«Спліт». Розділяй і володарюй. А краще муч

344
0

За два з лишком десятки років своєї режисерської кар’єри цей індус від «нашого всього» скотився до «ваще ніачом». Тим приємніше, що «Спліт» вже другий фільм, який знову «наше все» — повернув нам Шьямалана, якого ми полюбили ще на «Шостому почутті».

«Спліт» (Split)
Режисер: М. Найт Шьямалан
У ролях: Джеймс Макевой, Аня Тейлор-Джой, Бетті Баклі
Дата прем’єри: 2016 рік
Сюжет: Як може в одній людині бути ще 23? Запросто, якщо ти — Кевін, чоловік, в якому навічно «запечатані» ще кілька десятків осіб. Кевін навчився уживатися з ними, поки не додався ще один чоловік — лютий звір, що поглинув собою всіх інших…

Що є «Спліт»? Художнє виклад деяких (підкреслюємо, тільки деяких) фактів з життя реально існуючого людини. Він помер кілька років тому і сумно прославився тим, що в його мозку знайшлося місце відразу для 24 осіб. У Біллі Миллигане, крім інших, співіснувала лесбіянка, 3-річна дитина і, що набагато гірше, злочинці. Загалом, ходячий оркестр або цирк, як завгодно. Зрозуміло, що таку людину обов’язково треба було екранізувати, і в Миллигана намертво вчепився Леонардо Ді Капріо — він марив мрією зобразити множинне особистість багато років. Але Лео в останні роки зіграв чимало психотичных персонажів, так і явно заспокоївся з цією своєю мрією. Так що за справу взявся Шьямалан, який ніби як і профі з точки зору придумування міцних трилерів, але досить тривалий час знімав щось не те.

Під цим «щось не тим» ми розуміємо спроби Найта робити великі фільми з великими бюджетами — на свої 40 років індус уявив себе творцем блокбастерів. На щастя, три провальних картини протверезили його, спихнули під зад ногою з голлівудського Олімпу і практично повернули до B-movie. Перша спроба одуматися Ш’ямаланом була зроблена в 2010 році, коли вийшов суворий фільм «Диявол», який він хоч і не знімав, але вплив на знімальний процес мав немаленьке. Пропускаємо дурну афро-фантастику «Після нашої ери» і звертаємо увагу на класичний трилер «Візит» (2015) — начебто і просте кіно, але смотревшееся добре і, що найголовніше, дуже нервово. Зрештою, коли ще побачиш у голлівудській картині, як одного з головних героїв тикають особою в підгузник з гівном? Загалом, хороший фільм. І ось «Спліт» — канонічна історія, яку потрібно було хоча б не зіпсувати. А ще краще — зняти максимально круто. І у Найта це вийшло.

«Спліт». Всі ці особи дивляться на тебе з засудженням

Так, «Спліт» це бенефіс Джеймса Макевоя. Після його тріумфальної гри в «Бруду» за Ирвину Велшу було ясно, що Джеймс справиться з чим завгодно, навіть з 23 особистостями в одній людині. Нехай навіть якщо там будуть феміністки, геї і, вибачте, сеошники. Зрозуміло, що якби на місці цього актора той же Ді Капріо, він би теж показав високий клас. Але це було б не так цікаво. Лео досить насупити брови і ось перед нами ще знайомий по «Острову проклятих» псих — можна сказати, що старий друг, бро, який весь цей час чекав, коли в нього «поселяться» ще 20 осіб. Макевой в цьому плані був куди цікавіше, все-таки так розкритися йому ще не доводилося. Помінявшись чисто зовні, Джеймс переконує глядача в тому, що він змінюється і внутрішньо — будь то це Кевін-монстр або Кевін-тінейджер. Так, трансформація особистостей показана їм очікувано ефектно і від того ненатурально, немов перед нами якийсь перевертень, проте ж це художній фільм, а не особисті записи лікаря-психотерапевта. І конкретно саме Шьямалан хотів, щоб його головний герой ніс у собі не тільки отрута зламався свідомості, але і здоровий заряд коміксової кіно, проте в гранично чорних тонах.

Але в «Спліті» знайшлося місце і для інших хороших акторів. Зазначимо, безумовно, Аню Тейлор-Джой, у якої є не тільки цицьки чорні, як смола очі, але і відмінні риси видатної актриси. І, судячи з її послужного списку, скоро вона може стати королевою жанру, як Джоделль Ферланд коли-то (до речі, де вона?). Ще пригадаймо чудову Бетті Баклі, яка уособлювала в фільмі Мудрість і Доброту. Але, звичайно, вище всіх тут все той же Макевой, який хоч і отримав спочатку виграшну роль, але використовував її на максимум — вичавив із своїх героїв, всі соки. І навіть зробив так, щоб ми іноді посміхалися, нехай навіть і нервово — а таке в психологічних трилерах дорого коштує.

Що стосується фінального подарунка всім шанувальникам Шьямалана (ми про секундне поява старого героя з іншої відомої стрічки Найта), то… ну що ж, «Спліт» у режисера вийшов, і тепер він має право крутити своїми персонажами, як йому заманеться. Якщо Найт зробить сіквел «Спліта» і більш того — замкне його в одне кільце з «Невразливим» — ми будемо тільки раді. Головне не втрачати Макевоя і всіх його численних друзів.

Ставимо «Сплітом» 8 з половиною шакалів з десяти. 8 шакалів за режисерську роботу і один шакалий хвіст авансом, на продовження!