Не тільки будинок догори дном. Візит в Дукорский маентак

261
0

Ми добре знаємо самі попсові музейні комплекси навколо Мінська: це парк історії Сула, музей народної архітектури та побуту біля села Озерце та музейний комплекс Дудуткі. При складанні цього списку чомусь забувають Дукорский маентак — може бути тому, що його головна визначна пам’ятка, знаменитий Перевернутий будинок, затьмарив собою сам музейний комплекс.

Дукорский маентак
Адреса: Дукора, вулиця Шкільна, будинок 15
Телефон: +375 (44) 707-77-64
Режим роботи:
Всі дні з 10:00 до 18:00 (вихідний: понеділок)
Сайт: www.gk-agroproduct.by
Вхід: 8 руб. (на грудень 2018 р.)
Координати GPS: 53.672968, 27.964474

Дукорский маентак знаходиться приблизно в 30 км від Мінська, в однойменному агромістечок. Історію музею ви прочитаєте на сайті з чудовим тайтлом «Дукорский маентак – Пуховичський агропродукт». Якщо коротко, то літопис садиби в Дукоре стартує з XVI століття (насправді навіть раніше). Колись тут були парк, палац у класичному стилі і в’їзна брама з годинником, флігелі та господарські будівлі, водяний млин, три корчми, кузня, винокурня, льодовня, власний конезавод, де містилося понад 300 чистопородних коней. Загалом, справжня обитель гріха і розпусти — по думки прийшли сюди дуже діяльних радянських товаришів. Вони-то і розігнали в Дукоре решту шляхту, а палац пристосували під школу, в якій викладали розумне, добре, вічне.

У війну маентак практично знищили — але не кровожерливі німці, а партизани-визволителі. Тому на початку 2000-х від всієї краси залишилася лише напівзруйнована в’їзна брама і один з флігелів. Видовище було песимістичне. Поки за справу не взявся місцевий генеральний директор «Пуховичского агропродукту» Іван Гумовский, класичний «міцний господарник» з руками, що ростуть з правильного місця. Він-то і перетворив залишки колишньої розкоші в туристичний центр.

Сьогодні Дукорский маентак це вже повноцінний комплекс, покликаний показати гостям стару Білорусь. Відреставрована в’їзна брама XIX століття, відновлена за фотографіями стайня, поставлені колод гостьові будиночки. Є корчма, винокурня, гончарня, ковальська майстерня, дитяча «Поляна казок», невеликий зоопарк і мотузкове містечко. Ну і, власне, будинок-перевертиш. А тепер трохи пройдемося!Пройшовши браму (вона слугує своєрідними воротами комплексу), повертаємо наліво і впираємося в гараж, де стоїть відреставрована польська карета 1861 року. У літній час вона катає туристів. Катає? Значить, тут десь є і коні? Абсолютно правильно, трохи далі знаходиться стайня, яку не пропустиш і з причини сильного її запаху. Конячки там стоять якісь дуже вже тісних приміщеннях, але господарям видніше. Далі проходимо дивну алею зі старими мотоциклами з боків, шанобливо обходимо древній дуб віком 400 років і впираємося в зоопарк.
У наш освічений вік можна по-різному ставиться до заробляння грошей на пригноблених в клітинах диких тварин, проте в Дукоре усі звірі виглядала цілком непогано. Яки, вовки, верблюд, свинюшки, а також страуси і всякі рогаті — звірини не дуже багато, але порадувати діточок вистачить. Зафіксували на плівку всі їхні мокрі носи і рушили далі.

Далі — це, власне, Перевернутий будинок, штука в Європі більш ніж відома, але до наших країв добравшаяся вперше саме тут, в Дукоре. Дивний вигляд будови цікаво доповнює страхітлива напис біля входу, свідчить, що це не атракціон для туристів, але символ того, що «навколишній світ встав з ніг на голову і спотворив основні цінності і життєві принципи». Вражені цим посилом, ми увійшли в типову радянську дачу і… опинилися в Білорусі, яку нам показують по телевізору. Тут все дійсно вверх дном: і стара совкова меблі, і стародавній комп’ютер, і курний диван, і навіть книги а-ля «Продається планета», які можна знайти на будь курній полиці будь-якого запорошеного шафи. Єдине, що тут не було догори ногами, так це великий чорний дружелюбний пес, який зустрів нас на другому поверсі і першим же ділом ткнувся нам в ноги своїм великим доброзичливим мокрим носом.

Незважаючи на те, що в мануалі по використанню Перевернутого будинку строго попереджалося про те, що неправильна геометрія будівлі може викликати запаморочення та інші неприємні відчуття, нічого такого з нами не сталося. Можливо, що в жарку пору в будинку дійсно стає дуже дивно, проте в грудні все було ОК. Атракціон (вибачте, символ збоченості цього світу) одноразовий, хвилин на п’ять. Більше в ньому нічого робити. Хіба що додатково чесати ту саму собаку.
Підсумовуючи. Зручність розташування, наявність активностей як для дорослих (у місцевій корчмі подають чудовий самогон), так і для дітей (зоопарк + мотузкове містечко) можуть захопити вас як мінімум на півдня. Більше в Дукорском маентке робити нічого, якщо ви тільки не приїхали спеціально під якийсь захід чи зняли тут гостьовий будиночок на добу. Тому що далі вам захочеться та інших розваг, а в активі тут ще тільки Дукорский сільрада та підприємство «Пуховичський агропродукт».

Непоганий бонус до маентку, але тільки якщо ви цінитель подібного роду розваг.