відмовляється приймати дійсність і метається в пошуках… себе? Одного? Покинув їх батька?.. Коннор потрапив у важку пастку життя, і пристрасть до малювання це остання ниточка, що утримує його від ненависті до цього страшного світу. Але несподівано старе тисову дерево на кладовищі… оживає і починає говорити з ним. Воно розповідає дивні, страшні історії, і хлопчик спочатку відмовляється їх розуміти. Але потім ці зловісні казки змінюють його самого, його сприйняття того, що відбувається, і 12-річний Коннор миттю дорослішає.

Хуана Антоніо Байона в цій картині взяв ідеальний ритм — «Монстр» хоч і є казкою, але поставлений майстерно: в його картині вистачило простору і відмінним спецефектів, і видатною грі хлопчика. Зі старту навіть здавалося, що тобі пропонують якихось нових «Трансформерів», і що балакуче дерево це Грут з «Вартових Галактики». Але, на щастя, Байона дуже швидко дає зрозуміти, що його фільм — не про ідіотів і не для ідіотів. Це важка, іноді навіть нестерпна, драма, просто знята де треба ефектно, а де — на потрібної струни душі.

«Голос монстра»

Напевно цю картину чекає купа всіляких призів і нагород. А поки Хуан Антоніо Байона готується до зйомок чергового «Світу Юрського періоду», і йому це буде абсолютно не соромно робити. Тому що в його активі, крім «Притулку», тепер є ще один видатний фільм. І, щоб більш важливо, він відкрив новий талант — маленького Льюїса Макдугалл, який при належній ограновуванні стане справжнім діамантом кінематографа.