«Чужий: Заповіт». Кислота замість мозку

384
0

79-річний режисер Рідлі Скотт все сильніше потребу в людині, який на знімальному майданчику приблизно раз на півгодини кричав би йому — «Скоттина, припини нести цю дичину!». Після чого маестро переставав би тримати глядачів за ідіотів і починав робити все як треба.

«Чужий: Заповіт» (Alien: Covenant)
Режисер: Рідлі Скотт
В ролях: Майкл Фассбендер, Кетрін Уотерстон, Біллі Крудап
Дата прем’єри: 2017 рік
Сюжет: корабель землян щастить 2 000 людських душ у Рай — планету, яка покликана стати новим будинком колоністів. Але раптово у плани втручається великий і жахливий космос, і людям доводиться змінювати свій курс. І сідає на планету, яка теж виглядає зовсім земний. Але тільки з початку…

У 2012 році Скотт, будучи маткою всіх Чужих, прийшов до думки, що займатися тільки інопланетними тварюками йому буде нудно і тому зважився на досить сміливе підприємство — зняв спін-офф про Космічних Інженерів. Як відомо, рятівну пасхалку у вигляді оних він зробив у своєму «Чужому» ще в 1979 році. «Прометей» запам’ятався головними героями-ідіотами, новою формою Чужого і дуже нерівною лінією про тих самих Інженерів. Але запитань після себе фільм залишив куди більше, ніж відповідей. І ось «Чужий: Заповіт», який начебто мав багато роз’яснити, але в підсумку ще більше заплутав. І поставив головне питання світобудови — чому долі людства знову довірили групі дебілів?

Чому долі людства знову довірили групі дебілів?

В цілому, звичайно, це ніякий не «Чужий». Це все той же «Прометей» і танці навколо вже знайомого андроїда, якого чудово зіграв Майкл Фассбендер. «Чужого» тут відносно небагато, його приберегли більше на фінальну, але з точки зору логіки, досить дурну, сцену. Взагалі слова «дурість», «ідіотизм» і «дебіли» червоною ниткою проходять через весь фільм. Незрозуміло, що було в голові у Скотта, коли він читав сценарій — ймовірно, думки його були десь дуже далеко, тому що весь «Чужий: Заповіт» складається з непорозумінь, відсутність логіки та мотивації дій героїв. Ймовірно Скотт думав про те, що скоро йому буде 80 років, і не за горами зустріч з богом, вічністю і могильними черв’яками. Такі свої сумні думки він і переніс на екран, впиваючись можливістю поговорити про біблію його вустами головного героя — бога. Так, не будь «Заповіт» частиною знаменитої франшизи, він цілком міг би зайти через сильне антирелігійного кіно, але на жаль — біблійну тему потрібно було якось пришити до інопланетним створінням, інакше на фільм би ніхто не пішов. І Скотт і почав працювати з нитками, але кравець з нього вийшов нікудишній — по суті, він перезняв свого «Чужого», навісивши на нього багато хвилин розлогих і недоречних діалогів під акомпанемент метушні тупих головних героїв, які робили все можливе для того, щоб загинути як можна швидше.

«Чужий: Заповіт». Коли прочитав сценарій, але вже нічого не можеш змінити

Ми спеціально не будемо розглядати всі ляпи фільму. Їх жахливо багато. Їх забагато для людини, який створив одну з найбільш крутих франшиз за всю історію жанрового кінематографа. Скотт помиляється, плутається і перебріхує абсолютно все, включаючи самого себе. І, що найприкріше, він вперше не намагається. У віці тут справа або в обмеженому бюджеті, але вперше не віриш навіть картинці, а не те що діям героїв. Просто маленька ремарка: фільм знімали в Новій Зеландії, і персонажі і… ходять по Новій Зеландії. Ви розумієте, так? Немає ніякого відчуття, що перед нами чужа планета, яка на мільярди кілометрів від матінки-Землі. Там абсолютно все земне, трава, дерева, навіть листочки, мати їх. Вже побачивши це, ти ніяк не занурюєшся в цей фантастичний світ, а сидиш з думкою, що тебе обманюють навіть у цьому. І коли один з іншим починають гинути безликі герої, з’являється якесь дивне почуття зловтіхи: а, так вам і треба, тупі виродки! Останнім нами сказано не просто так. Пам’ятаєте, як копали Скотта за те, що його вчені в «Прометеї» бігали на чужій планеті без скафандрів і кожен вільний момент намагалися засунути хер руку в пащу черговий інопланетної зверюшке? У «Заповіті» персонажі пішли далі. Тепер вони не взагалі не заморочуються на те, щоб дослідити повітря — адже їм треба встигнути бути сожранными — і просто бігають в якихось шапках-вушанках. «Кек», — кажуть на це Чужі і пов’язують на шиї слюнявчики перед щільним обідом. Що залишилися в живих колоністи продовжують бігати по лугах і подтираться інопланетними лопухами.

Вчені бігають на чужій планеті в якихось шапках-вушанках. «Кек», — кажуть на це Чужі і пов’язують на шиї слюнявчики перед щільним обідом

…«Чужий: Заповіт», якщо брати його окремо і від «Прометея», і всіх «Чужих», виглядає затягнутим, безглуздим і дуже грубо зроблених, хоррором. Так, сцени вбивств персонажів виглядають брутально і ефектно, але тільки якщо ви не бачили жодного фільму серії. Тому насильство картини навряд чи компенсує дебільний сценарій і площину абсолютно всіх персонажів картини. Якщо ж ви абсолютно в темі, фанат Чужих і дуже чекали відповідей на питання з часів «Прометея», то цей фільм також не для вас. Старина Рідлі серйозно думав, що коли одному з героїв пропонується зазирнути в яйце Лицехвата, зал не буде сміятися?.. Далі, «Чужий: Заповіт» якщо і пояснює щось фанатам, то дуже незграбно, багато доводиться додумувати. А ми своїм квитком ніби платимо і за роботу сценаристів теж, і якось зовсім не хочеться потім морщити лоб в спробах щось додатково собі пояснити. А адже Рідлі міг би зробити все зовсім по-іншому, але йому чомусь було куди цікавіше знімати, наприклад, те, як два андроїда дмуть один одному в трубочку.

«Чужий: Заповіт». Полювання за здоровим глуздом

Наш підсумок невтішний. «Чужий: Заповіт» виглядає абсолютно непотрібним — він не робить крок вперед, а топчеться на місці, лякаючи дивними рішеннями і відсутністю хоч яких-небудь, але ідей. Якщо Рідлі дійсно збирається зняти ще кілька фільмів серії, то краще б це робив хтось інший. На жаль, але старий зовсім втратив хватку і дозволяє собі не просто дурити нам мізки, але і відверто халтурити. І Скотту потрібно банально заборонити мучити і Чужих, і глядачів теж.

Не хочеться цього казати, але «Чужий: Заповіт» тягне тільки на двох з половиною шакалів з десяти. 1 бал за насильство, другий за Фассбендер (двох). І півбала за чудового Джеймса Франко, який дійсно запалив.