Доля тракториста. Страх і ненависть Тракторозаводского селища

366
0

Коли білоруським бутерблогерам професійне розлад шлунка заважає писати хвалебні опуси на адресу нових столичних фудкортов, вони перетворюються в урбаністів — починають описувати трафикоемкие міські проблеми. Шакали теж вступили на цей слизький шлях, але випадково — днями Shakal.Today волею долі опинилися в пріснопам’ятному Тракторозаводскому селищі міста-героя Мінська.

Чим знаменитий цей район, чому навколо нього в останні рік-два стільки пилу, трафіку і гучних заяв а-ля «беларуская спадчина пад пагрозай»? Та все просто — цей мікрорайон збираються зносити, тому що за 70 років його існування спочатку не надто міцні житлові будинки прийшли в непридатність. Зрозуміло, що ця суха фраза не передає і грама того бурління говн, яке супроводжує процес реновації по-білоруськи. Насправді за цими словами заховані людські долі кількох поколінь, і це дійсно так — і ми заявляємо це без нашого традиційного зловтіхи. Прожити тут десятки років, щоб в один прекрасний день вимушено кинути все і переселитися в Кам’яну гірку, щоб гнити жити решту життя там? Хм, це і для молодої сім’ї процес дуже болісний. Що вже говорити про людей похилого віку, які не просто пустили в селищі коріння, але міцно вросли в його стіни, багато років тому зведені полоненими німцями.

Ядро мікрорайону було побудовано в кінці 40-х — початку 50-х років ХХ століття, надалі продовжувався активний його розвиток. Будівельні роботи були розпочаті у зв’язку із зведенням об’єкта республіканського значення — Мінського тракторного заводу. Тракторозаводський селище славиться, перш за все, своїм затишком і великою кількістю зелених насаджень, що відрізняє його від більшості районів міста.
Вікіпедія

Коли столична влада озвучила свої плани щодо знесення селища, піднялася страшна буча. Не така, звичайно, як і в питанні з Осмоловкой, теж старому і проблемному мікрорайоні, але знаходиться в центрі Мінська. Осмоловка все-таки куди більше на виду, і за неї заступилися сили, яким отримана освіта та підвернуті штанці не дозволяють гуляти по суворих вулицях Тракторного. Кілька років йшли бурхливі дебати «за Трактор», створювалися комісії (іноді навіть авторитетні), приходили експерти… і все це час будиночки за МТЗ продовжували руйнуватися, тому що всі ці громадські обговорення жодним чином не робили старі стіни міцніше, а фундаменти — стійкіше. Відповідь на всі дебати один — приведіть в мерію інвестора (а краще двох), один із яких дав валізу грошей на реконструкцію району, а другий… ну просто б заніс в мерію грошей. Тому що капітальний ремонт тракторозаводского селища коштує колосальних сум, більше, ніж якщо зрівняти його з землею і відбудувати там чергове муроване гетто. Такі справи.Цікаво, як мешканці ремонтують свої балкони, або навіть закладають їх. Або обшивають квартири утеплювачем. Всі ці спроби підняти рівень комфорту дуже дисгармонируют із загальним виглядом будинків, побудованих в 40-х роках минулого століття

Але варто взагалі шкурка вичинки? Адже, по суті, цей легендарний мікрорайон всього лише «стандартний селище з типових будинків» — як сказав про нього столичний архітектор Михайло Гаухфельд. Так, у цих зелених широких вулиць і затишних дворів з кумедними двоповерховими будинками є свій шарм, але тут все давно прийшло в непридатність, і в побутовому плані там, за словами мешканців, давно пекло і Ізраїль: «стіни наших будинків винесуть ще не одну війну, але всередині — страх. Останній ремонт був десь у 80-х роках, а потім ніхто вже нічим не займався. Подивіться, ніхто не міняв вікна, немає жодного склопакета. Нам як років 15 тому сказали, що будуть виселяти, так ніхто ремонтів у квартирах і не робив. Так, підмазали щось, підфарбували, так і жили».

Загалом, шакали, користуючись нагодою, вирішили самі пройтися по цим старовинним кварталам і подивитися, що зараз відбувається в тракторозаводскому селищі.

Деякі будови ремонтують. Ось як виглядають в одному дворі два однакових будинки, що стоять «лицем до лиця» один до одного. Один у своєму оригінальному вигляді, інший — після ремонту. Правда, це не класичні місцеві «двоповерхівки»

Перше що кинулося в очі — безлюдність і тиша. Вулиці Клумова, Щербакова і Чеботарьова порожні, і машини там теж рідкість. Трохи жвавіше бульвар Тракторобудівників (вихід з метро «Тракторний завод» і зовсім обліплений, як мухами, пом’ятими людьми, які займаються виносною торгівлею), на довгій вулиці Олега Кошового зустрічається громадський транспорт і скромний людський потік. Але якщо заглиблюватися у внутрішні вулиці мікрорайону, то все, що ми там чули, це різноманітні звуки з вікон будинків — то плюються новинами з полів телевізори, то явно не перший день відпочиваючі трудівники заводу. В іншому селище тихий і безтурботний, і це перша ознака того, що люди його покидають. Навіть незважаючи на всі ці сохнуть «треники» у дворах, або спроби відремонтувати свої квартири-балкони-вікна — мікрорайон деградує, порожніє і морально готовий до того, що на його місці виростуть так милі столичному оці, панельки. Навіть алкашів тут як-то мало, і очі сумні і безнадійні. А це вже зовсім ні в які ворота.Постторг як пост-рок. Тут всі в форматі «після»: після війни, після відбудови Мінська, після останньої спроби відстояти селище

І ми вже бачили будівельні паркани навколо котлованів, поруч з якими акуратно складені старі цеглини — знаменитий район програв битву за міфічного інвестора, і через кілька років сюди прийдуть люди, у яких не вийшло з Осмоловкой, але вийшло ось з трактористами. Але, на щастя, далеко не всі будинки знесуть — деякі з них все-таки пройдуть процедуру капітального ремонту, а ряд будівель вже виглядають оновленими. Але пощастить далеко не всім, звичайно. Так що ненависть мешканців, що їх виганяють з насиджених місць, змінюється звичним білоруським страхом — а раптом «мапидки» Кам’яної гірки виявляться ще страшніше?..

Текст, фото: Shakal.Today

БІЛЬШЕ ШАКАЛІВ ТІЛЬКИ В СОЦМЕРЕЖАХ!

Facebook.com/shakal.today

VK.com/shakal.today

Twitter.com/shakal_today