«Форма води». Пливіть, іхтіандри х*єви

377
0

Щось остаточно зламалося в розумниці Гільєрмо дель Торо, випав з його величезного черева якийсь важливий гвинтик, який робив цього мексиканця геніальним (гаразд, талановитим) режисером. Ось і «Форма води» вже третя його картина, не викликає повного і беззастережного захоплення.

«Форма води» (The Shape of Water)
Режисер: Гільєрмо дель Торо
У ролях: Саллі Хокінс, Майкл Шеннон, Річард Дженкінс
Дата прем’єри: 2018 рік

Сюжет: німа прибиральниця в суперсекретної лабораторії в Америці 60-х несподівано для себе закохується в людину-амфібію. І це була б нехай дивна, але просто ще одна історія кохання, якщо б водяне чудовисько не було пішаком у смертельній грі спецслужб Америки і Радянського Союзу…

Перші 15 хвилин екранного часу розумієш, що 53-річний Торо знімати не розучився. Точніше, не розучився збирати навколо себе команду професіоналів і точно ставити їм завдання — так, щоб вони передали глядачеві його бачення фільму. Потім ще хвилин 15 восторгаешься грою страшненькою Саллі Хокінс — і тут стає зрозуміло перше спрощення Гільєрмо: його героїня не може не бути душкою, тому що вона маленька, добра і — flawless victory!!! — німа. Далі нас знайомлять з головним антигероєм, але роль Майкла Шеннона настільки нежива і картонна, що з нею впорався б і дубовий Дольф Лундгрен (іноді навіть здається, що Шеннон його і грає). Потім сюжет розчиняється в ихтиандре і незграбні спроби пояснити, як могла дівчина полюбити людину-жабу. І вже через годину екранного часу вона зважилася на секс з ним (здається, пояснення цьому лежить десь у сценах регулярної ранкової мастурбації героїні Хокінс).

Розумієте, так?

Це вже другий фільм Гільєрмо дель Торо, який ніколи не зрозуміють і не приймуть циніки. Першим таким фільмом був безмозкий «Тихоокеанський рубіж», який замислювався режисером як спроба зібрати грошей на його проект мрії — екранізацію «Хребтов безумства» Лавкрафта. Але то була дебільна японська манга, з усіма своїми спрощеннями і умовностями, а «Форма води» це все-таки художній твір, з претензією на оригінальність. Але… історія кохання занюханной прибиральниці до всесильного водяному монстра… якого схопили нехороші дядьки… і все це через призму її потворності… на тлі жорстокості цього світу… Гільєрмо дель Торо, АСТАНАВИТЕС! Генеральна лінія фільму, весь його сюжет-хребет тримається на тонких ліричних ниточках, які рвуться відразу ж, коли режисер раптом згадує про власному стилі і починає добувати кров зі своїх персонажів. Але потім оп-па — і знову сльози з щенячьих очей головної героїні і сцени, які люди цинічні називають бездарними, а всі інші — милими.

«Форма води»

Так, ми будемо вдячні за чудовий грим іхтіандра (хоча, чесно кажучи, нам глибоко насрати на те, що актор Даг Джонс кожен знімальний день витрачав на свій костюм за три години), за чарівну і дуже пластичну Саллі Хокінс, відмінного Річарда Дженкінса. За те, що в картині вистачало брутальних, і в той же час прекрасних сцен. Але в цілому, якщо брати огульно, вклад «Форми води» в те, що називають Кінематографом, нікчемний. Моральні передумови картини — банальні. Її персонажі прозорі і знаходять плоть тільки в драматичних сценах. І, що найважливіше, після фільму не відчуваєш на собі печатку Гільєрмо дель Торо, не відчуваєш його шалений дух режисера, який коли-то придумував цілі світи в окремо взятих фільмах. Він просто зняв свій власний «Титанік», примітивний маніфест любові, зроблений геніальними руками старіючого чоловіка.

«Форма води»

І ось що ще цікаво: нині у дель Торо підозріло багато сексу (який на загальному тлі виглядає безглуздо і непотрібно), і чомусь майже немає дітей, хоча колись він дійсно чертовски здорово їх знімав. Цікавий поворот, і що він означає для усіх нас?..

І ще вам нажалуемся: тепер жирдяй допускає насильство над котиками!