«Криголам». І айсберг, який не зміг

266
0

Несподівано адекватний російський фільм-катастрофа про Простих Хлопців, які потрапили в біду — на тлі перед-перебудовного Союзу і величезного айсберга, як нагадування про Майбутнє.

«Криголам»
Режисер: Микола Хомерікі
У ролях: Петро Федоров, Сергій Пускепаліс, Ганна Міхалкова
Дата прем’єри: 2016 рік
Сюжет: 1985 рік. На криголамі «Михайло Громов», що знаходиться в Антарктиді, тижнями живуть і працюють полярники. Але в один день судно виявляється затиснуте в льодах, а величезний айсберг загрожує розчавити криголам. До всіх бід на «Михайла Громове» спалахує бунт…

Цей спеціальний показ предваряло спілкування з білоруською командою БАТЕ в рамках партнерства футбольного клубу та мережі кінотеатрів Silver Screen. Для всіх, хто в цій всесвіту чомусь не вболіває за БАТЕ, повідомимо: вони хороші. Нехай навіть у цьому році підопічні тренера Ермаковича проявляли себе як-то не дуже, і це відчувалося на прес-конференції — все хвальбы на адресу футболістів натикалися на неприємні «але…». Зате клубу 20 років, у них вийшла книжка… про них, загалом, залишилося тільки частіше потрапляти у ворота (бажано, суперника). Ну а для цього потрібна не тільки відмінна фізична форма і вміння, але і сталева воля — а за цим вже до героїв «Криголама», фільму про суворих бородатих полярників, які можуть місяцями дрейфувати на затиснутому кригою кораблі, і від цього стає тільки зліше сильніше.

На щастя, в «Криголамі» немає поцреотического чаду, виряченими очима, воплів «За Сталіна!!!» і порваних тельняшек.

Російського кіно, заснованого на реальних подіях, стає все більше. І це легко пояснити — режисери грають на ностальгічних почуттях, населення стало особливо сильно нудьгувати по Радянській Ковбасі ™ і часу, коли все було зрозуміло, а Компартія наш керманич. Фокус таких фільмів — 70-е і 80-е, про більш ранні події знімати помітно важче і не так ефектно, а про більш свіжі — стрьомно, там історія ще не усталилася». Ну не про «Норд-Ост» знімати картини, насправді. Тому і копають у верхньому шарі, де дорогий Леонід Ілліч та інший крутий стафф. «Криголам» в цьому сенсі просто ідеальне кіно — ностальгічне буквально з першої хвилини, з перших сцен з жахливими светрами в ромбиках, «Діамантового рукою», нечесаними бородами і всіма цими ламповими штуками-дрюками на величезному криголамі.

До нашого задоволення, однієї лише ностальгією все і закінчується. Нікого тобі поцреотического чаду, виряченими очима, воплів «За Сталіна!!!» і порваних тельняшек. Звичайні люди, малосимпатичні, трохи тупуваті, але дуже милі в своїй радянської стандартності. Вони всі — як та сама «Докторська» ковбаса по два рубля двадцять копійок». Завжди знаєш, яка вона на смак, ніяких тобі сюрпризів. Тому-то режисер Микола Хомерікі вирішив зробити героїв трохи більш багатогранними, і його «хороші» не завжди викликають симпатію, а «погані» — не синонім всього мерзенного на цьому світі. Але гра з типажами явно не коник режисера, набагато краще у нього вийшов кастинг і сцени боротьби зі стихією. Нехай і відверто кострубатою намальованою стихією, але се видно тільки на великих екранах… та й максимально реалістично намалювати рух води і крижин, вклавшись у бюджет, вдається одиницям. Але от сцену з агресивним тюленем (?) можна було і не робити, вона фільму абсолютно не потрібна, та й виглядає просто смішно. Набагато краще виглядає той самий айсберг, який ховає в своїй холодній глибині які завгодно метафори і алегорії, і сам по собі є центральним персонажем картини.

«Криголам»

Картина має хронометраж рівно дві години, і для фільму-катастрофи у неї забагато діалогів і побічних сюжетних ліній. Ми, виховані дебільними, але дуже ємними і ефектними стрічками Роланда Еммеріха, звикли до стиснутого переказу, насичений спецефектами і.. дебілами. Хомерікі, у якого явно підтягувала бюджет, пішов по іншому шляху, і постарався додати в історію протиборства з Антарктидою як можна більше драми і незграбною любовної лінії. Вийшло трохи нудно, зате, як у стародавньому «Екіпаж» — повна палітра переживань, навіть сластолюбивым дядькам з органів місце знайшлося. Вирізати б з «Криголама» добрих півгодини і кілька другорядних героїв — вийшло б куди більш бадьорий кіно, але, ммм, суховатое і занадто сфокусоване на екшні. Так що, напевно, «Криголам» дійсно не треба шматувати чи перекроювати. Він багатошаровий, як саме життя, нехай і не таке яскраве, як реальність. З іншого боку, на тлі важкої творчої кризи в російському кінематографі, «Криголам» дійсно відмінно тримається на плаву, хоч і вистачає деколи забортну воду.

«Криголам»

Якби режисер трохи ретельніше попрацював над тим, як актори читають свої репліки, підтягнув би монтаж і роздав пару потиличників майстрам по спецефектам, його «Криголам» йшов би куди впевненіше. Але навіть і так ми співпереживали героям і встигли полюбити — а таке ні за які гроші світу не купиш.