Борись. Шакали у функціональному Борисові

217
0

Якщо коли-небудь імперська православна орда вторгнеться в нашу Сильну і Незалежну Білорусь, полізе з Смоленська в бік Мінська, тієї їй доведеться дуже несолодко. Тому що у неї на шляху буде Борисов. Місто, смертельно небезпечний не тільки ворога, але й для самих борисовчан. Досконалий отрута? Абсолютна зброя? Тю, просто щіпка Борисова!

Якщо великі тревел-огляди з Білорусі у нас проходять в рамках нашої безсмертної рубрики #Говнодавы, то швидкі візити мобільного шакальей групи можливо, ми назвемо «Ранок вихідного дна». Тобто це коли невелика шакалья зграя швидко вривається в якийсь білоруський місто, оперативно досліджує його і потім спішно покидає, замітаючи за собою сліди. Так у нас було з Могилевом, так у нас вийшло і з Борисовим. Але у випадку з останнім, покинути сей місто хотілося приблизно на самому початку знайомства з ним. Тому що Борисов це місто виключно для сильних людей, міцних духом і зі сталевими нервами. Загалом, для борисовчан.

…Стало тривожно ще в Мінську. Соціально-орієнтована електричка була напівпорожньою, немов у цей недільний день жодної розумної причини приїхати в Борисов у столичного населення не знайшлося. У якийсь момент навіть здавалося, що скоро у вагон ризького електропоїзди «ЭР2-1083» увійдуть конвоїри з собаками, які затовчуть в салон громадян, засуджених на поїздку в Борисов. Але, на щастя, побачити це місто захотіли не тільки скажені шакали — перед самим від’їздом поїзда у вагон увійшов, як прийнято говорити, міцний господарник. Щільний мужик з щільним особою.

Як з’ясувалося пізніше, господарник виявився не міцний, але кріплений. Тому що в якийсь момент він глибоко зітхнув, комусь подзвонив, сказав, що у нього «все в порядку» і… почав сумно пити пляшку горілки у форматі «з горла», запиваючи її «Кока-колою» і іноді перемежовуючи це справа пивом. Видно, «для легкості».

Виглядало це приблизно як у відомому відео, навіть мужик аналогічної конструкції:

Стало тривожно ще сильніше. Напівпорожній вагон, «сурмач» в кутку і десь прийдешній Борисов. Не зробили ми головну помилку у своєму житті? Не пора страшно кричати, вибивати скло і стрибати з мчить поїзда?!

Але все закінчилося добре. Наш господарник допив горілку (не забувши пригостити нею свою попутницю, по виду, студентку технікуму) і красиво вийшов на станції «Червоний прапор». А ми ефектно увірвалися в Борисов, де нам довелося провести цілий день. Місті, частинка якого є в кожному з білорусів — спочатку вона потрапляє у нас в дитинстві, коли ми гриземо продукцію борисівського заводу пластмасових виробів, а потім і в дорослому віці, коли ми стаємо клієнтами борисівського заводу медичних препаратів.По правді кажучи, вийшли ми трохи заздалегідь — на зупиночному пункті з тривожною назвою «Печінскій». Бо пункт знаходиться в сумно відомому військовому містечку Печі. Наша мета тут — знаменита «Борисов-Арена», монструозное споруда, яка обслуговує спортивні інтереси борисовчан, а також фанатів футбольної команди «БАТЕ» — коли вона знову знаходить у собі сили пристойно грати (в цей наш візит ми хотіли покласти футболістам гвоздички, пам’ятаючи про їх недавній розгром).І знаєте що? «Борисов-Арена» не вразила. Ну ось зовсім. Так, вона велика, така у формі дірявого млинця — але при найближчому наближенні виявилося якийсь нерівною, м’ятою, наче б вона зроблена з консервної банки. Був спокуса її обійти по периметру і оглянути з усіх боків (може ми побачили її не кращий бік?), однак навколо цього немаленького спортивної споруди був скрізь лід, а ламати ноги в Борисові чомусь не хотілося. Лід в цей день взагалі виявився мало не головною визначною пам’яткою міста — він був практично скрізь, немов білоруси та гості міста покликані брати участь в якійсь спортивній грі, подплясывая на вулицях. Залишилося зрозуміти, який був приз за це змагання. Боїмося припустити, але це, напевно, лід.Покинувши Печі, ми рушили в місто. В автобусі, а не пішки, тому що ви пам’ятаєте — Борисов, це лід. Транспорт привіз нас на залізничний вокзал, крихітний, але симпатичний. Звідси ми рушили в центр міста — на проспекті Революції, роблячи зупинки і кланяючись на прилеглих до нього вулицях Ленінської, Пролетарської, Карла Маркса, Стахановської… Відзначаючи для себе потужну любов борисовчан до обрізання — це коли дорослим деревам обрізають верхні гілки, з-за чого всі вони хоч і залишаються жити, але перетворюються в такі ось дивні кущі. Борисов кронированный — так ми запам’ятаємо тебе!
Про саме місто складно сказати щось певне, характерне лише для нього. Заплющивши очі, він швидко перетвориться в несамовиті Барановичі або у вируючу Оршу — як в плані архітектури у дусі соцреалізму, так і в контексті його жителів. Але ми все-таки спробуємо знайти особливу рису цього міста. Нехай Борисов буде… функціональним. Це слово прийшло в голову тому, що в місті багато промисловості, заводів, фабрик — їх труби безсоромно димлять навіть в центрі Борисова, чого вже важко собі уявити в тому ж Мінську. «В Борисові налічується 42 заводи і фабрики, 16 спільних підприємств, 700 підприємств торгівлі і громадського харчування всіх форм власності» — повідомляє нам Вікіпедія, і напевно тому пам’ятках там місця майже не залишилось. Так, є легендарна Шуховська водонапірна башта, але це, знаєте, інтересу на одну викурену цигарку. Набагато цікавіше в Старо-Борисові — старій частині міста, куди (майже) не доповзла креативна лапа радянських архітекторів і сучасних реноваторов. Про цьому місці докладніше — тому що там Борисов менше всього схожий на Борисов, і це прекрасно.
Отже, ви дійдете до кінця проспекту Революції, повернете праворуч на Гагаріна, перейдете чудову річку Березину, далі обігнете ТЦ «Корона», і, пройшовши приватний сектор, ви потрапите в старе місто. Який спочатку вам відкриється Борисівським замком, точніше, його залишки — від колишньої краси 12 століття там залишилося кілька напівзруйнованих цегляних стін. З гратами на вікнах — тому що пізніше замок був перетворений у в’язницю (і зараз поруч з ним чинний ізолятор). В принципі, це перше місце в Борисові, де ви можете зробити фотографії або навіть селфи. Але обережно: у руїнах живуть величезні кричали коти! Тому запасайтеся сосисками, з цими звірами не забалуєш.
І ось він, старий місто. З гарним Воскресенським собором як його культурного центру на ринковій площі. Повністю вона звучить так: Собор Воскресіння Господнього. Він оточений старим ринком борисівського райст, до якого примикають по-справжньому стародавні білоруські будинки, які можна дуже довго розглядати — і кожне окремо. Варто звернути увагу і на садибно-парковий комплекс, у якому знаходився маєток князя Радзивілла. Тоді вже і вивчіть і сам Старо-Борисов, самий мальовничий район старого міста — але він сильно далі, поблизу селища Пасіка. Але майте на увазі — якщо раптом ви навіщо-то захочете поїсти, то максимум, на що ви можете розраховувати в цьому районі міста, це який-небудь бургер. У всякому разі, так сталося з нами — всі місцеві кафе були закриті (навіть якщо ви просто хочете покакати). Борисов — він не для сентиментів!

…Назад ми їхали вже в битком набитій маршрутці. Поруч сиділа п’яна пара механізаторів, один з яких рухався в Гродно, і віз тушку іншого — якій було потрібно в Гомель. При цьому перший обіцяв довести другого тільки до Мінська. Далі — «ну як-небудь сам, Серьога». Щось в цьому «як-небудь сам» було глибоко від Борисова. Мовляв, борись, хлопець. Превозмогай. Бийся.

Адже народившись в Борисові, ти завжди будеш йти проти течії.

Або навіть проти гравітації.