«Атлантида». Шаланди повні кефалі

374
0

Притча, що починається як стандартний дебільний хоррор про обложників острів океанських монстрів тільки де-те на середині розкриває свої карти. Несподівано фільм отримує рельєфність, сильних персонажів і переконливий фінал, але, на жаль, не залишаючи наслідків — тільки смак солі на губах.

«Атлантида» (Skin Cold)
Режисер: Ксав’є Жанс
У ролях: Рей Стівенсон, Девід Оукс, Аура Гаррідо
Дата прем’єри: 2017 рік

Сюжет: молодий метеоролог Френд прибуває на крихітний острів, щоб 12 місяців стежити за океанської розою вітрів. Крім нього на цих скелях тільки доглядач маяка, так і той, здається, відвик від суспільства людей. Але вже в перші ж ночі Френд розуміє, що океан подарує йому багато гостей…

Режисер Ксав’є Жанс 10 років тому прославився брутальним слэшером «Межа», після чого перейшов на суміжні жанри — екранізував (завідомо невдало) «Хітмана», але трохи не реанімував кар’єру актора Майкла Біна в придатному «Роздільнику». І ось «Атлантида», яка, звичайно ж, і не «Атлантида» зовсім, але екранізація недурственной (начебто) книги «Холодна шкіра», яку написав антрополог Альберт Санчес Пиньоль. Але спокуса російських прокатників назвати картину якось більш зрозуміло пояснимо — це фільм дійсно про зниклу цивілізацію, а може бути навіть і людську. У тому сенсі, що в «Атлантиді» конкретно люди більш монстри, ніж власне виходять з океану тварі.

Отже, острів-скеля посередині океану, похмурий сторож маяка і наш герой, молодий іхтіолог. Десь там йде Перша світова війна, а двоє чоловіків на острові теж б’ються з ворогами — невідомими чудовиськами, які раз за разом атакують острів. Ситуацію ускладнює те, що доглядач маяка «приручив» одну з тварин і тримає поруч з собою (при цьому не дуже пояснюється, навіщо тією це потрібно), і, як здається, тихо сходить з розуму. Новачок Френд підозріло швидко приймає правила життя на страшному острові, хоча іноді і намагається заперечувати або навіть приймати альтернативні рішення. Останнє є головний посил картини — завжди є кілька шляхів, людина може і повинна жити в мирі зі своїми сусідами, навіть якщо вони виглядають підводними чудовиськами. Просто потрібно спробувати їх зрозуміти і пробачити з ними поговорити. Ось, власне, і всі посили «Атлантиди».

«Атлантида»

Все інше в фільмі є лірика. Головні герої переплітають свої відносини, сваряться і ніби як миряться, намагаються вижити і при цьому часто зриваються в моралі. Щоб це все не виглядало зовсім вже моралистикой, режисер продовжує насилати на маяк все нові хвилі монстрів, але навіть це приїдається — батальні сцени явно не його коник, так і з комп’ютерною графікою біда. Тому з якогось моменту Ксавьє Жанс починає тиснути на жалість, і це в нього виходить найкраще — разом з нереально красивими видами величезного океану і зловісного маяка певний глядач напевно почне схлипувати, нехай навіть більше від полегшення, ніж від побаченого на екрані. Ні, фільм не можна назвати затягнутим або нудним — в ньому вистачає сцен, які дозволяють прокинутися. Та й метушня між героями акторів Рея Стівенсона і Девіда Оукса виглядає цікаво. Проблема в тому, що «Атлантида» дивним чином неглибока, не залишає після себе післясмаку. Всі її моральні питання зрозумілі і не нові, і навіть дії та слова героїв не викликають ніяких нових почуттів. Ось і виходить: цікавий і сильний сюжет впирається в стіну режисерських можливостей.

«Атлантида»

Напевно, «Атлантида» могла б стати сенсацією, умій Жанс розповісти більше того, що він знайшов у книзі. І показово те, що в тому ж 2017 році він зробив банальне «Закляття. Наші дні» — все-таки режисер Ксав’є це поки про доступні кінематографічні форми, і «Атлантида», здається, виявилася складніше свого творця.