«Пекло». Образи почуттів ненавидять

195
0

«Пусти в своє серце Ісуса». А ще краще — дай мені тебе вбити. Або зґвалтувати. Чи принизити. Але все во славу господа нашого. Це не я буду тебе мучити, це плоть твоя корчиться очищення від скверни. Бо так велів господь наш. А тепер роздягайся.

«Шеол» (Brimstone)
Режисер: Мартін Кулховен
У ролях: Дакота Фаннінг, Кіт Харінгтон, Керіс ван Хаутен
Дата прем’єри: 2016 рік
Сюжет: Життя Лізи це нескінченний біг від свого мучителя, який, прикриваючись іменем бога, хоче зробити її своєю рабинею. Він — пастир, і він перетворює її життя на пекло. А в ті часи раєм була можливість хоча б прокинутися вранці.

Вивалити на нещасного глядача два з гаком години відбірної «чорнухи» про жахи Дикого заходу — завдання, взагалі-то, рядова і після кращих робіт Серджіо Леоне, цілком собі не оригінальна. Тому-то режисери останнім часом копають в цьому жанрі і як можна далі, і як можна глибше, засовуючи дуло револьвера в рану і ще провертаючи, щоб «мушкою» і по кишки повозити. Однією з перших спроб осучаснити класичний вестерн був відмінний фільм «Кістяний томагавк» — трохи «коміксовий», але грубий, суворий і нескінченно жорстокий. І ось «Пресподняя», масштабна картина, в якій тотальна безпросвітна темрява, і світло може бути тільки… ну так, в кінці тунелю.

«Пекло»

Хтось скаже: а з чого такий кипешь-то? Ну так, Дикий захід (до речі, за відчуттями, події у фільмі відбуваються пізніше), всюди дрантя, п’янь, повії і свихнувшиеся проповідники. Що тут нового? Де в «Пеклі» божа іскра, чому ми повинні захоплюватися цією «чорнухою»? Ну, по-перше, Гай Пірс. Він як Том Харді, тільки актор. Ну тобто йому не потрібно проходити через страшні фізичні трансформації або шалено обертати очима в черговий масці. Він — один з кращих в своїй категорії, і дуже дивно, що до 50 років не зберіг статус суперзірки, а став підгортати бюджети куди скромніше. Як Рутгер Хауер у свої кращі роки. З іншого боку, навіть якщо б у «Пеклі» Пірс не був уособленням темряви, але просто б маньячил на задньому дворі, це все одно б дало картині особливий статус. Як і вийшло.

Ліза, головна героїня. Її грало кілька людей, і кожна з актрис була по-своєму гарна. Враховуючи те, що від них було потрібно за сценарієм. Ось Дакота Фаннінг. Дуже сильна робота для образу… без мови. Які шукати в собі сили і емоції, щоб одними очима передати жах і безнадійність своєї героїні? У сцені, коли її чоловік повішений на власних кишках — як тут зіграти, що робити? Але справляється, і, можливо, далеко піде. Після «Пекла»-то вже нічого не страшно.

«Пекло»

Фільм дуже просто обізвати антирелігійним. Для цього тут є всі умови — божевільний пастор, який свою звірячу сутність і всі вчинки виправдовує бажаннями господа. Тобто — ніяк не виправдовує, а просто робить, що хоче, як всі релігійні фанатики, і неважливо якої конфесії. Образ почуттів віруючих додає і паства, показана як тупий набрід, як безвольна біомаса. Включаючи образ дружини пастора, абсолютно залежну від божевілля чоловіка. І от відштовхуючись від образу нещасної, забитої (в прямому і переносному сенсі) жінки можна зрозуміти, що «Пекло» ще й про… безвольності. Всі люди, які в тій чи іншій мірі годили пастору, слухали його, підставляли йому свою плоть — вони винні в події не в меншій мірі. Хоча в ті лихі часи було куди легше застрелити свого кривдника, але тільки якщо він не слуга божий. Тому що вони — особлива каста. Недоторканних. Піднесених. І коли сьогодні ми бачимо, як міцніє в своїх правах і можливостях церква в тій же Росії, краще б нам всім ще раз переглянути «Пекло».

Тому що в цьому фільмі дуже добре показано, що буде відбуватися потім. Коли церкви повернеться її колишня влада.