Carpathian forest and voodoo people: подорож в карпатський Сколе

397
0

Якщо Київ для пити, а Львів для того, щоб ще і є, то крихітний український містечко Сколе, картинно загублений у ланцюга карпатських гір, напевно, тільки для того, щоб пити страшно і є бридко. А потім красиво лізти на прилеглу карпатську гору і звідти щось нечленороздільно кричати. Але — з відчуттям свободи і особистого щастя.

Чому Сколе? Та хоч би й тому, що Київ набрид ми вже багато разів бачили, і, можна сказати, пропили. Добре, але все-таки — чому Сколе? Та тому, що це в 100 кілометрах від все того ж Львова — головний туристичний місто рідной України можна використовувати як зручний плацдарм для стрибка в карпатський Сколе. А ще там неймовірні гори, дивовижні місцеві і зрозумілий кожному білорусу оазис Радянського Союзу. Але більше гори, так.

Сколе — місто районного значення у Львівській області України, адміністративний центр Сколівського району. Розташований в долині річки Опір в Українських Карпатах. Через Сколе проходять стратегічні державні та європейські транспортні комунікації: автострада М 06, залізниця Київ-Чоп, південна гілка нафтопроводу «Дружба». Населення — 6742 жителів. Назва міста, швидше за все, бере свій початок у 1015 році, коли від руки брата Святополка загинув князь туровський Святослав Володимирович, син Володимира Великого, з дружиною Параскою і дружинниками. Під час нападу Святополк, прозваний у народі окаянним», вигукував: «Сколіть їх всіх!».

Потрапити в Сколе можна, за великим рахунком, двома шляхами. Електричкою — це дві з половиною години і ~19 гривень (менше бакса, ха). Плацкартним — помітно швидше, дорожче, АЛЕ БЕЗ ДУШІ. Тому що зрозуміти провінційну Україну, відчути її серце і навіть припасти до великої молочної її грудей можна, тільки якщо ви проведете два з половиною години в соціально-орієнтованому поїзді. З синюватою громадськістю. З воняющим на весь вагон поштовхом. З співаючими циганами. З продавцями зеленуватих сосисок і товарами, які б посоромився штовхати навіть самий відморожений продавець з Aliexpress. І з милими жінками, які радять один одному нові гомеопатичні засоби. Але все обов’язково весело і щиро. А ще це буркітливий як турбіна Boieng 747 електродвигун рідний «Еркі», брудні вікна, іржа в вагоні і на обличчях, і багато інших приводів відкинути помилкову мораль, відкоркувати холодненькую «Хортицю» і залпом її, рідну! Або може бути навіть «гвинтом»! Ех, Україна!

…Сколе зустрів арктичної хуртовиною, похмурими вулицями з приватними будинками і гнітючим передчуттям Нового року. Місцеві, вивалившись на вечірній перон, тут же почухали за своїм фазендам, немов ЧОГОСЬ БОЯЛИСЯ. І залишивши білоруських туристів в подиві — а де оркестр, де зустрічає урочиста делегація, де взагалі хліб, або хоча б сіль? Але нічого цього на станції не було, і тільки вив вітер, десь вищала від навколишньої дійсності собака, а навколо, над обрієм, величезним чорним плямою погрожували Карпати. І тільки навігатор в смартфоні, виглядав особливо недоречно на тлі всього вищеописаного, привів наш десант в апартаменти. Де привітна господиня показала, що і в 2017 році здавати в оренду класичний «бабушатник» зразка 1985 року випуску не тільки не моветон, але і годнота. Але, до її честі, все було чисто. Чисто від інтернету і адекватних телевізійних каналів. Але ми ж гори приїхали дивитися, а не «Дисквавери»?!Сколе — місто контрастів. Класичний провінційний town в кам’яному мішку Карпатських гір

Так що таке Сколе? Необхідні дані ви можете без проблем почерпнути з Вікіпедії, ми ж зосередимося на головному. Це дійсно дивовижної краси долина, оточена горами, в центрі якої і виріс стародавнє українське місто Сколе. Люди тут живуть людожерством обслуговуванням туристів, підробляють на місцевій пилорамі, і, якщо пощастить, здобуваючи в кар’єрі знаменитий карпатський камінь. Оцінити красу якого зможуть ваші родичі, коли будуть вибирати вам пам’ятник на могилу, кек. Інше проведення часу, здається, обертається навколо розпиття спиртних напоїв з подальшою начисткой тис. На щастя, до туристів тут ставляться шанобливо, як можна з повагою ставитися до випадково забредшему в пивну домашньому коту — тупий, але своє місце знає.

На жаль, але повністю відчути карпатські гори у нас не вийшло. Вийшло залізти на вершину однієї з гір і отримати прекрасний шанс залишитися там трохи більше, ніж на добу — всьому виною рясний снігопад і відсутність видимих маршрутів. Все, що у нас було — стежка, прокладена невідомими першопрохідцями. Були, звичайно, якісь таблички на деревах, але дуже неінформативні і навіть лякають, немов це атрибутика з фільму «Відьма з Блер». Хоча спочатку маршрут передбачався досить простим, і він навіть розписаний на великій дошці біля входу на гору Лопата, яка є головним орієнтиром для всіх, хто приїхав у Сколе.

Ось той самий маршрут, який опинився в зимових умовах марним (але може бути вам пощастить влітку?):

Однак влітку гори оточують натовпи туристів і місцевих, які перетворюють ці дивовижні схили і лісу в локації, гідні Одеси в розпал сезону: «Люди сидять один на одного, кричать, фотографуються і займаються взагалі незрозуміло чим. Над водоспадом торговий центр, від шашликів і ложок до вишиванок і шапок». Загалом, може бути нам в чомусь пощастило і в тому, що в гірських масивах ми майже нікого не зустріли, але й наповнити наші Инстаграмы фотографіями з висоти не змогли. Ми просто дійшли до позначки в 1000 метрів, розвернулися і пішли назад.В карпатських лісах, особливо гарно, коли в кадр не потрапляють люди і інші продукти життєдіяльності

Але і цих 4 годин вистачило на те, щоб оцінити всю красу: ці насуплені гори, височенний (як кажуть, корабельний) сосновий ліс, кришталеві водоспади і молочні хмари, які ми входили на вершині. Дивніше цього тільки той самий Сколе — місто з величезним туристичним потенціалом, але заплутався в своїй провінційності і поки не витримує ніякої конкуренції з розкрученим Буковелем. Але якщо вам хочеться дауншифтингу, відпочити від цивілізації і грунтовно прогулятися по лісистих горах, то околиці Сколе для вас саме те. У зимовий час, ясна річ.

І на електричці.