Друга ходка. Повернення Shakal.Today в Чорнобильську зону і Припять

195
0

В гарні місця прийнято повертатися. В радіоактивні, занедбані і мертві — повертатися з посмішками! Шакалам, а знадобилося рівно два роки на те, щоб ностальгія по Чорнобильській зоні і Прип’яті вирвала їх з комфортного і європейського Мінська і повернула в страшне лігво кровососів, бендер і інших ворогів багатовекторності і принципів соціальної орієнтованості!

Другий наш візит мав схожий маршрут з тим, як і куди ми ходили по Зоні в 2016 році. Однак ми також відкрили для себе й нові локації, і ще по-новому подивилися на знайомі речі.Що змінилось за два роки? Кровососи стали жирніше

Головне, чим здивувала Зона в цьому році, це кількістю людей. Живих людей, не зомбі, не радіоактивних монстрів і не білоруських пільговиків — просто за ці два роки туристичний потенціал заборонених територій став зрозумілий ще більшій кількості підприємців. Які стали реєструвати фірми з ввезення товару туристів в Прип’ять і околиці. Саме тому в районі першого КПП (він обмежує 30-кілометрову зону від зовнішнього світу) нас чекала справжня черга з машин і рейсових автобусів, набитих переважно іноземцями. Які з великим інтересом вивчали КПП, читали стенди з інформацією про аварії на ЧАЕС і просто чухали місцевих радіоактивних кровососів собак. Біля КПП, розуміючи зрослий інтерес до Зони, з’явилися і кіоски з їжею, а також з відповідним «атомним» мерчендайзом — і все, ясна річ, з немилосердним цінами.

Змінилася в Зоні і влада. На щастя, не «майданним» чином, а цілком собі цивілізовано (напевно). Проте ця нова влада раптом зрозуміла, що якось негоже всі ці екскурсії пускати в Зону безкоштовно, топтати, так би мовити, мирний атом почому дарма. Тому й обклала кожного туриста податком в 25 доларів. З-за чого (з урахуванням інших витрат) возити дозвільно хитаються товаришів стало майже не рентабельно. Сталкери і підприємці побузили трохи, пописали всякі папірці у відповідні інстанції (не отримавши відповіді), так і заспокоїлися. І платять тепер такий ось «радіоактивний» податок. Ну, білорусам до нових податків не звикати, а от українцям, яким Чорнобильська зона належить, стало прикро. Ну, штош.

Але на щастя для всіх нас вже цієї весни обіцяють відкрити Поліський державний радіаційно-екологічний заповідник — тобто знімають замки з білоруської радіоактивної зони. Там вже побувала перша група туристів під управлінням Петра Філона — людину, яка в прямому і переносним сенсі цього слова два рази возив нас до чорнобильського реактора. Поки для шакалів білоруська зона виглядає не дуже цікаво: звичайні закинутки в лісі, порожні села, немає KFC… І відносна приємна можливість зустріти на своєму шляху стадо кабанів. Але це наші нічим не підтвердження судження, тому краще ми в наступному році з’їздимо в заповідник і розповімо все вам!Заспівати «Фантазера» в градирні — done

Одним з нових об’єктів у цьому тріпі були градирні. Градирня — це така велика, дуже велика хрень, яку зазвичай видно здалеку і вона своїм характерним видом (широка й одночасно висока труба) надає будь АЕС закінчений вигляд. Вони потрібні для водяного охолодження реакторів. У випадку з ЧАЕС таких градирень було кілька, і обидві різною мірою достроенности. Нас, ясна річ, хвилювала та, яка була готова майже на 90%.

Знаходяться градирні безпосередньо біля третьої черги Чорнобильської АЕС, так що не так далеко від них видно сумно відомий четвертий енергоблок — відповідно «фонить» тут неслабо, нехай і в суворо визначених місцях. Всередині градирні цікаво: величезна бетонне кільце без даху народжує дуже дивне відлуння і спонукає кричати що-небудь таке, в нашому випадку куплети з безсмертної пісні Ярослава Євдокимова «Фантазер». Але можна і про чинну владу, якщо наболіло.Електричка в лісі

А недалеко від залізничної станції «Янів» є маловідомий склад техніки, що брала участь у ліквідації наслідків аварії. Там, в тому числі, лежить ІМР — інженерна машина розгородження, величезний іржавий монстр, коли-то расчищавший завали під реактором і навіть зносив «брудні» будинку. Є й ще кілька спеціалізованих машин, зовні схожих на військові, а також справжнє складу з вагонів і головної машини. Ось вид перекинутого дизель-поїзди, що лежить в яру, вражає найбільше.Ходіння до «выжигателю мізків»

Ще ми повернулися до знаменитої «Віхи», величезному локатора, який дозволяв Радянському Союзу диктувати свою залізну волю всьому світовому імперіалізму. Насправді немає — вся ця конструкція вагою в 25 000 тонн включалася лише двічі, а після відключення, скажімо так, Чорнобильської АЕС, і зовсім стала марною. Тому що все те, що повинна була робити «радянська загоризонтная радіолокаційна станція для системи раннього виявлення пусків міжконтинентальних балістичних ракет» вже в кінці 80-х цілком міг реалізувати звичайний супутник. Ось так роки будівництва і мільйони радянських грошей перетворилися в ніщо. Ну хоча б пару років шуміли на частотах умовного ворога, і то радість.

Сьогодні «Дуга» потихеньку руйнується — слабшають троси натягу, іржавіють опори. І падають з неї недбайливі сталкери, які, у спробі зробити максимально ефектне селфи, лазять не там, де треба (так в минулому році розбився наш співвітчизник. Був нетверезий і, як видно, досить тупий). Скільки ще простоїть цей 500-метровий пам’ятник радянської дурниці нікому невідомо, але планів в української влади на «Дугу» немає. Напевно у Раді чекають, коли «Дуга» сама завалиться, як падали по всій країні пам’ятники Леніну.

Реактор. Тепер в будиночку

4 енергоблок ЧАЕС. Before and after

В 2016 році, в жовтні, ми були одні з останніх, хто бачив 4 енергоблок з його старим саркофагом, який до того часу вже був не першої свіжості презерватив у порноактора-передовика. Новий саркофаг, він же конфайнмент, побудований на європейські гроші, ще тільки готувався «наїхати» на реактор. І в листопаді 2018 року, під час нашого другого візиту, він вже два роки як стояв на своєму запланованому місці і оберігав незалежну. Але не від радіації (для цього він не призначався), але від радіоактивного пилу, яка выветривалась з реактора.

Прип’ять, ріднаПрип’ять пояснила нашу ідею повернення в Зону. Справа в тому, що головний зміст цього візиту складався в даті. У листопаді всі дерева вже скинули листя, відповідно, ту ж Прип’ять розглядати стає набагато простіше — адже місто давно заріс і перетворився в ліс. Тому в цей наш пізно-листопадовий заїзд Прип’ять трохи більше була схожа на місто, на вулицях стали більш-менш видно коробки будинків і навіть вгадувалися проспекти.

Звичайно, є в такому пізньому візит і мінуси — темніє дуже швидко. Однак і це можна звернути у перевага — нам з’явилася відмінна можливість побачити практично нічну Прип’ять: похмуру, темну. Саме так має виглядати місто-привид. Як тут ночами тусять сталкери-нелегали, чесно кажучи, незрозуміло.Як ми вже говорили, в Прип’яті стало значно більше людей. Туристи заїжджають сюди вже цілими рейсовими автобусами, що миттєво руйнує весь похмурий образ міста-примари. Розбігаються вони тільки з приходом темряви, як таргани. В такий час вже є шанси зустріти якогось дикого звіра, або здичавілого сталкера-нелегала, який вийде до вас на світло за допомогою. Або за їжею — за вами (жарт).

Така ось виявилася в цей раз Зона. Змінилася, стала трохи цивілізованою, але і трохи більш проблемною. Повернемося ми сюди втретє?

Обов’язково. Зона не відпускає нікого і ніколи.

І наостанок сталкерский набір шакала:

  • 1.5 літра «Дикої качки VIP» (для радіаційного знезараження)
  • Кілограм бутерброди (з ковбасою або сиром, щоб задобрювати місцевих собак)
  • Літр газованої води (запивати треба).

«Пікнік на узбіччі». Культовий чорнобильський гриль-бар (з природною підсвічуванням)