Lidbeer 2017: зрабілі купчасто

320
0

Чергову дзвінку ляпас Мінськ отримав від провінційної сонної Ліди — і в цьому році десятки тисяч білорусів воліли фестиваль пива та рок-концерт офіційним святкових заходів у столиці. Що нам ваші 950 років, якщо в Ліді справжнє свято життя?

Репортаж традиційно почнемо з неприємного — з гарного. Дивлячись на Lidbeer 2017 крізь призму нашого торішнього візиту, не можемо не зауважити, що організатори — о диво! — дійсно зробили висновки і прислухалися до критики. Поки організатори мінського «Рок за бобрів» займаються тим, що переставляють туалети з кута в кут, вважаючи, що так вони вирішують численні проблеми свого open air, ВАТ «Лідське пиво» і агентство Allstars на ділі змінюють свій пивний фест на краще.Ось що нам не сподобалося в минулому році? Черги. Були адцкие черзі за пивом, за їжею, в туалети. У цьому році, навіть з урахуванням того, що відвідувачів Lidbeer чисто візуально було поболей, ніж в 2016-му, ніякого людського колапсу ми не помітили. Фудкортов, пивних точок і туалетів стало в рази більше — постояти в черзі пару хвилин для фестивалю в сотню тисяч відвідувачів це і не стояти зовсім. Так, ми не знаємо, що діялося на майданчику у фіналі фестивалю, коли людей було максимальну кількість, але тим не менш. Прогрес є, і його неможливо було не помітити. Звичайно, крихітний шашлик за 5 рублів, або жахливо солодкі коктейлі за 6 рублів могли бути й іншими, але це варте лише невеликого ниття, не більше.

Ще реально більше стало ремісників і білоруських майстрів. Так, шакали далекі від їхньої продукції, але той факт, що це стає затребуване, і що їх залучають на такі масові заходи — реально круто. І на лотках ми не бачили китайського лайна під виглядом народних виробів, все виглядало дійсно hand made. Так що затія з ремісниками-ипешниками, здається, дійсно знайшла свій сенс.Окремо хочеться згадати представників закону. Торік розповідали страшні речі — мовляв-де місцеві «омонівці», в якийсь момент занудьгувавши, відкрили полювання за нетверезими цивільними, з’єднавши її з відпрацюванням прийомів рукопашного бою. На момент написання даного репортажу таких новин про Lidbeer 2017 не надходило, і в цілому публіка відзначала коректну і ввічливу роботу представників правопорядку. Може, і в цьому плані була проведена роз’яснювальна бесіда, і торішніх дебілів замкнули в підвалах? Правда, дещо дивним було рішення не пускати людей з пивом у концертну зону, з-за чого доводилося допивати пінні напої близько фудкортов. Але, ближче до виступу Lumen, це непорозуміння розсмокталося само собою — люди проносили пиво абсолютно спокійно, міліція, здається, махнула на це рукою 🙂 І ще один дивовижний момент — ми не бачили жодного автозаку, цього неофіційного символу всіх мінських мало-мальськи великих заходів. Алі не доїхали до Ліди, ламалися в дорозі? Та й в цілому міліції було візуально дуже небагато, і вона не муляла очі. Виявляється, і так можна було!У нас були відомі хвилювання щодо транспорту. У тому сенсі, що вдень потрапити в пивну столиці Білорусі буде явно важче звичайного. Були навіть чутки, що рейсові автобуси доводилося зупиняти на в’їзді в Вейшнорию Ліду, щоб центр міста не встав. Але порівняно з попереднім роком, місцева влада якимось чином вирішили і цю проблему — ми не бачили ні пробок, ні явних незручностей для автомобілістів (пара перекритих вулиць не в рахунок). Звичайно, залишати Ліду вночі було важко, але зайвих півгодини на трасі погоди не зіпсували. Ще один плюс в карму лидскому виконкому та місцевим ДАІ.

А що ж рок-концерт? В цьому році ми подивилися майже всю програму (тільки останні 20 хвилин виступу «Океану Ельзи» довелося пропустити — поспішали до автобуса), так що наше враження вважаємо майже повним. На жаль, виступи білоруських команд на другій сцені подивитися не вийшло, але ми і не сильно прагнули, чесно кажучи.

Відкривали концерт мінчани Петля Пристрасті, група скільки модна, стільки і депресивна. Величезна майданчик перед сценою була напівпорожньою, однак на хітах команди народ пожвавився і почав підстрибувати. До визжания під Вакарчука, звичайно, було далеко, і взагалі відчувалося, що такі великі майданчики змушують музикантів нервувати, але в цілому Ліда тексти про «чудовий вид на ТЕЦ» приймала легко. І ще відзначимо зростаючий рівень Іллі як вокаліста — співав він абсолютно так, як на записах. Для когось це може бути докір, але не в даному випадку. Ну і респект за «Вантаж», від якого «завили від щастя», як здається, абсолютно все. Хоча як може бути концерт ПП без цього офігенного треку?!Крамбамбуля Лявона Вольського. Ми трохи хвилювалися за людини, що пережила в минулому році страшну трагедію, але виглядав легендарний рокер бодрячком, і навіть більше того — Лявон тепер в модних дредах і, як здається, з новим джерелом енергії. Не скажемо, що ми фанати цього проекту, однак під такі пісні, як «Госці», «Турысты» і «Абсэнт» неможливо не пуститися в танок. Ми й не пішли, але це, напевно, було викликано тим, що на той момент ми пили тільки пиво, а такий алко-бенд вимагає міцніших напоїв. Чи ні? Так чи інакше, але все-таки чертовски здорово, що у нас є Лявон — професійний, різнобічний музикант і як і раніше у відмінній вокальній формі. У фіналі свого сету Вольський заліз на революційну територію і зіграв «Три чарапахі» N. R. M., з явним натяком на історію з загадковим чином вышвырнутой з другої сцени групи Dzieciuki — колективу, як відомо, з «низьким художнім рівнем виконання виконавця». Загалом, потроллил трошки батько, красава!

Lumen. Двоїсте враження. Начебто і відмінний звук, світло, і музиканти рубають з усієї сили, але хіба це все не застаріло років 10 тому? Зійшло на землю, як «Король і шут» та іже з ними? Пацифісти з Уфи співали про те, що «не поспішай точити ножі», що цій планеті потрібен мир і т. д., але виглядало це як-то хлоп’ячому і зовсім не сучасно. Шакали хмурилися, свербіли, переступали з лапки на лапку і ніяк не могли зрозуміти, чому люди навколо охоче підспівують команді і всіляко показують, що вони залучені. Було відчуття, що ми П’ятниці на острові Робінзонів… але якщо людям подобається, то й чорт з ними.

І ось «Океан Ельзи». Їх довелося чекати хвилин сорок — Вакарчук пояснив це тим, що група в Ліду запізнилася, і саундчек довелося робити прямо перед виступом, що сильно затримало концерт. Настільки, що білоруси почали писати гнівні, але від того не менш ідіотські, тиради в Твіттер:

Весь цей час публіку з останніх сил розважав белорусскоязычный (а в цьому році Lidbeer був підкреслено на «мове») ведучий. Хлопець явно переоцінив свої сили, т. к. від власних криків «Зробім гучна!!!» він швидко зірвав голос. Після чого всі спроби Віталія Малиновського «завести натовп» або хоча б як-то її захопити тільки дратували — провідний сипел, хрипів, верещав щось у мікрофон, а народ у відповідь гнівався в очікуванні хедлайнерів. На жаль, але в підсумку концерт українців став найгіршим у цей день — звук був огидний, плоский, а музиканти помітно втомлені після довгого туру.

Грали чоловіки свою класику, якісь рідкісні речі, і просто композиції, які не зіграти не можна («Без бою», звичайно ж). Навіть опускаючи момент зі звуком, належного враження «Океан Ельзи» не справили. Музична надмірність (хлопці дуже люблять багато разів кільцювати одні і ті ж рифи), любов Вакарчука до скигленню і героїчним поз — так, вони сильний колектив, але називати їх першою групою України?.. Невже немає груп оригінальніше, і у яких було б поменше заїжджених тем? Але лидчане та гості міста взяли виступ українців з диким захопленням, і напевно просто справа в нас, а не в них усіх. Може бути ми просто втомилися від цих рок-революціонерів, і для нас такі концерти є як і раніше привід оцінити музику, без висновків про те, що «жыве», і що «перемога». Але, схоже, тільки ми так думаємо:

А тепер дамо слово тим людям, які теж побували на Lidbeer 2017 і мають бажання висловитися на тему того, що їм сподобалося, а що ні. Благо, вони в темі.

Олександр Курлянчик. Журналіст:

«Фестиваль залишив приємне враження»

Гідності.

Фестиваль залишив приємне враження, підігріте леденить душу лидским пилснером. Прес-центр був обладнаний бухлом найнеобхіднішими для журналістів речами. Якби ще на вході в нього стояли ангели в мелицейской формі, організаторів можна було розцілувати в уста цукрові.

Мінуси:

• Проблема черг в громадських туалетах нікуди не зникла, хоч їх і завезли досить багато. Куди б ти не прийшов вдень, доводилося чекати 5-6 чоловік, а що творилося вночі, і уявити важко. На щастя, коли стемніло, наш народ знайшов вірний спосіб усунути даний недолік;

• Фудкорты працювали, як заведені, але все одно не справлялися з потоком охочих вжити «гарячу собачку». По ходу, продавщиці, вік яких наближався до пенсійного, не могли працювати на повну котушку весь день.

• Автобусів було так багато, що знайти свій уявлялося архіскладним завданням, навіть якщо у тебе був номер водія. До речі, з-за цього довелося зіткнутися з масштабною пробкою на виїзді. В Мінськ приїхали лише до 5 ранку.

Концерт.

Серед виступаючих колективів перше місце, безумовно, зайняла «Петля Пристрасті». Білоруська команда, очолювана харизматичним пьянчушкой Іллею Черепко-Самохваловими, є справжнім флагманом інді-рок сцени країни. Навіть «Крамбамбуля», до якої я ставився більш ніж прохолодно, змогла розпалити вогонь у шакальем серце. А ось про «Океан Ельзи» таке сказати не можу. Кажуть, у себе на батьківщині Вакарчук і До збирають мільйонні зали. Такий ажіотаж навколо команди, що грає примітивний варіант припопсованного російського року, щонайменше, дивує. Порівняно з минулим роком, коли у Ліді хэдлайнерили «Бі-2», нинішній цвяховий колектив виявився в рази менш цікавий.

До речі, оскільки я мав незадоволення відвідати грудневий концерт ОЕ в Мінськ-Арені, і, враховуючи той момент, що група заборонила знімати своє масштабне шоу з фотозоны, їх виступ у Ліді я повністю пропустив. Подейкують, що все було погано…

Нічого, загалом-то, дивного.

Дмитро Боровий. Nightside Glance:

«В цілому, я був приємно здивований»

Оскільки до цього на «Лидбире» бувати не доводилося і, маючи не дуже великий досвід відвідувань заходів подібного роду в нашій країні, вирушаючи на фест мав досить приземлені очікування. Мабуть тому був приємно здивований. Народу було дуже багато і намети з їжею і пивом примудрялися з такою кількістю справлятися. Але спочатку нам не дуже пощастило і ми стали дуже повільну чергу, але це було швидше винятком, ніж правилом.

Окремі намети з експрес-наливом пива теж залік. Ну і працювало все це до самого кінця фестивалю, і по дорозі в наметовий табір продавці, як на східному базарі, пропонували нас напоїти і нагодувати.

Співробітники міліції не обтяжували своєю присутністю і були майже непомітні. Про всякі точки дозвілля і розваг нічого сказати не можу — не цікавився ними. Але народу було весело (під пиво воно завжди так!).

Концерт ОК. Не мої улюблені групи, але, як мовиться, з пивом піде. Про ведучого концерту все зрозуміло, посилювати коментарями не буду 🙂 Ну і незрозумілий фейл виступу «Океан Ельзи» я б до організаційних провалів не відносив.

В мінуси можна записати неможливість розплатитися в наметах картою (терміналів або не було, або мобільний інтернет «лежав»). Довелося пограбувати банкомат.

Асортимент пива так собі. Але так це ж захід «Лідського пива», вибирати не доводилося.

Наметове містечко було в півтора кілометрах. Комусь це здавалося капець як далеко і незручно, але по мені так і нормально було. Що ще? Навіть не знаю. В цілому, я був приємно здивований.

А! Ще в мінуси можна додати жадібних орендодавців, які підвищили вартість оренди квартир вище всяких розумних меж.

Олександр Волчек, Hok-key:

«Як-то все так же як і в минулому році»

ОК: їжа, пиво, цінник, белорусскоязычная спрямованість, туалети. Не OK: як-то все так же як і в минулому році, хотілося б нового.

З концерту: Петля Пристрасті — не моє, але цікаво, Крамбамбуля — два жирних плюса, Lumen — не моє, і нецікаво. «Океан Ельзи» — огидний звук зіпсував враження від хорошої групи.

Окремий пункт — ведучий. Іноді краще мовчати, ніж хрипіти по пост-хардкору.

***

…Повернувся наш автобус до Мінська вже в 5 ранку ночі (ранку?). Викликали машину, і замучений водій «Убера» тут же нас розкусив: «Що, з «Лидбира»? Ага, Lumen. Ага, «Петля пристрасті». Ну да, ну да. Ви у мене вже треті за цю ніч. І, чесно кажучи, краще возити вас, ніж столичних виродків-мажорів».

І була в його словах якась велика правда. Якась додумати не вийшло, тому що місто прокидався, а ми вже засипали.

Текст, фото: Shakal.Today

БІЛЬШЕ ФОТОГРАФІЙ З LIDBEER 2017 В НАШІЙ ГРУПІ ВКОНТАКТЕ