Не тупити! В тупиках гродненської залозки

325
0

Наші #гродненские_недели продовжуються! Ознайомившись з регіональним андерграундом (а, враховуючи розташування гродненського клубу Rockstar, це слово треба розуміти буквально), було б непогано покататися і за його залізницям. Навіщо? «А потім» — відповів би на це міністр внутрішніх справ Республіки Білорусь Ігор Анатолійович Шуневич, і ми з ним абсолютно згодна!

Передаємо запивон мікрофон нашому кореспонденту Пекло, який радує нас вже другим матеріалом за підсумками свого дивного тріпу по гроднешчыне!

…Лінь іноді буває на благо. Так і в цьому випадку: якби шакали не були осуджуване ліниві, даний матеріал за підсумками цієї поїздки точно б не з’явився на світ. Тому що, незважаючи на шакалью любов до залізницям, тоді явно був би обраний інший спосіб розваги, ніж кататися по забутим богом, Сатаною, Одіним і навіть особисто Лукашенко Олександром Григоровичем (але не прикордонниками та контролерами) напівживим залізничних гілках. Але так як з Мінська я виїжджав в гордій самоті, а приїзд барановицькій лейб-гвардії очікувався лише до обіду, то графік був підготовлений так, щоб рівень залізничного кайфу був максимальним. Тобто щоб обкатати гродненські залізничні тупики, благо розклад складено таким чином, що якщо починати пити з самого ранку, то встигаєш проїхати їх всі. При цьому час пересадок не перевищує 30 хвилин.

А тепер все беріть подвійні листочки, тому що зараз буде трохи історії!

В 1862 році в житті Гродно відбулася знакова подія — через місто пройшла Петербурго-Варшавська залізниця (це сталося за 10 років до Мінська, між іншим). Про важливість цього маршруту в Російській імперії говорить хоча б той факт, що це була четверта побудована залізниця взагалі. А то і зовсім третя, адже перша Царськосільська залізниця була побудована більше як досвідчена, мала протяжність менше 30 кілометрів, і не несла реально великої практичної користі.

Прихід залізничного транспорту позитивно позначився на розвитку Гродно. Але 150 років з невеликим, що пройшли з 1862 року, значно перекроїли політичну карту світу, і якщо Гродно пощастило, і він зберіг свій губернський статус, то до Петербурго-Варшавської залізниці доля виявилася недобрим — як єдине ціле вона більше не існує.

Частина цієї дороги, що проходить через Білорусь від Брузгов до Узбережи плюс частина відгалуження на Друскінінкай, та були мною обкатані. Всі записали? Тоді перейдемо власне до поїздки.Контрольні точки поїздки: де наслідив шакал

Увага! Маршрути ми оцінюємо на основі трьох критеріїв: Епічності, Инстаграмоемкости і потреби там накотити!

Маршрут Гродно-Учитель

Це не пам’ятник безіменному вчителю, це знак платформи

З Мінська виїжджав я в 23:16 з прибуттям в Гродно 06:56 вельми цікавим поїздом Гомель-Гродно. Примітний він тим, що час в дорозі більш 16 годин — це один з найдовших маршрутів, цілком проходять по території Білорусі. При цьому він дає конкретних кругалей: Гомель-Калинковичі-Жлобін-Мінськ-Барановичі-Волочиськ-Мости-Гродно, ціла кругосветка! Зате з таким розкладом можна зібрати компанію, викупити купе-інше цілком і конкретно так угареть (лайфхак, шакали!). Але в моєму випадку обраний він був тому, що, по-перше, можна нормально виспатися в дорозі, а по-друге, зовсім небагато чекати дизеля на платформу під назвою Вчитель.

Напрямок це досить малодеятельное — два дизеля ДР1А в день, і то не кожен (за зимовим розкладом курсують по середах і суботах). Здавалося б мало, проте у вагоні їхало зі мною аж 4 тубільця людини, і то троє зійшли в Поріччя, і далі я їхав в гордій самоті. Ще не так давно існувало пасажирський рух у всесоюзну житницю і здравицю Друскінінкай, але незабаром після розвалу «совка» воно припинилося. Деякий час ще підтримувалося вантажне повідомлення, але згодом залізниця з литовської сторони була розібрана, а будівля вокзалу стало туристичним центром і кемпінгом. Останнім часом точаться розмови про відновлення руху, але далі їх справа поки не зайшло, все впирається в гроші. І поки поїздка до Учитель є таким собі подорожжю на самий край Білорусі, кілька сотень метрів — і вже попереду білорусько-литовський кордон. Але в районі Вчителя досить багато всяких садових товариств, найбільше з яких — від відділу освіти. Воно й дало назву остановочному пункту, тому якась ніяка життя тут ще жевріє. Пройшовши по перону і спробувавши зробити кілька фотографій в темряві, сів у той же дизель і поїхав до Поріччя, де чекала пересадка в Узбережь.

Епічність маршруту:

Инстаграмоемкость маршруту:

Потреба там накотити:

Маршрут Узбережь-Гродно

Узбережь. Тепер можна спокійно помирати

Залишки тієї самої вищезазначеної Петербурго-Варшавської залізниці. Колись дуже жвава магістраль з 12-14 пасажирськими поїздами у добу тепер виродилася, а другий шлях за непотрібністю був розібраний. Сьогодні пасажирський рух становить кілька дизелів в день, і то ними користуються не так багато людей — більше 10 чоловік у вагоні мені не зустрічалося.

Чому мова йде про цій ділянці у другій частині? Тому що нарешті розвиднілося, і я зміг з вікна спостерігати пропливають повз пейзажі. По красивих місцях прокладена гілка. І коли їдеш в неспішному дизелі глухою одноколійної лінії, краще всього відчуваєш цю романтику залізниць — відчуття, які не подарує ні один авіапереліт.

Сам зупинний пункт Узбережь теж розташований практично біля самої межі, але все ж трохи подалі, ніж Учитель. І людей виходить трохи побільше. А так все теж саме: пройшовся по платформі, зробив кілька фотографій, і стрибнув назад у дизель, щоб поїхати в Гродно. І як у випадку з Учителем, ходять розмови про відновлення руху на литовській стороні — все-таки це найкоротший шлях з Гродно до Вільнюса, але знову ж до справи не доходить. Ну і окремої уваги заслуговує станція Поріччя, де розташований один з найстаріших і найкрасивіших залізничних вокзалів у Білорусі! Навіть губернському Гродно такого не дісталося (а новий гродненський вокзал і зовсім не має ніякої історичної та архітектурної цінності). На жаль, його розміри і архітектура ну ніяк не відповідають нинішнім статусом глухий малодеятельной станції. А нещодавно він пройшов процес реновації, але, як водиться в самій синьоокою країні, все зробили по-колгоспному. До речі, навіть якщо ви ніколи не були в Поріччя, ви могли бачити цю станцію у фільмі «Мене звуть Арлекіно». Всі записали? Продовжимо.

Епічність маршруту:

Инстаграмоемкость маршруту:

Потреба там накотити:

Машрут Гродно-Брузги

Є Пекло й Рай, а між ними — Брузги

Самий малоцікавий ділянку дороги. Напевно, тому, що куди більш діяльний. Тут є і вантажне, і навіть пасажирський рух з Польщею, у зв’язку з чим присутній другий електрифікований шлях до європейської шириною колії. І прикордонники тут суворіше будуть. І, що саме неприйнятне, весь ділянку до Брузгов відноситься до санітарній зоні, так що туалет типу сортир закритий тут на постійній основі.

У Брузгах, звісно, робити абсолютно нічого. Сфотографував вокзал на пам’ять і назад в дизель. Ще й з прикордонником довелося пояснювати, мовляв, що це тут мінчани всякі понаїхали в прикордонну зону і вокзали фоткают. Неподобство!

Епічність маршруту:

Инстаграмоемкость маршруту:

Потреба там накотити:

Вердикт

Легше в Поріччя, е!

Якщо ви раптом опинилися вранці в Гродно (така поїздка можлива і в інший час, але я не дивився) і не знаєте, як вбити кілька годин, то варіант проїхати по вышеозначенному маршруту має право на існування. Але варто врахувати, що це виключно поїздка залізницею задля залозки. Ні Вчитель, ні Узбережь, ні тим більше Брузги не представляють зовсім ніякого інтересу, хіба що своїм виглядом на кордон. Як було сказано вище, інтерес має тільки станція Поріччя, але з пересадкою у вас не буде пуття часу її оглянути. Не варто їхати також з середини листопада по кінець січня, оскільки Вчитель ви прибудете в повній темряві. Ну і паспорт обов’язково беріть, прикордонна зона все-таки. Спасибі, що зараз за її відвідування не треба нічого платити, нікого повідомляти і не отримувати жодних дозволів. Усе для народу!

Епічність Надріччя:

Инстаграмоемкость Надріччя:

Потреба там накотити:

Межа. Тут закінчується Сильна Білорусь, там починається Гейропская Литва