Примусова депортація. Порти Гданська під музику Danzig

236
0

Польський Гданськ — miasto, де за кожним кутом вас чекає відмінний журек, димлячі фляки і, звичайно ж, курва магнітик. Але це для ванільного туриста. Бо справжнє обличчя Гданська — його монструозна порти, де вас зустріне індустріальний оркестр з працюючих кранів і величезних контейнеровозів.

Вестерплатте — півострів на польському узбережжі Балтійського моря під Гданськом, де в період з 1 по 7 вересня 1939 року гарнізон польського Військово-транзитного складу утримував оборону проти німецьких військ.

Допомагати нам у вивчення величезної портової системи Гданська буде шхуна «Чорна каракатиця» (але без Джека Горобця), а також старина Гленн Данциг. На судні ми пропливемо річкою Мотлава, яка омиває набережну Старого міста, змішується з Віслою і потім йде власне в порти, а далі — у Гданську затоку. Пливемо не просто так, але в рамках туру Gdansk Shipyard Day Tour (він коштує 40 злотих на людину), який зазвичай займає півтори години і довозить туристів до півострова Вестерплятте і назад. Що так Гленна Данцига, то він допоможе нам з музичним супроводом, тому що в ході туру на шхуні звучить жива музика якогось похмурого місцевого барда — і вона для індустріальної частини Гданська абсолютно не годиться. Тому ми будемо слухати самий індустріальний альбом Гленна — «Danzig 5: Blackacidevil», і з приблизно ось такими душевними піснями:

Починається плавання з відмінного вигляду на старовинний чорний кран Журав (XV століття). Хоча, звичайно, правильніше буде сказати, що «Чорна перлина» спочатку відпливає від жує-питущого туристичного берега Гданська, що близько Хлебницких воріт. Навпаки крана, біля протилежного берега, на вічному приколі стоїть велике вантажне судно «Солдек». Корабель примітний тим, що був спущений на воду відразу після Другої світової війни і багато десятиліть справно служив своїм господарям. Зараз же він відмінний орієнтир для туристів. Ось між Журавом і «Солдеком» і починає свій рух «Чорна перлина», поступово віддаляючись від туристичних попсових місць в бік суворих індустріальних районів Гданська. Де обивателю знаходиться найчастіше заборонено, тож водна екскурсія, це, можливо, єдина можливість подивитися на порти поблизу.Ще 12 років тому порти Гданська перевозили винятково вугілля і займалися транзитом російської нафти. Все це складало головну статтю доходу регіону, при цьому не дозволяючи ні розвиватися, ні інвестувати у відкриття нових портів. Однак залежність від цих природних ресурсів в якийсь момент полякам остаточно набридла — і вони почали перетворювати порти в міжнародний хаб, при цьому віддаючи логістичні потужності приватникам. У хорошому сенсі перебудова пішла Гданську на користь — сьогодні його порти це колосальний драйвер польської економіки, порт тепер на другому місці за перевезення вантажів у всьому Балтійському регіоні. Зрозуміло, що цей показник не може не радувати поляків, які завжди були в люті від того, наскільки вони залежні від російської нафти. Путін, вибач.Пливучи вздовж портів важко не захоплюватися тим, як поляки вміють працювати. В ході нашої екскурсії скрізь кипіло життя — скрипіли величезні крани, натужно ревіли навантажувачі, щось кричали один одному («курва!!!») робочі. Саме тут справжнє серце Гданська, його мотор і рушійна сила. Старе місто теж гарний, але він, як ми знаємо, «фотошоп» — майже всі оригінальні будівлі були знищені у війну, причому, стараннями радянської армії. Проте порт абсолютно автентичний і історична — просто тому, що він завжди усім був потрібен, неважливо від прапора.
Нам в день екскурсії дуже пощастило — незважаючи на вересень, Балтика була спекотною й сухою, хоч небо хмарилось. Ніщо не заважало дивитися на життя величезної гданського порту, і коли «Чорна перлина» завершила свій круг по Мотлави і повернулася до Старого міста, у шакалів залишилося відчуття того, що вони доторкнулися до чогось справді грандіозного. Нехай навіть якщо це всього лише вантажний порт, але став обличчям міста.