Battlefield 1. Нотатки захопленого гравця vs. відгуки хейтеров

209
0

Автору цього міні-огляду чотирнадцятої (!) за рахунком Battlefield невимовно пощастило — він ніколи до цього не грав ні в одну гру знаменитої серії. Для нього «баттли» здалеку здавалося занадто тупими і примітивними, приблизно як незліченні «калофдутия» — успішно деградирововавшая серія Call Of Duty. Але побачивши перші ролики Battlefield 1, ваш покірний слуга занервував — невже щось серйозне?

Рейки, Фердинанд, Dice

До того, як і Battlefield, і Call Of Duty були поставлені на потік аки конвеєр Форда, ігромани, які називають себе «досвідченими і думаючими», різалися в тактичні шутери а-ля Brothers in Arms, Hidden & Dangerous, Operation Flashpoint, Delta Force і так далі. Всі вони були більш-менш схожі один на одного, змагаючись у видовищності, реалістичності і кривавості. Але з Call Of Duty стратегія і вседозволеність (тобто той самий «відкритий світ») стали заміщатися «рейками» — тобто гравець не мав можливості ходити туди, куди хотів, а ступав, як баранчик, за триггерам розробників. Повернув за ріг — спрацював тригер — набігли супостати. Не повернув за ріг — тригер не спрацював — супостати не побігли. І не просто не побігли, а гра банально зупинилася. Без натискання невидимих кнопок геймплей в таких ефектних і видовищних, але виробах, перетворювався в кіно, поставлена на паузу. Природно, таке западло багатьом не подобалося, і Call Of Duty перетворилася на синонім віртуального тупняка. Тим цікавіше, що Battlefield зберегла свою аудиторію і навіть ось зважилася на дуже сміливий крок: перемістити гравця на арену бойових дій Першої світової війни. Для чого навіть номер гри довелося фактично обнулити: ось, дивіться, це перша така наша «баттла», ми починаємо все з початку!

Перша світова війна, якщо так можна сказати, була нітрохи не гірше Другої світової.

Так що ж, Перша світова війна? Ну так. Зважаючи на те, що сьогоднішня державна пропаганда багато в чому спирається на Ідеологію перемоги у Великій Вітчизняній — кривавий жах, в який поринуло людство після вбивства ерцгерцога Франца Фердинанда, сьогодні практично не згадується. Хоча війна, якщо так можна сказати, була нітрохи не гірше Другої світової. Але — напівзабута і взагалі зараз навряд чи може бути трендом. Відповідно, і заробити на ній буде дуже важко. Напевно, приблизно так само міркував глава Electronic Arts, коли студія-розробник Dice раптом запропонували йому перенести геймплей черговий «баттли» на сто років назад. Але — таки зуміли переконати Патріка Содерлунда, причому, вони напевно показали йому щось таке, від чого він прийшов у повний захват. Як і автор цього тексту.

Екранізація пекла

Що є Battlefield 1. Це дійсно тваринний, липкий, мерзенний жах, поштовхами бризкає з розірваних артерій, відірваних кінцівок і перемелених гусеницями тел. Чуваки з Dice, напевно, багато разів дивилися і «Порятунок рядового Райана», і «Тонку червону лінію», і «Апокаліпсис сьогодні» разом з «Листів з Іводзіми», «Взводом» та іншими лютими картинами про війну і солдатів. І тому всі найкращі, і в теж час самі страшні і криваві сцени з цих картин вгадуються і в Battlefield 1. Гру, яка у культурологічному, емоційному і навіть моральних планах виглядає не гірше робіт кращих режисерів світу. Battlefield 1 настільки цільна, переконлива, сувора й драматична, що їй нескінченно віриш. Що все, що показано в грі — правда. Що все так і було. Немов перед тобою відкрився екран в минуле і в кімнату увірвався оглушливий гуркіт гусениць, відчайдушних криків вмираючих солдатів і важкий гул гармат величезних дредноутів.

Battlefield 1 прекрасна навіть у кампанії. Сюжет дозволяє швидко змінювати театр військових дій і побувати і в Європі, і в Африці, і навіть в Альпах. Скрізь, де сто років тому люди шматували один одного, ми зможемо побачити це своїми очима. Battlefield 1, як гідний продовжувач серії, дозволяє не просто бігати по полях і наколювати на багнет ворогів, але і управляти технікою (нехай і в обмежених режимах), використовувати станкові кулемети і наземні знаряддя (боже, гармати прекрасні!), і навіть сідлати коней. А ще разрушаемость будівель, чудові звуки і відмінна фізика предметів. І все це в обрамленні з недурних кат-сцен і закадрового тексту. Межигровое відео зазвичай в іграх пропускаєш, але навіть ролики в Battlefield 1 доречні і не заважають.

А що вже говорити про графіку, той самий графоний! Цим франшиза завжди славилася, але конкретно Battlefield 1 виглядає просто приголомшливо. У рідкісні секунди без бойових дій хочеться просто зупинитися і роздивлятися незаймані війною європейські пейзажі, або ж з внутрішнім здриганням розглядати чорну від попелу і сажі землю, пориту воронками і засіяну трупами. Так, вся Battlefield 1 на контрастах — іноді ти б’єшся в небі, і все виглядає дуже аркадно і якось несерйозно, а потім твій літак падає і вже через хвилину ти ріжеш ворога саперною лопаткою. І знову починається жесть.

Battlefield 1 лайно рідкісне

Але вам не здається, що ми в цьому огляді соплі жуємо? Невже Battlefield 1 така вся дійсно шедевральна? Напевно ж у ній є щось погане. Але ми, засліплені красою і міццю продукту, ніяких промахів в ньому не побачили. Тому звернемося до російськомовних аналітикам. Вони вже все знають, вони не підведуть!

Наприклад, ось що пишуть гравці на Kanobu: «БФ1 – Хамство і Деградація, Занепад геймдизайну і моральності, та ще й повне гівно впридачу. Купувати «Це» за дві тисячі російських рублів — ідіотизм, а видання «Три карти за 6К» — формений демонстрація деменції на ринку». Ще: «Ні Росії одного з найголовніших учасників тієї війни а це плювок в нашу з вами бік , з цього жодної гейплей не виправдовує розробників йдуть на зустріч політиканам !!!». І на Metarankings.ru: «Лайно рідкісне, підсунули під соусом старварза 1 світову, не рекомендую купувати цей відстій, купив сам і шкодую, геймплей ниочем ,бігають якісь виродки дерганные, дайсы знову кинули всіх педики срані, НЕ КУПУВАТИ ГАВНО ЩЕ ТОЙ!!!!!». І так далі, решта відгуки теж різного ступеня дебільності. З більш-менш виразних претензій можна тільки виділити справді відносно коротку одиночну кампанію, не надто вправний ІІ та незрозуміле відсутність Росії як учасника тієї війни. Але останнім виправлять DLC.

Епілог

Загалом, це якщо не ідеальна гра, то дійсно видатна. І це ми говорили лише про одиночному її втіленні — що діється в мультиплеєрі, ви напевно бачили в Youtube. Сміливий крок Dice дозволив струсити трохи зів’яла жанр тактичних шутерів і, можливо, закласти новий тренд в подібних іграх. Тренд не любові до Першої світової, але справжньою драматургії у віртуальних розвагах, які все сильніше тиснуть на кінематограф.