Фестиваль «Епоха лицарства». Залізні люди під МКАДом

238
0

Бути лицарем у наші дні це, насамперед, величезне терпіння. Така думка прийшла в голову шакалам, а, коли закуті в метал люди (у звичайному житті напевно менеджери або, прости-господи, програмісти) почали гамселити один одного мечами, алебардами, секирами. Обливаючись потом і в підсумку падаючи на землю в знемозі. З іншого боку терпіння — головна, і може бути, найкраща риса білорусів, так що…

Два дні, 27-28 травня у Білоруському державному музеї народної архітектури та побуту (д. Озерце, 4 км від МКАД) проходив вже третій фестиваль історичної реконструкції «Епоха лицарства». Примітно, що цей фест мав місце рівно через тиждень після практично аналогічного заходу «Битва чотирьох епох» у Парку-музеї інтерактивної історії в селі Сула. Так що попит на лицарів у Білорусі є, і чималий, якщо вже навіть з’явилася така потужна конкуренція за глядачів.

Володимир Личко. Не просто організатор фестивалю, але і практикуючий лицар!

Звичайно, коли два схожих фестивалю слідують один за іншим це не означає, що незабаром всі музеї під відкритим небом заповняться лицарями і кіннотниками, які при всякому зручному випадку будуть намагатися знести голову зазівався перехожим. Але інтерес до історичних реконструкцій є і він зростає, і якщо частина білорусів буде порпатися в нашій історії, відшукуючи в ній гідних людей або воскрешаючи якісь події, нічого поганого від цього нікому не буде. А глядачам так і взагалі одні плюси — фестивалі історичної реконструкції штука дуже ефектна, якщо, звичайно, зроблена з розумом і покладена на хороший бюджет.

«Епоха лицарства». Фотогалерея турнірів першого дняОтже, на два дні село Озерце, в якій зусиллями багатьох хороших людей відновлена старобілоруська село (до речі, багато хатини справжні, вони були просто перевезені сюди), перетворилася на місце сходу всіх любителів «Епохи лицарства». Скажемо відразу всім тим серйозним людям, які подібні фестивалі сприймають виключно як «клуби за інтересами», тобто крім дивних людей з відрами на голові в латах там нікого не зустрінеш. Насправді немає. На фестивалі можна побачити самих різних людей, і крім реконструкторів, представників лицарських клубів та власне організаторів туди приїжджають люди, які хочуть просто відпочити і весело провести час. У ці дні в Озерці було багато сімей — маленьким дітям теж знайшлося, чим себе зайняти. Були і вікові пари, загалом, навіть якщо ви скептично ставитеся до реконструкціям і взагалі слабо розумієте, що це і навіщо, ви завжди зможете просто відпочити і погуляти. Благо розміри і доступність того ж таки Озерця це прекрасно дозволяє зробити. На відміну від більш віддалених і обмежених парканами Дудуток (і набагато більш дорогих), в Озерці вам надається повна свобода — старобілоруська споруди розкинуті на великій площі, і якщо ви банально втомитеся від відвідувачів, завжди знайдеться місце, де ви зможете відпочити на самоті або тільки зі своїми близькими. Була б погода! І в ці дні, незважаючи на численні погрози синоптиків про насування коричневою помаранчевої ступеня небезпеки, погода була навіть занадто гарною — вже вранці багато хто з любителів помахати ножиками були багряно-червоними. А якщо ви при цьому ще й під латами, то температура для вас підвищувалася до впевнених 40 градусів. Так-так, це все до того розмови про те самому терпінні!

Середня вага лицаря 90 кілограмів, плюс ~35 кіло обладунків, і ще температура повітря під 30…

Крім власне турнірів, було багато чого ще. Виступи середньовічних танцюристів, дегустації всяких медовух і сбитней (кхм, 15 рублів за літр медовухи?), а також ярмарок, на якому білоруські майстри представляли свою продукцію — всякі штуки-дрюки з глини, дерева, заліза і іншого. Ціни боляче кусалися і навіть норовили начисто відірвати пальці, але тут складно на щось скаржитися, хіба що можна трохи поскиглити. У плані їжі переважали всілякі шашлики (але була і шаурма, як відомо, головна їжа середньовічних лицарів), але, знову-таки, ні порції, ні їх вартість ніяк не можна порівняти з тим, що пропонується в тій же Литві та Україні. Приміром, над холодником в 500 грам і за п’ять рублів хочеться плакати, але не є його. Так, продовжуємо нити.

«Епоха лицарства». Фотогалерея турнірів другого дняАле так чорт з нею, з їжею. Шакали ж приїхали не жерти, а отримувати естетичну писчу! Спостерігати, як здоровенні мужики рубають один одного величезними мечами або намагаються вразити один одного стрілою — видовище, звичайно, захоплююче. Головне стояти від них подалі, щоб тебе ненароком не зачепили в запалі сутички.

У такому «вбранні» навіть переодягнутися — проблема

А коли на майданчику перед головною сценою почувся важкий тупіт, стало зрозуміло, що це виходять головні зірки фестивалю. 600-кілограмові скакуни з тяжелозащищенными вершниками миттєво втоптали траву в землю й показали, що саме вони у свій час були королями полів битв. Бачити, як навколо тебе проноситься купа м’яса і заліза, дихаюча неймовірною силою і енергією — це, звичайно, ні з чим не порівнянне відчуття. Але носилися вершники не просто так — це був справжній турнір, в ході якого їм належало заколювати кабанів (намальованих на дерев’яному щиті), рубати голови сарацинів (у вигляді качанів капусти), або ж чіпляти списом спеціальні кільця. І все це на ходу, в латах, керуючи величезним і часто перекірливим, тваринам! Загалом, видовище було незабутнє, хоча іноді і трохи лякає.

«Епоха лицарства». Фотогалерея турніру вершниківБула представлена і велика концертна програма. Для початку вуха прийшли тішила пустотлива fantasy-folk група Hardwood, далі легендарна команда білоруської середньовічної музики «Стари Ольса», а також хедлайнери з Росії — вилазила з небуття язичники Butterfly Temple. Ще були «Неврида» і «Літи Талер», але шакали їх виступи не змогли оцінити по достоїнству зважаючи на обмежений час у другий фестивальний день.

Єднання культур — лицарської і неформальній!

«Хардвуды» відкривали музичну частину фестивалю, тому на їх частку припала первинна настройка звуку апарату і, відповідно, «розгойдати» людей їм довелося найважче. Але завзяті рифи, незабутня волинка і загальний позитивний настрій досить швидко підбадьорили публіку і навіть пустили в окремих танок. Хороша команда, відмінно вписалася в загальну фестивальну атмосферу.

Про «Стари Ольса» і говорити не треба — вони вже майже 20 років на сцені, і хоча в останні роки цих музикантів бачиш на білоруських пляцоуках все рідше, вони як і раніше просувають білоруську культуру і роблять це як завжди професійно і з вогником. Не підкачали вони і в цей раз, посиливши ефект від свого концерту парочкою каверів на безсмертні рок-хіти. Загалом, цих земляків завжди приємно бачити і чути, головне щоб частіше!

Butterfly Temple додали у фестиваль металу ще трохи металу!

Butterfly Temple представляли собою важку секцію фестивалю, і ввечері першого дня зі сцени лився вже не фолк-рок, але справжнє метал. Група з дуже довгою і заплутаною історією, часто потрапляла в скандальні ситуації за своєю неоднозначною лірики і заяв. Але самі музиканти завжди топили за те, що вони за «здоровий націоналізм і національну гордість» і не більше того. Так чи інакше, але глядачі, яких на хедлайнерів було трохи більше, ніж зазвичай накопичується металхедов перед столичним клубом «Репаблік», дуже жваво сприйняли бадьорі рифи російських і пустилися в великий хоровод, благо і кров була вже добре розігріта, та й комарі почали пощипувати. Шакалам, а такі групи не подобаються, але судячи з реакції глядачів, і такі команди мають право на існування. Зрештою, вони виглядали органічно в той вечір, з усією своєю старослов’янської ідеологією та іншими атрибутами поміркованих націоналістів.

Озерце минулої історії

Підсумовуючи. Це був дуже цікавий час для столичного шакала, який звик ходити на більш-менш однакові заходи або концерти. Може не треба було тільки «розпорошувати» фестиваль на два дні — в цьому випадку програма була б більш щільною і насиченою — і варто було б краще вибирати постачальників їжі, з числа менш жадібних. Але в цілому фестиваль дав нам відчуття, що ми стали свідками не театралізованих вистав або турнірів, але дійсно тих часів, коли люди одягалися в лати і йшли на війну також просто, як сьогодні фудблогеры йдуть тестувати нову шаурму.

Відмінна організація, чудові і розумні ведучі і, звичайно, сотні ентузіастів з числа лицарських орденів, які піднімають з руїн давню історію і дбайливо передають її в руки нам, простим обивателям. Спасибі!

Ставимо фестивалю міцні 8 з 10 шакалів і з упевненістю в тому, що ми побачимося в наступному році!

Більше фотографій з фестивалю в нашому альбомі ВКонтакте