Towers of La Defense: Париж ділових «жабників»

362
0

Париж — він не тільки башта Ейфеля, Тріумфальна арка і хот-доги за 10 євро. Ще це і Дефанс (La Defense), величезний район хмарочосів, по вінця заповнених «білими комірцями», айтішниками та іншими двигунами прогресу і фінансів. Shakal.Today погуляли проміж французьких «хмарачосау» і очікувано позаздрили французам — вони навіть хай-тек роблять з душею і мозком.

Для солідності нашого нарису відразу дамо трохи цифр, чесно вкрадені з Вікіпедії.

Отже, сучасний Дефанс це:

  • 3 500 000 м2 офісних площ;
  • 1500 компаній;
  • 150 000 службовців;
  • 20 000 чоловік проживають;
  • 210 000 м2 зайнятих під магазини/торгові центри;
  • 2600 готельних номерів;
  • 11 га зелених насаджень;
  • 90 000 м2 доріг, з них 60 000 м2 критих;
  • 60 скульптур і пам’ятників сучасного мистецтва.

Не хочеться цього казати, але Дефанс дійсно район контрастів. Підходячи до нього з боку Тріумфальної арки (а в Парижі основні транспортні артерії прямими променями розходяться від цього монумента), очікуєш побачити тільки хмарочоси. Ан ні, Дефанс зроблений не для хмарочосів і автомобілів, але для людей і роботи.

Почнемо з термінології. Назва району La Defense» (франц. «захист», «оборона») походить від відповідного пам’ятника «La Defense de Paris». Героїчний монумент символізує солдатів, які захищали місто під час франко-прусської війни 1870 року. Слава героям, як говориться. Тим не менш, цей пам’ятник на тлі хмарочосів виглядає досить дивно і навіть недоречно, але що з них взяти — французи. Далі, в Дефанс немає автомобільних доріг і, відповідно, машин. І тому немає проблем ні з пробками, ні з парковками. А є пішохідна зона довжиною 1,2 км і шириною 250 м, з якої без проблем снують офісні працівники. Хм, а як же вони потрапляють в інші райони великого міста? А дуже просто — під Дефанс працює метро, RER — мережа підземних експресів з величезним охопленням. До того ж багато хто з працівників живуть в Дефанс, і їм в принципі не треба нікуди їхати.

А ще найогидніше в тому, що серед хмарочосів знайшлося місце повноцінним зеленим зонам, і навіть невеликим паркам: факт кричущий для тих же мінських забудовників, які столичний Парк високих технологій перетворили в чергове кам’яно-скляне гетто. Але, повторимося, французи збоченці і взагалі нічого не розуміють.

В Дефанс до образливого мало людей з темним кольором шкіри, на відміну від усього іншого Парижа.

Є і менш очевидні мінуси цього району. Приміром, в Дефанс до образливого мало людей з темним кольором шкіри, на відміну від усього іншого Парижа, від мультикультуралізму якого іноді відверто нудить. Ймовірно, прості чорні хлопці не вміють в Java або який-небудь «Форекс», але ми-то знаємо, що це просто черговий прояв расизму і нетерпимості до негрів. Далі, в Дефанс ми бачили лише одну сирійську (чи яку там) жебрака — величезних розмірів жінку, намертво прилипла до вуличних плит. Поганий людина скаже, що в Дефанс працюють люди освічені настільки, щоб не вірити цим громадянам, але ми впевнені, що це все поліція: палицями проганяє бідолах.

З 1955 року будувався цей діловий район, і сьогодні він виглядає абсолютно цілісним і самодостатнім. Можна сказати, що Дефанс це «річ у собі»: автономний округ, який може обслуговувати самого себе і ще давати роботу сотням тисячам людей по всьому світу. Так, це найбільший діловий центр Європи, хоч і народжений у муках, але повністю виправдав витрати на побудову і організацію.

Про «муки» ми сказали не випадково, все-таки величезний масив височенних будинків зорово спотворив обличчя міста, нехай навіть Дефанс і знаходиться далеко від історичного центру. Але знайшлося чимало православних активістів людей, яким цей масивний хай-тек не сподобався, з-за чого ще в 80-х побудова декількох будівель була скасована, а в 21 столітті нові вежі зводяться помітно нижче початкових проектів. Зате Дефанс «увібрав» у себе майже весь «небоскребный» хай-тек Парижа, і його історичного вигляду більше нічого не загрожує. Якщо, звичайно, парижани більше не будуватимуть нові потворні чорні вежі Монпарнас межах міської риси французької столиці.

Як загалом виглядає Дефанс, ви можете побачити на фотографіях. Але про одному будинку потрібно сказати особливо. Це, звичайно, величезна Велика арка Дефанс, своєрідний побратим Тріумфальної арки. Це гігантський гіперкуб, який як би «дивиться» на Тріумфальну арку, але під невеликим кутом. Разом арки покликані підкреслити історичну вісь» Парижа — ряд пам’ятників, будівель і вулиць, які знаходяться на одній лінії. Саме тому якщо ви знаходитесь в Дефанс і Велика арка буде позаду вас, ви зможете побачити її літню «сестру», побудовану за розпорядженням Наполеона в честь перемог його «Великої армії». Зазначимо, що велика арка не просто тонни марного цементу, але будівля для офісів і тисяч працюючих у них людей.

Як дістатися
Територіально Дефанс у Парижі уявляє 16 округ і є передмістям.
Якщо хочете дістатися туди на метро, то вам потрібно доїхати до станції «Esplanade de La Defense».
На RER скористайтеся лінією А, до станції «la defence».
Також до Дефансу можна дійти пішки приблизно за півтори години бадьорим кроком від Тріумфальної арки, орієнтуючись на хмарочоси.

Приблизно такий він, Дефанс. Якщо ви в якийсь момент раптом стомитеся від історичного, класичного вигляду Парижа, рекомендуємо вам відвідати його знамениті хмарочоси. По-перше, вони дозволяють приблизно зрозуміти, як виглядають великі міста Америки. По-друге, дуже цікаво вивчати, як побудована і організовано життя у цьому діловому районі, наскільки він продуманий, зручний і підпорядкований одній меті — створити людям ідеальні умови для роботи. Щоб вони могли працювати і заробляти країні мільйони.

…Не хочемо ні на що натякати, але однієї країну в центрі Європи» є чому повчитися у французів й у тому, як можна планувати і будувати ділові квартали.

Якщо, звичайно, та сама країна хоче чогось вчитися в принципі.

Вежі Дефанс у фотографіях:


data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>

data description=”Defense”>