«День звільнення». І любові. Laibach в Північній Кореї

339
0

Laibach, напевно, все-таки не предтеча Rammstein, але головні арт-тролі нашій з вами Землі. Якщо німці завжди співали про справи більше кишкових, то югослави тонко балансували між комунізмом і капіталізмом, однаково ображаючи і тих, і інших. Тим цікавіше їх візит до Північної Кореї, де музиканти побачили і третій світ — декларовано-демократичний, але, звичайно ж, глибоко тоталітарний.

«День звільнення» (Liberation Day)
Режисери: Ugis Olte, Мортен Тровик
У ролях: Boris Benko, Tomaz Cubej, Milan Fras
Дата прем’єри: 2017 рік

Сюжет: у 2015 році сталося неймовірне — одіозну словенську арт-рок групу Laibach запросили виступити з концертом на честь Дня незалежності Північної Кореї. Здавалося б, стикаються дві цивілізації або навіть дві планети. Але, як виявилося, протилежності дійсно зближуються…

Зрозуміло, що для Laibach було величезною удачею зробити свій концерт в Північній Кореї. Вони як ті мухи, які летять на всі, кхм, нестандартне. Виступити в країні, яка зусиллями американських мас-медіа перетворено у територію, окуповану монстрами (і з головним жирним монстром на чолі) — такий шанс буває раз у житті. І Laibach ним скористалися, хоча їм довелося дуже і дуже сильно попотіти. І намагатися не зійти з розуму.

«День звільнення»

Слова, що виправдовують фашизм і особисто Гітлера А.

Саме так думають прості люди у відповідь на критику Свята Великої Перемоги. Точніше, критику не самого свята, але все, що відбувається 9 травня. Всій цій криваво-червоної вакханалії з гострим присмаком «совка» і з намертво зав’язану на шиї георгіївською стрічкою.


Читати…

Цікаво настрій фільму. На початку нам недвозначно говорять про те, що культ особистості в Північній Кореї і поклоніння рок-музикантам у «вільному» капіталістичному світі є одне і теж, змінюється лише форма. Але далі, коли музиканти і особливо режисер фільму глибше переймаються ідеологією Чучхе, стикаються з абсолютно дикими для себе речами, тональність картини змінюється. Технології 50-х років, надмірність держапарату, величезна кількість некомпетентних людей і контролюючих органів, панічна боязнь всього, що пов’язано з нацизмом (навіть якщо мова про німецьку мову)… Північна Корея це якийсь театр маріонеток, в якому всі персонажі — живі люди, усміхнені, співчутливі, але живуть у своїй комуністичної клітці. Laibach бачать все це і уражаються, хоча «життя під ковпаком» добре відома їм з історії власної Югославії. Так тоталітаризм існує і в самій групі — як виявилося, абсолютним лідером групи є клавішник Іван Новак, а не вокаліст Мілан Фрас, який хоч і обличчя команди і володар унікального голосу, але всього лише «співак ротом» — у фільмі він і двох фраз не сказав.

Але, звичайно, все цікавіше та сама Корея. Її люди, як вони реагують на загадковий капіталістичний світ. Хоча «лайбаховцы», здається, як і раніше, десь у часи Радянського союзу: «Ми розуміємо, що Північна Корея є тоталітаризм, але не засуджуємо його». Тому експеримент можна було б вважати чистим лише в тому випадку, якщо б в Корею приїхали не старі соціопати в особі Laibach, але якась зразково-показова рок-група з Америки, наприклад, дурні і блискучі Bon Jovi.

«День звільнення»

Забавно, але фільм «День звільнення» в Білорусі мав всього один обмежений сеанс, і за це ми повинні бути вдячні людям з відмінним Cinemascope.by. Можна було б очікувати масовий показ, або ТВ-прем’єру з національним каналам? Думаємо, що це виключено. Як і концерт словаків Сильної і Незалежної Білорусі (але офіційно Laibach заборонені тільки в Росії). Хоча в 1994 році — і це сам по собі дивовижний факт! — Laibach виступали в Мінську, і навіть два рази. Але, ймовірно, це було зроблено через недогляд контролюючих органів, яких зараз у Білорусі розвелося чи не більше, ніж в радянські роки.

Так що дивитися фільм «День звільнення», автори якого глумляться над цензурою і тоталітаризмом, і прекрасно розуміючи при цьому, що такі шоу зараз неможливі в рідній країні — окремий сорт задоволення, зрозумілий тільки білорусам.

«День звільнення» — це, безумовно, багато більше ніж фільм-концерт. Культурний зріз, політичний маніфест і в теж час шанс заглянути в пащу корейському леву. 9 з 10 шакалів, безумовно!